DSİ ile Belediye Bahçecik suyu protokolünü imzaladı

Bartın Belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara hizmet vermek amacıyla Eski İtfaiye Binasında yapılan Sosyal Hizmet Merkezi açıldı. İçerisinde Paylaşım Merkezi, Kavaklı Yaşam Merkezi, Nurhayat Sütlü Kadın Dayanışma Merkezi ve Evde Bakım Hizmetleri Birimleri olmak üzere 4 ayrı birimi barındıran Merkezin açılışında konuşan Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Belediyenin yeni projelerini de açıkladı. Akın, açılışta ayrıca şehir merkezinin kullandığı Ulupınar suyuna ek olarak Bahçecik suyunu Bartın’a getirmek için Devlet Su İşleriyle (DSİ) protokol imzalandıklarını söyledi. Akın, “Devlet Su İşleriyle protokolü imzaladık. DSİ bu projeyi yapacak ve parasını biz ödeyeceğiz. Bu projenin bitmesiyle Bartın’a günlük gelen 15 bin ton su 43 bin tona çıkacak. Bartın’ın önümüzdeki 50 yıl su sıkıntısı olmayacak” dedi.

DSİ ile Belediye Bahçecik suyu protokolünü imzaladı Güncel

Bartın Belediyesi Sosyal Hizmet Merkezi açıldı

Bartın Belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara hizmet vermek amacıyla Eski İtfaiye Binasında yapılan Sosyal Hizmet Merkezi düzenlenen törenle açıldı. Açılışa Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın başta olmak üzere, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut Şahin, Bartın Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Halil Balık, Kumluca Belediye Başkanı İsmail Can, MHP Bartın Teşkilatı, Bartın Belediyesi çalışanları ve vatandaşlar katıldı. İçerisinde Paylaşım Merkezi, Kavaklı Yaşam Merkezi, Nurhayat Sütlü Kadın Dayanışma Merkezi ve Evde Bakım Hizmetleri Birimleri olmak üzere 4 ayrı birimi barındıran Merkezin açılışında konuşan Akın, Belediyenin yeni projelerini de açıkladı. Akın, bugüne kadar paket halinde yapılan gıda yardımlarını ihtiyaç sahiplerine daha sağlıklı ve kaliteli ulaştırabilmek adına Bartın Belediyesi bünyesinde bir market kuracaklarını söyledi. Akın, açılışta ayrıca şehir merkezinin kullandığı Ulupınar suyuna ek olarak Bahçecik suyunu Bartın’a getirmek için Devlet Su İşleriyle (DSİ) protokol imzalandıklarını da kaydetti.

Akın: “Binanın güçlendirme maliyeti 250 bin TL”

Konuşmasında Sosyal Hizmet Merkezinin yapacağı faaliyetleri vatandaşlara anlatan ve Merkezi tanıtan Akın, Belediye yeni projelerini de yine şu sözlerle duyurdu:

“Bartın Belediyesi olarak birçok hizmeti gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Açılışı yapacağımız Bartın Belediyesi Sosyal Hizmet Merkezi de bu hizmetlerimizden biri. Bu bina 1851 yılında yapılmış. 2015 yılına kadar da itfaiye binası olarak kullanılmış. Bir arada halk kütüphanesi olarak kullanılmış. İtfaiyemizi 2015 yılında bu binadan taşıdıktan sonra 2016 yılında buraya deprem güçlendirme çalışması yaptık. Biz bu tarz eski binaları ya yıkıp yeniden yapıyoruz ya da binada güçlendirme çalışması yapıyoruz. Bu binanın güçlendirme maliyesi ise 250 bin TL. Binamız 215 metrekare ama 430 metrekarelik bir alanda hizmet verecek.

İhtiyaç sahiplerine her alanda hizmet verecek

Sosyal Hizmet Binamız 4 kısımdan oluşuyor. Paylaşım Merkezi, Kavaklı Yaşam Merkezi, Evde Bakım Hizmetleri Birimleri ve Nurhayat Sütlü Kadın Dayanışma Merkezi bulunuyor. Paylaşım Merkezimizde ihtiyaç sahibi olan vatandaşlarımız ihtiyaçlarını buradan karşılayabilecekler. Özellikle kılık kıyafet yani konfeksiyon üzerine vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılayabileceğimiz gibi engelli ve hasta vatandaşlarımızın da ihtiyaçlarını buradan karşılayacağız. 65 yaş üstü vatandaşlarımıza ya da engelli bireylerimize temizliğinden kişisel bakıma ya da evin tamirinden onarımına ve sağlık hizmetlerine kadar evde bakım hizmetleri verilecek.

Gıda yardımları için market açılacak

Rahmetli Nurhayat Sütlü’nün adını taşıyan Kadın Dayanışma Merkezimiz çalışmalarına burada devam edecek. Tabi bu hizmetleri yaparken Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüzle de ortaklaşa çalışacağız ve onlardan destek alacağız. İhtiyaç sahibi  vatandaşlarımız için bir başka hizmet daha vermek istiyoruz. Bartın Belediyesi olarak biz yılda en az 5 bin gıda dağıtıyoruz. Bundan sonra biz bu gıda dağıtımını paketler halinde yapmak yerine bir market açarak yapmak istiyoruz. Vatandaşlarımıza belediyemize ait bir kart vereceğiz, o kartta da puan yükleyeceğiz ve vatandaşlarımız kartındaki puana göre o markette gelerek evde gıda olarak ne eksiği varsa kendisi alacak.

Marketle hedef kaliteli ve sağlıklı gıda yardımı yapabilmek

Biz vatandaşlarımıza gıda desteğini paket halinde veriyoruz ama belki vatandaşımızın bulgura değil de pirince ya da yağa değil de başka bir gıda malzemesine ihtiyacı olabilir. Buradan ben hayırsever vatandaşlarımıza da çok teşekkür ediyorum. Gerçekten bu konuda bize çok destek oluyorlar ama en azından biz bu market sayesinde kimin ne zaman ne kadar gıda malzemesi aldığını da hem kayıt altına almış olabileceğiz hem de bunun takibini ve tespitini rahat yapabileceğiz.

Engelsiz Sanat Evinde çalışmalar sürüyor

Biz özel çocuklarımızla özel çalışmalar yapıyoruz. Bu çocuklarımız için mesela Umut Cafe’yi açtık ve onlarla birebir çalışmalar yapıyoruz. Tabi down sendromlu çocuklarımızın yanı sıra otizmli çocuklarımız da mevcut. Derneğimizle birlikte bu çocuklarımız için de bire bir çalışmalar yapıyoruz. Onlar içinse eski mezbahane binamızı Engelsiz Sanat Evine dönüştürüyoruz. 180 metrekarelik bir bina ve şuanda binanın yeniden düzenlemesini yapıyoruz. İç dizaynı hariç yaklaşık 350 bin TL’lik bir çalışma.

113 bin metrekarelik alanın proje çalışmaları devam ediyor

8 bin 500 metrekarelik bir alana sahip olan Elmalı Parkında çalışmalarımız devam ediyor. Gazhane’nin arka tarafındaki Kültür ve Sanat Sokağında çalışmalarımız devam ediyor. TOKİ’nin alt tarafında yani Kent Ormanının hemen altında 113 bin metrekarelik bir alanda inşallah çalışma yapacağız. Şuanda bununla ilgili proje çalışmalarımız devam ediyor. İçinde kümes hayvanlarından yürüyüş ve park alanlarına köy konağından geleneksel çocuk oyunlarının oynanacağı alanlara kadar birçok etkinliğin yapılabileceği bir yaşam alanı çalışması daha yapacağız.

Hava lokali gidiyor yerine konservatuvar binası geliyor

Şuanda yıkılan hava lokalinin yerine de bayanlarımızın faydalanabileceği 3 katı yerin altında 4 katı da yerin üstünde olmak üzere 7 katlı bir bina yapacağız. İçerisinde kafe ce konser salonlarının da olduğu bir konservatuvar binası haline o binayı dönüştüreceğiz. Bu projemizin de görselleri hazır. Eski Öğretmen Evinin orada da bu paylaşım merkezinin biraz daha gelişmişini gerçekleştireceğiz. Bizim görevdeki ilk 5 yılımız genel anlamıyla alt yapı sorunlarını çözmekle geçti. Su, kanalizasyon ve doğalgaz çalışmalarını gerçekleştirdik.

Bahçecik Suyu için DSİ ile protokol tamam

Bir projemiz daha var hatta bugün (Çarşamba) Devlet Su İşleriyle (DSİ)  protokolünü imzaladık. Ulupınar’dan şehir merkezine gelen su saniyede 218 litre akıyor. Bu suyu saniyede 600 litreye çıkaracak olan arıtması, göleti ve 3 deposuyla birlikte bu su getirme çalışmamız var. DSİ bu projeyi yapacak ve parasını biz ödeyeceğiz. Bu projenin bitmesiyle Bartın’a günlük gelen 15 bin ton su 43 bin tona çıkacak. Bartın’ın önümüzdeki 50 yıl su sıkıntısı olmayacak. Biz 3-5 yıllık çalışmalar yapmıyoruz. Yaptığımız her çalışma 50 yıllık. Halkımızın parası boşa gitmesin istiyoruz.

Sosyal Hizmet Merkezindeki çay kahveler de Belediyeden

Şunu da belirtmek istiyorum buradaki Sosyal Hizmet Merkezimizin içinde aynı zamanda bir kafeterya bulunuyor. Burada vatandaşlarımızın içeceği çay ve kahve tamamen Bartın Belediyesinden karşılanacak. Buraya destek olmak demek halkımıza destek olmak demek. Bu hizmetlerin inşallah önümüzdeki zamanda daha gelişmişini yapacağız. Bunlar daha bir başlangıç. Burada çalışan kardeşlerimize teşekkürlerimi sunuyorum.”

Cemal Akın konuşmasının ardından Sosyal Hizmet Merkezinin açılışını gerçekleştirirken merkezdeki birimleri de teker teker vatandaşlara tanıttı.

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam