Karabük Meclisi ve Özel İdaresi tesisi inceledi

Karabük İl Genel Meclis Başkanı Ahmet Sözen ve Meclis Üyeleri ve Karabük İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Uzun, İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun’la birlikte Bartın’da bir ilk olan ve İl Özel İdaresinin öz kaynağıyla kurulan Kilitli Parke Yapım ve Beton Santralini inceledi. Santralle ilgili Karabük heyetine bilgiler veren Dursun ayrıca santralde üretilen kuru betonun uygulandığı yol çalışmalarını da Karabük heyetine gösterdi.

Karabük Meclisi ve Özel İdaresi tesisi inceledi Güncel

Karabük İl Genel Meclis Başkanı Ahmet Sözen ve Meclis Üyeleri ve Karabük İl Özel İdaresi Genel Sekreteri  Mehmet Uzun, İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun’la birlikte  Bartın’da bir ilk olan ve İl Özel İdaresinin öz kaynağıyla kurulan Kilitli Parke Yapım ve Beton Santralini inceledi. İncelemede Başkan Dursun, Santralle ilgili Karabük heyetine bilgiler verirken inceleme sonrasında da santralde üretilen kuru betonun uygulandığı yol çalışmalarını  Karabük heyetine gösterdi. Bartın İl Genel Meclisi Üyelerinin de olduğu inceleme sonrasında santralle ilgili değerlendirmelerde bulunan Kenan Dursun,“ Karabük İl Genel Meclisi Başkanımız Sayın Ahmet Sözen ve Meclis Üyeleri ve Karabük İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sayın  Mehmet Uzun, İl Genel Meclisi ve İl Özel İdaremizin Akçamescit Yerleşkesinde kurmuş olduğu Kilitli Parke Yapım ve Beton Santralini yerinde incelemek üzere ilimize teşrif etti. Karabük İl Genel Meclisine ve İl Özel İdaresine şahsım ve idaremiz adına ziyaretlerinden dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. Bu tesis köy ana  grup yollarında beton uygulamasına geçerek ülkemizin cari açığının azalmasına katkı sağlayacak. Bu kapsamda  son dönemde gelişen teknolojiyi takip ediyoruz.  Yapılan araştırmalarla modern teknoloji ile yapılan beton yollar  petrole bağımlı sıcak asfalt uygulamalarından  yüzde 50 daha ekonomik. Sıcak asfalta göre çok daha uzun ömürlü.  Yapılan çalışmalarla  30 yıl bozulmayan  yüksek  standartlı beton yolları köylerimize kazandırmayı hedefliyoruz” dedi.

“Tesis 2 aydır üretimde  başladı”

Tesisin yaklaşık 2 aydır üretime başladığını kaydeden Dursun, “Bu kapsamda modern bir  tesisi de İl Özel İdaremize kazandırdık. Kurulan tesis yaklaşık 2 aydır üretime başladı. Ve güzel sonuçlar ortaya çıktı. Sıcak asfaltın maliyeti tamamen dışarıya bağımlıyken beton asfaltın maliyeti ise tamamen Bartın'a bağımlı. Çimento fabrikası burada bulunuyor. Taş ocakları burada bulunuyor. Aynı zamanda kum ve çakıl da burada bulunuyor. Hiç dışarıdan bir malzeme almadan kendi tesisimizde ürettiğimiz kuru betonu grup yollarımızda ve köylerimizde kullanabiliyoruz.  Artık 30 yıl dönüp geriye bakmayacağız. Yol yapım çalışmalarında ve grup yollarımızda bir devrim niteliğinde çalışmalar yapıyoruz” şeklinde konuştu.

“Öz kaynağımızla hayata geçirdik”

Her zaman sürdürülebilirliği önemsediklerini kaydeden Kenan Dursun, “ yeni tesis ile köylerimizin ana gurup yollarında yapımına başladığımız kuru beton sistemiyle 30 yıl bozulmayan konforlu yolları halkımızın  hizmetine sunduk. Aynı tesisin üreteceği kilitli parke ile de köy meydanları başta olmak üzere tüm köylerimiz içerisinde modernleştirme çalışmalarını hızlıca tamamlamaya devam edileceğiz.  Ayrıca yeni yatırımları yaparken sürdürülebilirliği her zaman önemsiyoruz. Diğer projeler de olduğu gibi bu projeyi de kendi öz kaynaklarımızla hayata geçirdik. Özel İdaremizi borç batağına düşürmeden yatırımlarımızı istikrarla sürdürmeye devam edeceğiz” ifadelerinde bulundu.

“Standardı yüksek yolun büyük bir bölümü kuru beton olacak”

Son dönemde petrole dayılı mamül olan asfalt bütün fiyatlarındaki yüzde 80’lere varan artıştan dolayı sıcak asfalt maliyetlerinin fazlasıyla yükseldiğini kaydeden Dursun, “Son dönemde petrole dayılı mamül olan asfalt bütün fiyatlarındaki  yüzde 80’lere varan artıştan dolayı sıcak asfalt maliyetleri fazlasıyla yükseldi. O nedenle her şeyiyle yerli ve milli kaynaklardan üretilen beton yollar sıcak asfalta oranla  yüzde 60 oranında çok daha ekonomik maliyetlerle yapılıyor. Bartın’da 85 kilometreye varan standardı yüksek yolun büyük bir bölümü  kuru beton uygulaması olarak devam edecek. 11.5 kilometre sathi kaplama ve 30 kilometre  kilitli parke ile yol düzenlemesi yapılacak.  Böylesine önemli tesisin idaremiz bünyesinde kurulmasına destek veren Başta Sayın Valimiz Nusret Dirim’e, Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç'a,  İl Genel Meclis Üyelerimize ve idaremiz yöneticilerine yürekten teşekkür ediyorum. Ayrıca bu tesisten üretilecek yolların kırsalda yaşayan tüm hemşerilerimize şimdiden hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

 

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam