Valilik, TOKİ konutları için “ÇED gerekli değil” dedi

Bartın’da inşa edilecek TOKİ konutları için Bartın Valiliğince “ÇED gerekli değildir” kararı verildi. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından 26 Haziran tarihinde ihalesi yapılan Bartın’ın Merkez ilçesi Dallıca Köyü’nde inşa edilecek 423 konutun inşaatına yakın süreçte başlanacak.

Valilik,  TOKİ konutları için “ÇED gerekli değil” dedi Güncel

Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü resmi internet sayfasında yer alan duyuruya göre ilimizde yapılacak olan TOKİ konutlarına ilişkin Bakanlığa sunulan dosyanın incelendiği, ÇED Yönetmeliği’nin 17. maddesi gereğince inşaatlar, altyapı ve çevre düzenlemesi işi projesine Bartın Valiliğince “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararı verildi. Duyuruda; Bartın ili MERKEZ, ilçesi Dallıca Mahallesi mevkiindeki T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından yapılması planlanan 423 Adet Konut, 1 Adet Ticaret Merkezi, 1 Adet Camii ve 1 Adet 16 Derslikli İ.Ö.O. İnşaatları İle Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşi projesi ile ilgili olarak Bakanlığımıza sunulan dosyayı incelenmiş ve değerlendirilmiştir. ÇED Yönetmeliği’nin 17. maddesi gereğince 423 Adet Konut, 1 Adet Ticaret Merkezi, 1 Adet Camii ve 1 Adet 16 Derslikli İ.Ö.O. İnşaatları İle Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşi Projesine Valiliğimizce “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararı verilmiştir.” denildi.

İnşatta yakın süreçte başlanacak

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından 26 Haziran tarihinde ihalesi yapılan Bartın’ın Merkez ilçesi Dallıca Köyü’nde inşa edilecek 423 konutun inşaatına yakın süreçte başlanacak. Konutların 42’si 1+1, 298’i 2+1 ve 83’ü 3+1 planında inşa edilecek. Konutların yükseklikleri zemin üzerine 3 kat şeklinde planlandı. Konutlar Bartın yöresel mimarisine uygun konseptte inşa edilecek. TOKİ konutlarıyla birlikte yapılan ihale kapsamında 16 derslikli ilköğretim okulu, ticaret merkezi, cami ile altyapı ve çevre düzenlemesi de yapılacak.

Yöresel ve yatay mimari tarzda inşa edilecek

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç geçtiğimiz günlerde TOKİ konutlarına ilişkin yaptığı açıklamada, “Bartın’ın mimari dokusu dikkate alınarak tasarlanan projede; zemin kat seviyesinde taş kaplamalar, dekoratif pencereler, söveler, kat silmeleri ve söve gibi özellikler modernize edilerek uygulanacak. Yöresel ve yatay mimari tarzda inşa edilecek projeyle hayata geçirilecek mahallede konseptli yerleşim alanı; okulu, dükkânları, camisi, parkı, peyzajı, oyun ve spor alanlarıyla nitelikli sosyal çevre imkânı sunan, aynı zamanda kente değer katan yeni bir yaşam merkezine dönüşecek.” ifadelerini kullanmıştı.

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam