Tunç: “Cumhurbaşkanımız liderliğinde ülkemiz hedeflerine emin adımlarla ilerleyecek”

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ve yeni dönemin ateşleyicisi olarak nitelendirilen 400 projenin yer aldığı 100 Günlük Eylem Planının ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diledi. 16 Bakanlığın önümüzdeki 100 gün içerisinde gerçekleştireceği icraatları bir kez daha vatandaşlara aktaran Tunç, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde hızlı karar, hızlı icraat dönemi ile ülkemiz 2023, 2053, 2071 hedeflerine emin adımlarla ilerleyecek” dedi.

Tunç: “Cumhurbaşkanımız liderliğinde ülkemiz hedeflerine emin adımlarla ilerleyecek” Güncel

İşte 16 bakanlığın 100 günlük eylem planı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde Cumhurbaşkanlığı ile 16 Bakanlığın önümüzdeki 100 gün içinde gerçekleştireceği icraatları 100 günlük eylem planını kapsamında tanıtmıştı. Cumhurbaşkanı, 100 günlük eylem planını tanıtırken “Orta vadeli programı ağustos ayı sonuna kadar ilan etmeyi planlıyoruz. 2019-2023 dönemine ilişkin plan çalışmalarına başladık. Kasıma ayı sonuna kadar bunu da tamamlamayı hedefliyoruz. Bakanlarımızın her biri kendi alanlarıyla ilgili tüm projeleri, planları, taahhütlerimizi baştan sona gözden geçirdiler. Bunlardan 100 gün içinde yapacaklarımızı maddeler halinde listeleyip, bütçeleriyle birlikte bir araya getirdik. Aslında tamamlanacak proje sayısı 1000’in üzerindedir. Biz bunlardan 400’üne yer verdik. Sizlere dağıtılan kitapçıkta tamamı yer alan bu 400 projeyi başlıklarıyla zikretmek dahi tüm günümüzü alacağı için burada bazı başlıkları görsel malzemeler eşliğinde ifade etmekle yetineceğiz. Bu 400 proje yeni dönemin ateşleyicisi olacaktır” ifadelerinde bulunmuştu.

400 projenin 48’i savunma sanayisine ait

400 projeden 48’nin savunma sanayisine ait olduğunu belirten Erdoğan, “Bu projelerden biri, vatandaşlarımızın kamu işlerini kolaylaştıran hızlandıran e-devlet sistemini etkinleştirmek olacaktır. Bir başka projemiz de tüm icraatların projelerin ülke geneli ve bölgesel ölçekte, takibini sağlayacak bir sistemi en kısa sürede cumhurbaşkanlığı bünyesinde kurmaktır. Böylece tüm icraatları ve yatırımları sistemle takip etme imkanına kavuşacağımıza inanıyorum. Doğrudan cumhurbaşkanlığına bağlı kurumlarımızın her birinin 100 günde gerçekleştirmeyi hedefledikleri çok değerli projeleri var. Bunlar içinde savunma sanayii projelerine ayrı bir önem veriyorum. 400 projenin 48’i savunma sanayiimize aittir. Bu projeler lazer silahından uydu fırlatma projelerine SİHA ve İHA’ların geliştirilmesinden roket ve füzelere, helikopter motoru ve tasarımından mühimmat üretimine kadar geniş bir yelpazeye yayılıyor. Güçlü ordu demek, hem sayısal olarak yeterli hem de aracından mühimmatına ve yazılımına kadar tüm aşamalarıyla sizin kontrolünüzde donanıma sahip bir ordu demektir. Her ne olursa olsun savunma sanayii projelerinden asla taviz vermeyeceğiz” demişti.

Erdoğan, “Yastık altından dövizlerinizi  altınlarınızı çıkarın”

Vatandaşlara yatık altındaki dövizlerini ve altınlarını çıkarma çağrısında da bulunan Erdoğan, “100 günlük icraat programımızı bütçe disiplininden taviz vermeden hazırladık. Kamu kurumlarının mali kaynaklarını tek hesapta izleyerek, kamu nakit verimliliğini planlıyoruz. Yaklaşık 40 milyar liralık kamu kaynağını tek hesaptan yöneterek ilave gelir elde etmeyi planlıyoruz. Milletime diyorum ki, yastık altından gelin dövizlerini çıkartın. Dolarlarınızı Eurolarınızı çıkartın, altınlarınızı çıkartın. Gelin bunları TL’ye nakde dönüştürün. Yerli ve milli direnişinizi tüm dünyaya karşı ortaya koyun” şeklinde konuşmuştu.

Tunç: “Ülkemize ve milletimize hayırlı hayırlı olsun”

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 100 Günlük Eylem Planının ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diledi. 16 Bakanlığın önümüzdeki 100 gün içerisinde gerçekleştireceği icraatları bir kez daha vatandaşlara aktaran Tunç, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk 100 günlük icraat programı ülkemiz ve milletimize hayırlı olsun. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde hızlı karar, hızlı icraat dönemi ile ülkemiz 2023, 2053, 2071 hedeflerine emin adımlarla ilerleyecek inşallah” dedi.

İşte Adalet Bakanlığınca yapılacak icraatlar!

16 Bakanlığın önümüzdeki 100 gün içerisinde gerçekleştireceği icraatları bir kez daha vatandaşlara aktaran Tunç, şu ifadelerde bulundu:

“Adalet Bakanlığımız tarafından önümüzdeki 100 gün içerisinde yargı birimlerince yapılan 40 milyon tebligattan 28 milyonun elektronik ortamda gerçekleştirilebilmesini mümkün kılacak bir alt yapı oluşturulacak. Yeni adli yıla Yargıda Hedef Süre Uygulamasına geçilecek. Öncelikle Konya ve Sakarya Bölge Adliye Mahkemeleri faaliyete geçirilecek. Bir sonraki hedef olarak Kayseri, Trabzon, Diyarbakır ve Van Bölge Adliye Mahkemeleri faaliyete geçirilecek. Arabuluculuk ve uzlaştırma uygulamalarıyla mahkemelerin iş yükü hafifletilecek. Çocuklara karşı işlenen “cinsen istismar suçları” konusunda cezai düzenlemeler yapılacak.

İşte Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığınca yapılacak!

Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığımız tarafından önümüzdeki 100 gün içerisinde sosyal yardım ve veri tabanı oluşturularak farklı kurumlar tarafından verilen hizmetler daha etkin hale getirilecek. Bin TL’nin altında emekli maaşı bırakmama sözü yerine getirilecek. Sosyal yardımdan ziyade istihdama yönlendirilecek yeni bir anlayış öne çıkarılacak. İhtiyaçların tespiti için ziyaret edilen hane sayısı 526 binden 826 bine çıkarılacak. Nitelik iş gücü yetiştirilmesine yönelik programların katılımcı sayısı 248 binden 375 bine yükseltilecek. Sosyal Hizmet Merkezlerinin sayısı 298’den 313’e çıkarılacak. İstihdamın arttırılması için işverenlere sağlanan teşviklere ek olarak, kadınlara, gençlere ve engellilere sunulan imkanlar genişletilecek. Er ve erbaş ailelerinin de sağlık hizmetlerinden faydalanabilmeleri temin edilecek. Engelli Sağlık Kurulu raporlarıyla ilgili sorunların çözümüne yönelik yeni bir sistem hayata geçirilecek. Her yıl 100 bin genç sosyal çalışma programlarından yararlanabilecek.

İşte Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yapılacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından önümüzdeki 100 gün içerisinde İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Projesi başlatılacak. Kanal İstanbul Projesinin ÇED ve Etüt Proje işlemleri tamamlanacak. 5’i bu dönemde tamamlanacak millet bahçelerinden 6’sının inşasına 22’sinin de projelerine başlanacak. İstanbul-Kayaşehir- Baruthane-Esenler ve Konya Meram Millet Bahçeleri açılacak. İstanbul Kayaşehir’in 2, 3 ve 4. etapları Pendik, Validebağ, Küçükçekmece, Ayazma ile Diyarbakır Dicle Vadisinde Millet Bahçesi inşasına başlanacak. 100 günde 17 bin konut ve işyerinin temeli atılacak. 

İstanbul Atatürk Havalimanı, Zeytinburnu, Beştelsiz, Ankara AKM sahası ve Gölbaşı Konya, Yozgat-Sorgun ile stadyumdan dönüştürülecek olan Adana, Batman, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Hatay, Malatya, Mersin, Sakarya, Samsun, Sivas, Trabzon, Akçaabat ve Avni Aker Millet Bahçelerinin projeleri hazırlanacak. Dar gelirliler için 15 bin 506 konut inşasının ihalesi tamamlanacak. Satışı mümkün gözüken 50 bin kamu konutuyla ilgili envanter çalışması tamamlanacak. İlk etapta 5 bin konutun satışı için işlemlere başlanacak. Kamu kurumlarına tahsisli atıl durumda tutulan Hazine arazilerinin ekonomiye kazandırılması için 20 ilde değerlendirme çalışması yapılacak. Tespit edilen 9 milyar TL değerindeki taşınmazların uygulayıcı kurumlara devri tamamlanacak. Konut, arza ve gayrimenkul ağırlıklı çalışacak şekilde Emlak Bankası tekrar faaliyete geçirilecek. İmar Barışı kapsamında 13 milyon kayıtsız yapıyla ilgili işlemler tamamlanacak.

İşte Dışişleri Bakanlığınca yapılacak!

Dışişleri Bakanlığımız tarafından önümüzdeki 100 günde yurt dışındaki misyonlara yönelik bilgilendirme, haritalandırma ve adli süreç çalışmalarına hız verilecek. Suriye’de güvenli hale getirilen bölgelere dönen misafirlerin sayısı 250 bini bulacak. Bölgede yapılan çalışmaların ardından Münbiç’e ciddi sayıda bir geri dönüş başlayacak. Musul ve Basra Başkonsoloslukları 100 günlük dönem içerisinde yeniden faaliyete geçirilecek. NATO’nun Irak’taki misyonuna Türkiye’den bir komutan yardımcısı atanacak. İsrail Devletinin hukuk ve insanlık dışı saldırılarına maruz kalan Filistinlilere destek sürecek.

İşte Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığınca yapılanlar!

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığımız tarafından Akkuyu Nükleer Santralinin ilk ünitesi 2023’te hizmete alınacak. Sinop Nükleer Santrali için çalışmalar devam edecek. Üçüncü nükleer enerji santralinin Trakya’da kurulması için planlama yapılacak. Şırnak ve Artvin’e doğalgaz verilmeye başlanacak. Denizlerdeki hidrokarbon arama faaliyetleri için bir deniz sondaj gemisi alınacak. Türkiye’nin yeraltı kaynakları potansiyelinin tespit edilip ekonomiye kazandırılması için çalışmalar 3 kat arttırılacak. Soma ve Tunçbilek’teki üretim yapılmayan kamuya ait kömür sahaları özel sektörün işletmesine açılacak. Yaklaşık 4,8 milyar dolar yatırım tutarı toplam 3 bin megavat gücündeki güneş enerjisi santralleri için ilana çıkılacak. Eskişehir Alpu’da 1000 megavat kurulu güce sahip termik santral inşası için ihaleye çıkılacak. Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisinde kapasitenin 450 milyon metreküpten 600 milyon metreküpe yükseltilmesi için teklifler alınacak.

İşte Gençlik ve Spor Bakanlığınca yapılacak!

Gençlik ve Spor Bakanlığımız tarafından sporun yaygınlaştırılması amacıyla 150 mahalle tipi spor sahası, 20 okula spor salonu ve 10 futbol altyapı merkezi faaliyete geçirilecek. Yeni yapılacak 9 stadyumdan 1’nin yer teslimi, 3’ünün yıkımı, 5’inin ise proje çalışması tamamlanacak. Okullarda sporu yaygınlaştırmak için 1 milyon çocuk sportif yetenek taramasından geçirilecek. Karar alma süreçlerine katılımın sağlanması amacıyla 20 bin okulda Gençlik Temsilcileri belirlenecek. Yükseköğrenim yurtlarının yatak kapasitesi 75 bin daha arttırılacak. Kamu yararına çalışan dernek ve vakıf yurtlarında kalan 50 bin öğrenciye verilen beslenme yardımına barınma yardımı da eklenecek. Sivil toplum kuruluşlarının gençlik ve spor alanındaki 400 projesine destek verilecek. Lise ve üniversite öğrencisi 1001 gencin projelerini hayata geçirmelerine yardımcı olunacak.

İşte Hazine ve Maliye Bakanlığımızca yapılacak!

Hazine ve Maliye Bakanlığımız tarafından bütçe disiplininden taviz verilmeyecek. Kamunun borçlanma maliyetleri düşürülecek. Yaklaşık 40 milyar TL’lik kamu kaynağını tek hesapta yönetilerek yılda 3-4 milyar TL arasında ilave gelir elde edilecek. Kredi derecelendirme kuruluşlarının tamamen taraflı raporları sebebiyle karşılaşılan zorlukları aşmak için dış borçlanmada Çin piyasasına yönelinecek. İnteraktif Vergi Dairesinde verilen hizmet adeti 35’ten 45’e çıkarılacak. Kalkınma Bankası, cari açığın düşürülmesine katkı sağlayacak yüksek katma değerli ve teknolojik ürünlerin üretimini destekleyecek bir bankacılık modeli doğrultusunda yeniden yapılandırılacak. Gelişmiş ülkelerdeki kalkınma bankacılığını ülkemize taşıyacak bir sistem oluşturulacak.

İşte İçişleri Bakanlığınca yapılacaklar!

İçişleri Bakanlığımız tarafından doğu sınırlarında devam eden fiziki güvenlik ve aydınlatma projeleri tamamlanacak. Güvenlik yollarının uzunluğu yüzde 10 arttırılarak 2 bin 526’ya çıkartılacak. Vatandaşlardan çeşitli işlemler için talep edilen 295 belgeden daha vazgeçilecek. Bakanlığın 15 ayrı hizmeti daha e-devlet üzerinden sunulmaya başlanacak. Kent Güvenliği Yönetim Sistemi yüzde 20, Mobil Plaka Tanıma Sistemi yüzde 27 yaygınlaştırılacak. 112 Merkezlerinin sayısı 32’den 42’ye çıkartılacak. E-belediye projesiyle belediyelerin yazılımlarının ortak bir platformda buluşturulması çalışmalarında yüzde 15 daha ilerleme sağlanacak. 81 vilayetteki İl Koordinasyon Kurulu faaliyetleri yatırımların her aşamasının anlık izlenmesine imkan verecek şekilde izlenecek.

31 ilde daha narkotimler kurulacak. 81 ilin tamamı bu kapsama alınacak. Elazığ ve Van’a ilave olarak Gaziantep’te de Jandarma Taktik İHA Komutanlığı kurulacak. Jandarmaya 2 genel maksat helikopteri ve 6 SİHA daha kazandırılacak. Geçici Barınma Merkezlerinden 5’i daha iyi koşullardaki merkezlere nakledilecek. FETÖ operasyonlarında elde edilen dijital materyallerden 300 binin daha incelemesi tamamlanacak. Emniyete 3 bin polis amiri, 22 bin 500 polis memuru, 7 bin bekçi, jandarma 500 subay, 4 bin 156 astsubay, 10 bin 175 uzman erbaş, Sahil Güvenlik Komutanlığına 44 subay, 98 astsubay, 300 uzman erbaş alınacak. Emniyet ve jandarma 459 yeni zırhlı araçla takviye edilecek.

İşte Kültür ve Turizm Bakanlığınca yapılacaklar!

Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından turizm yeni pazarlara açılacak. Çin’in turizm pazarındaki payını arttırmak için eylem planı hazırlanacak. Turizm yatırımlarını geliştirmeye yönelik projelerle daha büyük atılımların altyapısı kurulacak. İstanbul Atatürk Kültür Merkezinin ihalesi sonuçlandırılacak. 30 kütüphane millet kıraathanesine dönüştürülecek. Kütüphane dönüştürülen Rami Kışlasının birinci etabındaki fiziki gerçekleşme yüzde 45’e çıkarılacak. Yurtiçi ve yurtdışında devam eden 9 restoran çalışması ile İstanbul’da kültürel mirası korumaya yönelik 14 proje daha tamamlanacak. Kuleli Askeri Lisesinin müzeye dönüştürülmesi için gereken rölöve projeleri tamamlanacak. İzmir-Bornova, Sinop ve Tekirdağ’daki 3 yeni kültür merkezinin inşası bitirilecek. Borna-Hersekte’ki Drina Köprüsünün restorasyonu ve Kırgızistan’daki Dostluk Hastanesinin inşası tamamlanacak.

 

İşte Milli Eğitim Bakanlığınca yapılacaklar!

Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından eğitimin içeri konusunda hassasiyetle durulacak. Tüm okullarda tüm gün eğitim gören öğrenci sayısı yüzde 68’den yüzde 71’e yükseltilecek. 700 eğitim kurumu daha Kent Güvenlik Yönetim Sistemine entegre edilecek. Güvenlik önceliği olan 30 bin okuldan başlayarak her okulda en az 1 polis memuru görevlendirilecek. Öğretmenlerin mesleki ehliyet ve liyakatini güçlendirmek için yüksek lisans oranı arttırılacak. Eğitim yöneticiliğinde profesyonel sisteme geçilecek. Yabancı dil eğitimini etkin şekilde verebilmek için hem öğretmenlere hem öğrencilere yönelik yeni yöntemler devreye alınacak. Okul öncesi eğitiminden üniversiteye kadar her aşamada öğrencilerin ilgi, yetenek ve becerilerinin gelişimini izlemek ve yönlendirmek için yeni bir sistem kurulacak. Her okulun kendi şartları içinde geliştirilmesini sağlamak için kriterler belirlenecek, destekler buna göre sağlanacak. Bakanlığın yapısını, mevzuatını ve insan kaynağını yeniden yapılandırmak için büyük bir veri sistemi oluşturulacak. Mesleki eğitimde organize sanayi bölgeleri ve üniversitelerle işbirliği güçlendirilecek. Ölçme ve değerlendirme sistemini uluslararası sıralamalarda yükseltmek için gereken adımlar atılacak.

İşte Mili Savunma Bakanlığınca yapılacaklar!

Mili Savunma Bakanlığımız tarafından Yükseköğrenime kayıtlı öğrencilerin askerlik durumuyla ilgili işlemlerin e-devlet sistemi üzerinden yapılabilmesi temin edilecek. Gazilere hizmet verecek Gazi Uyumevi’nin ihalesi yapılacak. Sınırlardaki mayın ve patlamamış mühimmatlar sebebiyle kullanılamayan 1,6 milyon metrekare alanın temizlik çalışmaları başlatılacak. MİLGEM projesinin üçüncü gemisi Burgazada Korveti, 27 Eylül’de Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilecek. Yerli ve milli eğitim uçağı HÜRKUŞ Hava Kuvvetleri Komutanlığının envanterine alınacak. Milli İnsansız Uçak ANKA’dan 4 adet, SİHA’lardan da 6 adet daha ordunun kullanımına sunulacak. Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarından bugüne kadara askerliğe müracaat edememiş olanların da dövizle askerlik hizmetinden faydalanabilmesi sağlanacak. Harita Genel Müdürlüğünün yerli harita-görüntüleme sistemleri olan HGM-Küre ve HGM-Atlas, tüm internet kullanıcılarının hizmetine sunulacak.

İşte Sağlık Bakanlığınca yapılacaklar!

Sağlık Bakanlığımız tarafından yoğun bakımlardaki sıkışıklığı gidermek için 500 yeni yatak daha hizmete alınacak. Kronik hastalıkları ve risk faktörlerini azaltarak sağlıklı nesiller yetiştirmeye yönelik çalışmalar başlatılacak. Türkiye’yi sağlık turizminde marka haline getirmek için bu alanda faaliyet gösteren kurumların sayısı arttırılacak Uluslararası Sağlık Hizmetleri Anonim Şirketi kurulacak. Sağlık Market uygulamasıyla bu alandaki sarf malzemelerinin temini kolaylaştırılacak. Kamu hastanelerinin acil servislerindeki yığılmayı engellemek için gereken önlemler alınacak. Obezite ile mücadele yaygınlaştırılacak. Acil ihtiyaç olan ve yaygın kullanılan aşıların ülkede üretimi için proje çağrısına çıkılacak. İlaçta ve tıbbi cihazda çok uluslu şirketler için yerelleştirmeyi, Türk firmaları için de yerlileşmeyi ve millileşmeyi teşvik edecek bir sistem kurulacak. Aile Hekimliği başvuru oranı yüzde 40’a çıkacak şekilde güçlendirilecek. Evde sağlık hizmetlerinden yararlanan hasta sayısı yüzde 20 artışla 1 milyon 200 bin kişiye çıkartılacak. Eskişehir Şehir Hastanesi eylülde hasta kabulüne başlayacak. Manisa ve Ankara-Bilkent Şehir Hastaneleri bu yıl içinde faaliyete geçecek.

İşte Tarım ve Orman Bakanlığınca yapılacaklar!

 

Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından kırsal kalkınmaya yönelik 7 projeye 710 milyon TL destek sağlanacak. Damızlık Koyun Projesi kapsamında üreticilere Ziraat Bankası kredisiyle 50 bin koyun verilecek. Tamamlanan sulama projeleriyle 8 bin 300 hektar alan daha sulamaya açılacak, 8 bin 500 kişiye ilave istihdam sağlanacak. Basınçlı sulama sistemlerini yaygınlaştırmak için 100 dekar alan için 250 milyon TL destek verilecek. 13,4 kilometre uzunluğa ve 10 metre çapa sahip Silvan Tünellerinin ihalesi tamamlanacak. Kralkızı-Dicle-Mardin-Ceylanpınar Ovaları, Suruç, Bozova gibi önemli sulama projelerinde biten kısımlar hizmete sunulacak. Diyarbakır-Ergani, Edirne, Çokal Barajı beşinci kısım, Sivas-Divriği ve Alanya İçmesuyu Projeleriyle 344 bin vatandaşa temiz ve yeterli içme suyu sağlanacak. Yaklaşık 40 bin hektar alanda daha arazi tapulaştırma çalışmaları bitirilecek. Ergene Nehrinin suyunu temizlemek için yürütülen proje kapsamında Marmara Derin Deşarj Sistemi tamamlanacak. Sudan’dan ülkeye tahsis edilen 780 bin hektar tarım arazisini yatırımcılara açmak için 12 bin 500 hektarlık alanda kurulacak örnek çiftlikle ilgili ortak şirket faaliyete geçirilecek.

İşte Ticaret Bakanlığınca yapılacaklar!

Ticaret Bakanlığımız tarafından ihracatı geliştirmek yeni dönemde de önceliklerin başında yer alacak. Eximbank’ın müşteri sayısı ve bunun içindeki KOBİ payı arttırılacak. Yeni dönemde öncelik Çin, Meksika, Rusya ve Hindistan pazarları olacak. İhracatçıların işlemlerinin kendi tesislerinde yapılması uygulaması başlatılacak. Hava, deniz ve demiryoluyla transit taşımalarda beyanname zorunluluğu kaldırılacak, kara yolunda ise ihracat rekabet belgesine geçilecek. İhracat için gereken belgelerin bir bölümünün daha elektronik ortamda düzenlenebilmesi sağlanacak. Ticaret hacmini arttırmak için Türkiye Ticaret Merkezi açılabilecek 35 ülke ve şehir belirlenecek. Yazılım, bilişim, sağlık, eğitim, film yapımı ağırlık yeni nesil ihtisas serbest bölgeleri kurulacak. Adana-Yumuratalık’ta 1 milyar dolarlık petrokimya tesisi yatırımı için arazi tahsisi yapılacak.

E-ticarete konu ürünlerde Türk malı imajının korunmasına yönelik uygulamalar geliştirilecek. Dış ticarette yerel paraların kullanımının arttırılmasına ve barter ticaretine ülke bazlı tedbirler alınacak. Esnaf ve sanatkarların e-ticaret işlem hacmindeki payının arttırılmasına yönelik destek programı başlatılacak. Ürün İhtisas Borsasının 2019’da işler hale getirilmesine yönelik çalışmalar tamamlanacak. Pazarlama odaklı, soğuk zincir kapasitesi yüksek modern toptancı hallerinin inşası ve işletilmesi ile üretici örgütlerinin buralardaki Pazar paylarının arttırılmasına yönelik adımlar atılacak.

İşte Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca yapılacaklar!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız tarafından İstanbul’daki yeni havalimanı 29 Ekim’de hizmete girecek. Kanal İstanbul Projesi’nin ÇED ve Etüt Proje işlemleri tamamlanacak. 3 katlı büyük İstanbul Tünelinin yap-işlet-devret modeliyle inşası için ihaleye çıkılacak. Bölünmüş yol ağına 328 kilometre, otoyol ağına 120 kilometre daha ilave edilecek. Toplam 246 kilometre uzunluğa sahip Aydın-Denizli ve Mersin-Taşucu otoyollarının ihalesi gerçekleştirilecek. Karayollarındaki güvenliği ve konforu yükseltmek için 893 kilometre daha bitümlü sıcak karışım kaplama yapılacak. Tünellere 30 kilometre daha ilave edilecek.

Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Demiryolunun 120 kilometrelik bölümünde hat serimi tamamlanacak. Halkalı-Kapıkule-Hızlı Demiryolunun ihalesi yapılacak. Van Gölü için inşa edilen İdris-i Bitlisi Feribotu seferlere başlayacak. Konya Yüksek Hızlı Tren Garı Hizmete sunulacak. Mersin ve Konya’da 2,6 milyon ton kapasiteye sahip 2 lojistik merkezi faaliyete geçecek. Muş ve Kahramanmaraş Havalimanlarının terminal binaları bitirilecek, Tokat Havalimanının Terminal Binasının inşasına başlanacak. Konya, İzmir, İstanbul, Ankara ve Kayseri’de toplam 73 kilometre şehir içi raylı sistem hattı yapımı ile 248 araç alımı için ihaleye çıkılacak. Yerli ve milli 5-G ve ötesi içim çalışmalara başlanacak.”

 

 

 

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam