HEMA’dan 185 işçiye ücretsiz izin

Bartın Platformu, Hattat Enerji ve Maden A.Ş (HEMA) tarafından 185 işçinin ücretsiz izne çıkarılmasıyla ilgili basın açıklamasında bulundu. Platform açıklamada “ HATTAT Amasra’dan gönderilmelidir” dedi.

HEMA’dan 185 işçiye ücretsiz izin Güncel

Bartın Platformu Hattat Enerji ve Maden A.Ş (HEMA) tarafından 185 işçinin ücretsiz izne çıkarılmasıyla ilgili basın açıklamasında bulundu. Açıklamada şirketin kömür çıkarmak için daha çok işçiye ihtiyaç duyulacağı bir zamanda işçi çıkarımlarına devam ettiğini ifade eden Platform şunları söyledi:

 “13 yıldır kamuoyunu kömür çıkaracağım diye oyalayan ve Amasra’da termik santral yapmak isteyen Hattat Holding, dün 185 işçisini 6 aylık ücretsiz izne çıkardı.

“ İdari personelle birlikte 283 kişi olduğu iddia ediliyor”

 Bu rakamın gönüllü işten ayrılanlar ve beyaz yakalılarla birlikte 283 kişi olduğu ve bu iznin sürekli işten çıkarmaya dönüşeceği iddia ediliyor. Hattat Holding daha önce de, 13 Mart 2018’de taşeronu Ersamak’ta çalışan 183 işçiyi, 4 Temmuz 2018’de de taşeronu Denfa’da çalışan 92 işçiyi daha işten çıkarmıştı.  

 “Enerji Bakanı huzurunda protokol yapılmıştı”

 Hattat Holding 6 Kasım 2017 tarihinde o zamanki Enerji Bakanı Berat Albayrak huzurunda Eren Holding’le yapmış olduğu protokolle, Eren Holding’in Zonguldak Çatalağzı’da bulunan termik santrallerinin yılda 7 milyon tonluk kömür ihtiyacını Amasra’daki kömür ocaklarından karşılama taahhüdünde bulunmuştu.

 “Daha çok işçi alması gerekiyordu”

Şirketin bu protokolden sonra Amasra’da bulunan kömür ocaklarındaki çalışmalarını hızlandırmak için daha çok işçi alması gerekiyordu. Oysa Hattat Holding kömür çıkarmak için daha çok işçiye ihtiyacı olduğu zamanda, bütün işçilerini çıkarıyor. Hattat’ın toplam 460 işçiyi termik santral kurmak için gereken ÇED izni, Çevre Düzeni Planı değişikliği gibi birçok bürokratik izni hallettikten sonra işten çıkarması Bartın Platformu olarak yıllardır dile getirmiş olduğumuz iddiaların hayata geçmeye başladığını gösteriyor.”

 “Yıllık 7 milyon ton kömür çıkarılması mümkün değil”

 Hattat’ın Amasra’ya kömür çıkarmaya değil termik santral kurmaya geldiği iddia edilen açıklamanın devamında ise, “Amasra HEMA Termik santralinin ihtiyacı olan kömürün Gömü Köyündeki ocaktan çıkarılması mümkün değildir. Hattat’ın Eren Holding’e taahhüt ettiği yıllık 7 milyon ton kömürü Amasra’daki ocaklardan çıkarması mümkün değildir. Termik santralde yakmak için; Amasra’da çıkan kömürün ithal kömürle rekabet etmesi devletin yerli kömüre verdiği teşviklerle bile mümkün değildir.

 “Tarlaağzı’na liman yapmak için harıl harıl çalışılıyor”

Hattat Holding’in kömür ocaklarındaki faaliyetlerini durdurmasına rağmen Tarlaağzı’na liman yapmak için harıl harıl çalışması, yapmak istediği termik santrali yerli kömürle değil ithal kömürle çalıştıracağının en büyük göstergesidir. Çatalağzı’nda üç termik santrale sahip olan Eren Holding de aynısını yaparak Kolombiya’dan getirdiği kömürle santrallerini çalıştırmaktadır.” ifadelerine yer verildi.

“Amasra B taşkömürü sahası TTK’ya devredilmelidir”

 Hattat’ın Amasra’da kömür çıkaracağına yönelik söylemlerinin işsizlikten feci şekilde payını almış Bartın halkının termik santral karşıtlığını önlemek için sürdürülen bir yalan olduğunun da altı çizilen açıklamada, “Bu yalan-dolana artık son verilmelidir. Halkın ihtiyacı olan istihdamı sağlamak için, Hattat’a rödovansla verilen Amasra B taşkömürü sahası Türkiye Taşkömürü Kurumu’na devredilmeli ve buradaki üretim devlet tarafından yapılmalıdır. Yani yöreye hiçbir katkısı olmayan, aksine termik santralle Bartın ve Amasra’mızın geleceğini karartacak olan Hattat Holding Amasra’dan gönderilmelidir.  Amasra B sahasındaki taşkömürü üretiminin TTK tarafından yapılmaya başlanmasıyla birlikte daha çok sayıda gence güvenli iş koşullarında ve devlet güvencesinde iş sağlanabilir. Halkımız ancak bu sayede; Amasra ve Bartın’ın kabusu olan termik santralden de kurtulma fırsatı bulabilir” denildi.

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam