Kuru beton asfaltta hedef belirlendi

İl Genel Meclisi, ağustos ayı gündemini görüşmeye başladı. İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun gündemin ilk toplantısında İl Özel İdaresinin Bartın’daki çalışmaları hakkında bilgi verdi. Özel İdarenin öz kaynaklarıyla kurulan ve Bartın’da bir ilk olan Beton Santrali ile Kilit Parke Tesisinin üretime geçtiğini ifade eden Dursun, Bartın’da 85 kilometreye varan standardı yüksek yoların büyük bir bölümünün kuru beton uygulamasıyla asfalt yapılacağını söyledi. Dursun ayrıca eğitim yatırımları kapsamında 2018 yılı içerisinde Kurucaşile, Kozcağız ve Bartın Üniversitesi Kutlubey Kampüsü olmak üzere 3 anaokulunun yapılacağını da kaydetti.

Kuru beton asfaltta hedef belirlendi Güncel

Haber merkezi

İl Genel Meclisi, ağustos ayı gündemini görüşmeye başladı. Meclis Üyeleri,  ağustos ayı gündeminin ilk toplantısını İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun başkanlığında gerçekleştirirken Başkan Dursun, toplantı öncesi 2018 yılı hedeflerini değerlendirdi. 2018 bütçesinin yüzde 45’nin yatırımlara ayrıldığını ifade eden Dursun, “İl Genel Meclisimizin uzun süren çalışmalar sonucunda hazırladığı 2018 Mali Yılı Çalışma ve Yatırım Programı bütçesi 43 milyon 600 bin TL olarak belirlendi. Bu rakamın yüzde 45 gibi önemli bir oranın da  yatırımlara ayrılmış olması Bartın İl Özel İdaremizi diğer birçok özel idarelerden farklı kılıyor. Bu konudaki söylemlerimizi eyleme dönüştürmek için her zaman kararlı adımlarla yola devam ettik. Bu icraatlarının en güzel örneğini son dönemde Özel İdare bünyesinde kurduğumuz Beton Santrali ile Kilit Parke Tesisini 1 yıl gibi kısa bir sürede üretime alarak 51 özel idare arasında yine bir ilki başarmanın onurunu yaşadık” dedi.

“Beton Santrali ile Kilit Parke Tesisini öz kaynağımızla hayata geçirdik”

Yapımı tamamlanan parke ve beton santrali ile kırsalda yaşayan vatandaşların ulaşımdaki standartlarının yükseltileceğini dile getiren Kenan Dursun,  “Özellikle kurduğumuz yeni tesis ile köylerimizin ana gurup yollarında yapımına başladığımız kuru beton sistemiyle 30 yıl bozulmayan konforlu yolları halkımızın  hizmetine sunduk. Aynı tesisin üreteceği kilitli parke ile de köy meydanları başta olmak üzere tüm köylerimiz içerisinde modernleştirme çalışmalarını hızlıca tamamlamaya devam edileceğiz.  Ayrıca yeni yatırımları yaparken sürdürülebilirliği her zaman önemsiyoruz. Diğer projeler de olduğu gibi bu projeyi de kendi öz kaynaklarımızla hayata geçirdik. Özel İdaremizi borç batağına düşürmeden yatırımlarımızı istikrarla sürdürmeye devam edeceğiz. Bartın İl Özel İdaresi ve İl Genel Meclisimizin hayata geçirdiği yenilikleri özellikle komşu illerimiz arasında yer alan Karabük ve Zonguldak tarafından da yakından takip ediliyor. Cuma günü Karabük İl Genel Meclis Üyeleri ve teknik personelleri Özel İdaremizin Topalali Şantiyesindeki Tesise teknik ziyarette bulunacak. Aynı gün devam eden uygulamayı da kendilerine göstereceğiz.  Zonguldak ekibi de ilerleyen günlerde hem tesisimizi hem de uygulamayı görmek üzere Bartın'a gelecekler” şeklinde konuştu.

Sıcak asfalta göre yüzde 60 daha ekonomik

Son dönemde petrole dayılı mamül olan asfalt bütün fiyatlarındaki yüzde 80’lere varan artıştan dolayı sıcak asfalt maliyetlerinin fazlasıyla yükseldiğini kaydeden Dursun, “Son dönemde petrole dayılı mamül olan asfalt bütün fiyatlarındaki  yüzde 80’lere varan artıştan dolayı sıcak asfalt maliyetleri fazlasıyla yükseldi. O nedenle her şeyiyle yerli ve milli kaynaklardan üretilen beton yollar sıcak asfalta oranla  yüzde 60 oranında çok daha ekonomik maliyetlerle yapılıyor. Böylesine önemli tesisin idaremiz bünyesinde kurulmasına destek veren Başta Sayın Valimiz Nusret Dirim’e, Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç'a,  İl Genel Meclis Üyelerimize ve idaremiz yöneticilerine yürekten teşekkür ediyorum. Ayrıca bu tesisten üretilecek yolların kırsalda yaşayan tüm hemşerilerimize şimdiden hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerinde bulundu.

85 kilometrelik standardı yüksek yolun büyük bir bölümü kuru beton olacak

2018 yılı içerisinde yapılacak olan yol çalışmalarını rakamsal olarak ta  paylaşan Kenan Dursun,  “85 kilometreye varan standardı yüksek yolun büyük bir bölümü  kuru beton uygulaması olarak devam edecek. 11.5 kilometre sathi kaplama ve 30 kilometre  kilitli parke ile yol düzenlemesi yapılacak.  6 kilometre stabilize, 16 kilometrede de yeni yol açma çalışmalarına yıl içerisinde süratle devam edeceğiz” dedi.

2018’de 3 anaokulu yapılacak

2018 yılının  bir başka önemli yatırımının da eğitim yatırımları olacağını belirten Dursun, “Milli Eğitim Bakanlığınca ilimize son 12 yılda yaklaşık 41 adet modern eğitim yuvası yapıldı.  Bu çalışmalara yerelden de destek verilmesi son derece önemli. İl Genel Meclisi olarak eğitim yatırımlarına her dönemde büyük önem verdik. O nedenle 2018 programları arasında anaokulu olmayan Kurucaşile, Kozcağız ve Merkez Kutlubey Üniversite Kampüsü olmak üzere toplam 3 adet anaokulu programlarda yer aldı.  Yine merkezde lise öğrencilerimizin büyük bir özlemle bekledikleri 2 adet kapalı spor salonu yapılacak. Bunun yanı sıra ilköğretim okullarımızın bahçelerinin uygun olan alanlarında spor sahaları düzenlenecek. İlimize modern eğitim yuvalarının kazandırılmasında büyük emeği olan başta Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç olmak üzere yine Sayın Valimiz Nusret Dirim’e ve Meclis Üyelerimize teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

135 köye yolcu bekleme durağı ve 17 çocuk oyun grubu

Tarımsal Hizmetler Müdürlüğünün çalışmaları hakkında da bilgi veren Dursun, “Tarımsal Hizmetler Müdürlüğümüz bünyesinde köylerde kurulumuna büyük önem verdiğimiz çocuk oyun gurupları ile yolcu bekleme duraklarının sayıları artırılarak bu hizmetten tüm köylerimizin ve mahallelerimizin istifade etmelerini önemsedik. Bu kapsamda 2018 yılı programlarıyla 135 köyümüzün mahallerine yolcu bekleme durağı, 17 adet çocuk oyun guruplarının kurulumunu gerçekleştirdik.  2018 yılı sonu itibariyle 480 noktada yolcu bekleme durağı ile 217 noktada çocuk oyun guruplarının kurulumunu tamamladık” ifadelerinde bulundu.

10 köyde kanalizasyon çalışmalarına başlandı

Bu yıl 300 adet konteynır ile 1 adet çöp nakil aracı da aldıklarını dile getiren Dursun, “Ayrıca Özel İdarenin imar ve çevreyle ilgili görev ve sorumluluk alanı ildeki 8 belediyenin 8 kat büyüklüğündeki bir alanda sürdürülüyor.  Bu kapsamda özellikle çevre temizliğinde köylerdeki evsel atıkların çevreye ve insan sağlığına olumsuz etki etmeden mahalinden alınmasıyla ilgili son dönemde önemli ölçüde iyileştirmeler yaptık. 2018 programlarında 300 adet konteynır ile 1 adet çöp nakil aracının alımını gerçekleştirerek kırsalda yürütülen bu önemli hizmeti daha kaliteli hale getirdik. Yine aynı çerçevede 10 köyde alt yapı kanalizasyon çalışmalarına başlandı.  2018 programlarında yer alan içme suyu projelerinin de süratle yapımına devam ediyoruz” dedi.

Büyükkızılkum’da yeni tapular parsel sahiplerine teslim edilecek

İmar çalışmalarına da  öncelikle deniz turizmine uygun olan köylerde kesintisiz bir şekilde devam edeceklerini söyleyen Dursun “2017 yılı içerisinde Büyükkızılkum sahilinde gerçekleştirilen 1/1000 ve 1/5000 ölçekli planlar tamamlandı. Ve buna bağlı olarak 18 uygulamaları ile sahilin yolları ve sosyal alanları ortaya çıkarıldı. 18 uygulaması sonrası oluşan yeni tapular da 2018 yılı içerisinde parsel sahiplerine idaremizce teslim edilecek.  Yine 2018 yılı içerisinde Güzelcehisar sahilinde de devam edecek olan bu uygulamalarımıza yine Güzelcehisar’da yapılacak olan kanalizasyon ve arıtma tesisi yapım ihalesi  gerçekleştirildi. Devam eden bu çalışmalar ile sahillerde temiz ve geniş yaşam alanları oluşturarak    Bartın'ın gerdanlığı olan sahillerimizi planlı bir şekilde geliştireceğiz” şeklinde konuştu.

Gündemin ilk 3 maddesini köy yerleşik alanı oluşturdu

Ağustos ayı gündeminin 9  madde başladığını belirten Kenan Dursun, ilk toplantıda ise gündemin ilk 3 maddesinde yer alan  köy yerleşik alan civarı ve sınırlarının tespiti ile ilgili Komisyon Raporlarının Meclis Başkanlığına ulaştığını, sırasıyla Kurucaşile İlçesine bağlı  Demirci, Hacıköy ve İlyasgeçidi Köylerinin planlarının onaylanmasının Meclis Üyelerinin  oylarına sunulacağını belirtti.

Bartın'da Alternatif Turizm Geliştirme ve Destekleme Merkezi Kurulması planlanıyor

Diğer gündem maddelerine de değinen Dursun,  “Gündemimizde 2018 Yılı Ek Çalışma Ve Yatırım Programları da yer alıyor.  Köy yollarının bakım ve onarım işleri projelerle gerçekleştirilecek. Emniyet Müdürlüğümüze 2 adet 2018 model binek araç alımı projesi ek çalışma programları kapsamında değerlendirilecek. Bununla ilgili Plan ve Bütçe Komisyon Raporu Meclis Başkanlığına ulaştı.  Bunun yanı sıra İdaremizce Batı Karadeniz Kalkınma Ajansına (BAKKA) sunulmak üzere hazırlanan ‘Bartın'da Alternatif Turizm Geliştirme ve Destekleme Merkezi Kurulması' ile ‘Uluslararası Tematik Turizmin Geliştirilmesi ve Desteklenmesi' Projelerinin 2018 Yılı Ek Çalışma ve Yatırım Programına Alınması talep edilmiş, Plan ve Bütçe Komisyonu ile Sanayi Ticaret ve Turizm Komisyonunda söz konusu projeler değerlendirilmiştir. Her gündem maddesi ayrı bir önem taşıyor. 2018 yılı Çalışma ve Yatırım Programında bulunan ve Meclisçe ilave edilen Ek Projeler Bartın için önemli. Ve programa alınan projeler de yıl sonuna kadar tamamlanacak.  2018-Ağustos ayında alınacak kararların Bartın’ımıza hayırlı olmasını dileyerek, Meclis çalışmalarına katkı veren tüm Meclis üyelerine, İdaremize teşekkür ediyorum” ifadelerinde bulundu.

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam