Özkan’dan bir kez daha “Esnafına Sahip Çık” çağrısı

Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, Bartınlılara yerel esnafı tercih etmeleri çağrısında bulundu. Özkan, “Medeniyet, batıya yüzünü dönmek, sosyalleşmek 10 TL'ye kahve içmek 300 TL'ye kot pantolon almak 5 bin TL'ye telefon almaksa vay bizim ülkemizin vay bizim esnafımızın haline. Bu arada yine de bir sıkıntınız olursa, anahtarı bırakacak bir yer ararsanız, kargonuzu alacak birini ararsanız, günlük hayattaki dertleri paylaşacağınız birini ararsanız biz mahallede aynı yerimizde olacağız” dedi.

Özkan’dan bir kez daha “Esnafına Sahip Çık” çağrısı Güncel

Geçtiğimiz aylarda başlatılan “Alışverişini Yerel Esnaftan Yap Esnafına Sahip Çık” kampanyası kapsamında Bartın’daki yerel esnaf için destek çağrısında bulunan Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, sosyal medya hesabı facebook üzerinden yayınladığı mesajla bu çağrısını yineledi.  Bartın halkına yerel esnafa sahip çıkması konusunda çağrıda bulunan Özkan, şu ifadeleri kullandı:

“Hiç yerel esnaf ne halde düşündün mü?”

“Bizlerle bakkalda 10 kuruşun kavgasını yaparken büyük marketlerde kredi kartlarınızı hiç düşünmeden kasiyere teslim edebiliyorsunuz. Kahvede 1 TL olan çaya pahalı derken, öz be öz Türk kahvesi 2 TL iken pahalı diyen ablam, abim... Brezilyadan gelen kurtlu, böcekli kahveleri 10 TL'ye içerken hiç mahallendeki, şehrindeki yerel, yerli esnaf komşun ne halde düşündün mü? Mahallende kurulan pazarda 10 kuruş daha ucuzunu bulmak için bir İleri bir geri 500 metre yürürken büyük marketlerde 1 haftalık, beklemiş meyveyi sebzeyi hemen anında alıyorsun. Sırf marka takıntısı nedeniyle AVM'lerden 10 kat daha pahalı aldığın giyecekleri umarım 10 yıl giyebiliyorsundur. Ama arkana dönüp baktığında sana zor zamanda senetsiz, kredi kartsız alışverişi şehrinin yerel esnafı yaptırıyor. Ama sen yine de AVM’ye git. İlkokul tıraşını yapan berber abini unut, ilk mezuniyet saçını yapan kuaför ablanı unut, AVM'de açılan soğuk, içten olmayan, sizleri soyup soğana çeviren kuaförlere berberlere gidin. Bin liralık saatler alın ama bozulunca 10 TL'ye tamir eden saatçi amcanla kavga et pahalı diye tamam mı? Kırtasiye alışverişlerini Çin malı ucuz kalitesiz ürünler satan büyük marketlerden yap ki mahallendeki kırtasiye hemen kapansın tamam mı? Balığını, etini, hatta kurbanlığını büyük marketlerden al. Günlerce buzhanelerde beklemiş etler, balıklar daha güzel, daha lezzetlidir. Bu arada mahalle kasabı da kapatır gider. Alkollü ürünleri de gündüz büyük marketlerden al, gece de mahalledeki bayine git vermezse döverek, aslı olmayan ihbarlar yaparak, tehdit ederek al tamam mı?

“Bir sıkıntınız olursa biz mahallede aynı yerimizde olacağız”

Merak etmeyin bu mesleklerimizin bitmesine az kaldı. Bizler tamamen bittiğimizde sizlerde bu çekirge sürüleri ile baş başa kalır ucuz ucuz, peşin peşin alışveriş yaparsınız. Medeniyet, batıya yüzünü dönmek, sosyalleşmek 10 TL'ye kahve içmek 300 TL'ye kot pantolon almak 5 bin TL'ye telefon almaksa vay bizim ülkemizin vay bizim esnafımızın haline. Bu arada yine de bir sıkıntınız olursa, anahtarı bırakacak bir yer ararsanız, kargonuzu alacak birini ararsanız, günlük hayattaki dertleri paylaşacağınız birini ararsanız biz mahallede aynı yerimizde olacağız.”

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam