Hekimlerden Giresun’daki meslektaşlarına destek

Bartın Aile Hekimleri Derneği, Giresun’da yaşanan ve 82 yaşındaki Yusuf Topal’ın ölümü ve doktorun açığa alınmasıyla sonuçlanan beyaz kod olayıyla ilgili basın açıklamasında bulundu. Bartın Aile Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu Adına açıklamayı gerçekleştiren Dr. Rıza Karamazak hastanın kendisi olmadan raporlu olduğu iddia edilen ilaçların yazılmasının bir suç olduğunu ifade ederek yine hastanın eline olduğu iddia edilen “evde bakım raporu” diye bir rapor formatının olmadığını söyledi. Yaşanan olayda Topla’ın vefatının kendilerini de üzdüğünü dile getiren Karamazak, soruşturmanın selameti açısında açığa alınan meslektaşlarına da yaşanan hukuki süreçte destek olacaklarını kaydetti.

Hekimlerden Giresun’daki meslektaşlarına destek Güncel

Bartın Aile Hekimleri Derneği, Giresun’da yaşanan ve 82 yaşındaki Yusuf Topal’ın ölümü ve doktorun açığa alınmasıyla sonuçlanan beyaz kod olayıyla ilgili basın açıklamasında bulundu. Bartın Aile Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu Adına açıklamayı gerçekleştiren Dr. Rıza Karamazak olayın ardından meslektaşları hakkında sosyal medyada başlatılan linç kampanyasını asla kabul etmediklerini ifade ederek “23 Temmuz 2018 de Giresun'da meydana gelen ve kamuoyuna mal olan olay nedeniyle, görevini kanunların elverdiği ölçüde yerine getirmeye çalışan meslektaşımız hemen sosyal medyada linç kampanyasına dönüşen bir şekilde yargısız olarak infaz edilmeye başlanmış, üzerine de soruşturmanın selameti açısından açığa alınmıştır. Bunu asla kabul etmiyoruz ve derhal bu yanlıştan dönülmesini talep ediyoruz” dedi.

“Evde bakım raporu diye bir rapor formatı yoktur”

Hastanın kendisi olmadan raporlu olduğu iddia edilen ilaçların yazılmasının bir suç olduğunu belirten Karamazak açıklamasına şöyle devam etti:

“Sorunun ana kaynağı olan evde yatalak olduğu öne sürülen Hastanın eşi, raporlu olduğunu iddia ettiği ilaçları yazdırmak için ASM ye gelmiş, misafir hasta olarak kişi ile görüşülmüş, talebinin hasta görülmeden yapılamayacağı ve bunun suç olduğu söylenmiştir. Buna rağmen talebinde ısrar eden kişi herkesin malumu olaylar silsilesinde maalesef vefat etmiştir. Eşinin ilaçlarını yazdırmak derdindeki vatandaşın ölümü hepimizi üzmüştür.  Ancak kanunen suç olan ve bu nedenle yargılanıp ceza alan meslektaşlarımız bulunan bu talep haksızdır ve yapılması halinde suçtur. Hastanın elinde olduğu iddia edilen “evde bakım raporu var” lafı da yalandır. Böyle bir rapor formatı da yoktur.

 “Yıllarca bu sorunu çözme talebimiz yerine getirilmemiştir”

Yıllarca SGK’ya başvurarak bu sorunu çözme talebimiz yerine getirilmediği gibi, nitelikli dolandırıcılık, resmi evrakta sahtecilik vs. gibi son derece ağır ithamlarla yargılanan meslektaşlarımız vardır. Durum gayet açık ve net ortada iken ve talebin suç unsuru olduğu bilindiği halde meslektaşımızın açığa alınması biz hekimleri vatandaşın önüne atmaktan başka bir şey değildir. Her gün uygunsuz ilaç yazımı, illegal rapor talebiyle uğraşan bizlerin tek derdi mesleğimizi, işimizi hakkı ve layığıyla yapmaktır.

“Beklentimiz Bakanlığın meslektaşımıza sahip çıkmasıdır”       

Sağlıkta şiddet konusunda adımlar atılmasını beklediğimiz bu günlerde, haklı iken haksız durumuna düşmek sağlıkçıya karşı olan şiddeti körükleyecektir.Beklentimiz Bakanlığın meslektaşımıza sahip çıkması, SGK’nın bu ilaç yazdırma mevzusunda net tavrını ortaya dökmesi ve sağlıkta şiddet yasasının bir an önce çıkmasıdır. Beyaz kod gibi versen de vermesen de soruşturma açılan uygulamalara 184 gibi bizleri ve yerel idarecileri yok sayan alçaltıcı uygulamalara son verilmelidir. Yazan hekimin tedavisi öngörüsü olmayan ilaçları yazdırmak raporlu bile olsa suç ise, devlet bu durumda mağdur olacak vatandaşlarını düşünmeli ve çözüm bulmalıdır.

“Meslektaşımıza hukuki süreçte destek olacağız”

Evde sağlık hizmeti ayrı ve farklı bir işlemdir. Bu durumu hastane veya ASM’lerle çözülemeyeceği işin pratiğinde anlaşılmıştır.112 Acil sağlık sistemi benzeri bir uygulama ile bu sorun çözülmeli, ASM ve hastanelerle uyum içinde çalışmalıdır. Sistemin mağduru olan vatandaşımıza Allah'tan rahmet dilerken, bu konuda işinin gereğini yapan meslektaşımızın sonuna kadar arkasında olduğumuzu ve tüm hukuki süreçte destek olacağımızı  beyan ederiz.”

 

                                                                                                                                                           

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam