Kırtepe’de yaşanan kaçırma olayı herkesi tedirgin etti

Okullarda güvenlik zafiyet mi var?

Kırtepe’de yaşanan kaçırma olayı herkesi tedirgin etti Güncel

Nurdan Eroğlu

Bartın şehir merkezinde Kırtepe Mahallesi’nde bulunan Cumhuriyet Ortaokulu önünde yaşanan kadın kaçırma olayı “Okullarda güvenlik zafiyetimi var?” sorusunu bir kez daha gündeme getirdi. Olay velilerde de tedirginliğin oluşmasına neden olurken Okullarda özel güvenlik ihtiyacı var mı?” sorusu bir kez daha tartışılacağa benziyor.

Bartın’da geçtiğimiz gün Cumhuriyet Ortaokulu önünde sabah saatlerinde yaşanan olayda bir kadın önce konuştuğu ardından tartışmaya başladığı kişiler tarafından zorla araca bindirilerek kaçırıldı.  Kadının araca bindirilişi esnasında ki çığlıkları üzerine olaya şahit olan çevre sakinleri durumu polis ekiplerine bildirdi. Polis ekiplerince kadının zorla bindirildiği otomobil Çatmaca Mevkiinde durduruldu. Araç içindeki şüpheliler ve zorla araca bindirilerek kaçırılan kadın ifadeleri alınmak üzere Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. Güvenlik kameralarına da yansıyan bu olayın ardından okullarda ve okul çevrelerinde ki güvenlik önlemleri bir kez daha gündeme geldi. Emniyet Genel Müdürlüğü 16 Eylül 2016’da yeni eğitim-öğretim döneminde okullarda güvenli eğitim ortamının sağlanması adına okul çevrelerinde alınacak güvenlik tedbirlerini açıklamış ve bu tedbirlerin yer aldığı genelge 81 İlin Emniyet Müdürlüğüne gönderilmişti.

EMNİYET EĞİTİM-ÖĞRETİM YILININ BAŞINDA GENELGE YAYINLAMIŞTI

Emniyet Genel Müdürlüğünce çocukların eğitimlerini güvenli bir ortamda sürdürebilmeleri, okulda ve okul çevrelerinde her türlü suç ve şiddetten, madde bağımlılığı başta olmak üzere kötü alışkanlıklardan korunması amacıyla 2016/2017 eğitim-öğretim döneminde okul çevrelerinde alınacak tedbirlerin yer aldığı genelge ile “Polis İrtibat Görevlileri” uygulamasına devam edilmesi, görevlendirilen personelin okul idaresi ile etkin bir şekilde işbirliği içerisinde olması, Polis sorumluluk bölgelerinde bulunan tüm okullarda risk değerlendirilmesi yapılarak tespit edilen risk durumlarına göre resmi ve sivil ekipler görevlendirilmesi, okul irtibat görevlilerinin bir hafta, üç hafta ve bir ay olarak belirlenen periyotlarla sorumlu oldukları okul yöneticileri ile en az bir defa görüşme yapması, eğitim güvenliğini tehdit eden faktörlerin belirlenerek bu faktörlerin ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalara ağırlık verilmesi, suç işlemeyi alışkanlık haline getiren ve okul güvenliğini etkileyen öğrenciler ile ilgili diğer kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde çalışmalar yapılarak, uzmanlar tarafından yapılacak değerlendirme ile gerektiğinde psiko-sosyal destek verilmesinin sağlanması, öğrencilerle yakın temas halinde olan çalışanlar ile ilgili çalışmalar yapılarak, okul çevrelerinde bulunan internet kafeler, elektronik oyun salonları, kahvehaneler başta olmak üzere umuma açık yerler ile park ve bahçelere yönelik denetimlerin artırılması, okulla ilişkisi bulunmayan şahısların okul çevrelerinden uzaklaştırılmaları, okul giriş ve çıkış saatlerinde; okul önlerinde, okul çevresinde ve okul güzergahlarında genel asayiş ve trafik önlemlerini almak için yeteri kadar yaya ve motorize ekip görevlendirilmesi, uyuşturucu ile mücadele birimleri tarafından okul önü ve çevresinde idari ve adli tedbirlerin artırılması, uyuşturucu ticareti ve kullanımının önlenmesi için Narkotim ekiplerinin etkin olarak kullanılması, eğitim-öğretim ortamını olumsuz etkilediği değerlendirilen metruk bina ve yapılar hakkında gerekli işlemlerin İçişleri Bakanlığının Genelgesine göre yerine getirilmesi istenilmişti.

VELİLERDE TEDİRGİNLİK YARATTI

Bartın’da okul önünden kadın kaçırma olayı yaşanması tüm velileri de tedirgin etti. Olay okullarda özel güvenlik ihtiyacı var mı?” sorusunu bir kez daha gündeme getirirken “Okullarda özel güvenlik ihtiyacı var mı?” tartışmasını da bir kez daha alevlendireceğe benziyor.

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam