Bartın’da 32 görme engelliye “Gören Göz” cihazı

Bartın’da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 32 görme engelli vatandaşa “Gören Göz” cihazı dağıtıldı. Bartın Valiliğinde yapılan cihaz dağıtımında konuşan AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, 15 yıldır AK Parti hükümetinin engelli vatandaşların hayatını kolaylaştırmak için her şeyi yaptığını ifade ederken Bartın Valisi Nusret Dirim de Türkiye’de artık engellilerin hayat standartlarını yükseltmeye yönelik birçok imkanın bulunduğunu söyledi.

Bartın’da 32 görme engelliye “Gören Göz” cihazı Güncel

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı işbirliğinde görme engellilerin bağımsız hareket edebilmelerine destek olmak amacıyla başlatılan proje kapsamında hazırlanan cihazlar Bartın Valiliği Toplantı Salonu’nda düzenlenen programla görme engellilere dağıtıldı. Programa Vali Nusret Dirim, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut Şahin, AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı, AK Parti Milletvekili Adayı Yaşar Arslan, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Yasemin Dora Kurtkaya ile görme engelliler ve aileleri katıldı.

Dirim: “Engellilerimizin hayatını kolaylaştıran bir proje”

Ülke olarak hem engellilerimizin hayat standartlarını yükseltmeye yönelik hem de onların hayata katılmalarını kolaylaştırıcı birçok imkâna sahip olduğumuzu belirten Bartın Valisi Nusret Dirim, bu projenin de görme engelli vatandaşların hayatlarını kolaylaştırmasını dileyerek “Bir ülkenin ne kadar kalkındığına dair değerlendirme kriterlerinden biride artık o ülkedeki engelli bireylerin hayata ne kadar katılabildiğidir. Hiç kimsenin yardımı ve desteği olmadan kamu ve özel imkânlarından faydalanabildiğidir. Eskiden bir ülkenin kalkınma kriterleri o ülkenin ne kadar demir, beton, çimento ve enerji tükettiğiyle ölçülüyordu.  Şimdi gelinen noktada engelli bireylerle ilgili önemli bir kriter kullanılıyor. Bu anlamda da ülkemiz çok önemli gelişmeler sağlamış durumda. Engellilerini saklayan bir toplumdan artık engellilerini artık nimet olarak algılayan bir toplum haline geldik. Engellilerimizin hayat standartlarını yükseltmeye yönelik hem de onların hayata katılmalarını kolaylaştırıcı birçok imkânlar var. Bu anlamda kurum ve kuruluşlarda kendi bünyelerinde değişiklikler yapıyorlar. Bu projede siz görme engelli kardeşlerimizin hayatlarını kolaylaştırıcı bir projedir. Tabi sizlerde eğer bu projenin yazılım olarak eksiklikleri varsa bunları yetkililerle paylaşırsanız bu eksikler giderilip bu proje eklenebilecektir. Bu projenin hayatlarınızı kolaylaştırmasını diliyorum.” dedi.

Tunç: “Ülkemiz çok büyük ilerlemeler sağladı”

AK Parti İktidarlarında engelliler için düzenleme yapıldığına dikkat çeken AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç da “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın başlattığı Gören Göz Projesi inşallah sizlere faydalı olur. Teknolojinin imkanlarından görme engelli olan vatandaşlarımızın da faydalanması lazım. Hükümetimiz Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla vatandaşlarımızın işlerini kolaylaştırmak, onların daha iyi hayat sürmelerini sağlamak, ülkemizi daha ileri taşımak, milletimizin refahını arttırmak için elinden gelen ne varsa yapıyor. Onun için Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a çok çok teşekkür ediyoruz. 15 yıl önce engelli vatandaşlarımız için kanun bile yoktu. Kanunun çıkardı. Bu çıktıktan sonra sosyal yardımlarla ilgili Bakanlık kurdu. Bu bakanlığı sizlerin emrine verdi. Sizler de hemen bir telefonla muhatap bulabiliyorsunuz. İllerde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerini ve çalışanlarını sizlerin emrine sundu. Evde bakıma ihtiyacı olan engellilerimize maaş bağladı. Sadece aile ve sosyal politikalar alanında değil, diğer alanlarda da ülkemiz çok büyük ilerlemeler sağladı. İnşallah bundan sonrada sağlamaya devam edecek. Engellilerimizin hayatını kolaylaştırmak, onların diğer vatandaşlarımızdan dezavantajlı olmamaları için gerekli çalışmalar neyse hep beraber yapıyoruz. İlimizde de çok değerli Valimiz ve İl Müdürümüz sizlerin ihtiyaçlarını giderme noktasında çok büyük bir gayret gösteriyorlar. Ben Sayın Valimize, İl Müdürümüze ve çalışanlarına çok teşekkür ediyorum. Cihazlarınızın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Şahin: “41 ilde 5 bin cihaz dağıtılacak”

“Gören Göz” projesi için Bartın’dan 33 kişinin başvuruda bulunduğunu kaydeden Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut Şahin de projeyle ilgili bilgiler vererek “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığıyla Ulaştırma Bakanlığının Türkiye genelinde düzenlemiş olduğu 2017 yılında Gören Gözler Projesiyle engellilerimize cihazlar dağıtılmış olup 2018 yılında yine bir proje hayata geçirilmiş ve 41 ilde 5 bin cihaz dağıtılacaktır. Bu nedenle ilimizde de 7 Mayıs 2018 tarihinden itibaren duyurular yapılmış 33 tane müracaat alınmış, 32 tanesi değerlendirmeye hak kazanmış 1 tanesi hale değerlendirilmekte olup bugün engellilerimizin hayata tutunması, ulaşımda, seyahatte daha rahat etmeleri için bu cihaz dağıtılacaktır.” diye konuştu.

32 kişiye Gören Göz cihazı dağıtıldı

Konuşmaların sonrasında katılımcılar tarafından Bartın’daki 32 görme engelliyle cihaz dağıtımı gerçekleştirildi.

“Gören Göz” cihazı ne?

Cihaz, görme engellilerin ulaşmak istediği yere sesli komutlar yardımıyla yürüyerek veya otobüs, metro gibi toplu taşıma araçlarını kullanarak gidebilmesi amacıyla tasarlanmış bir sistemi içerisinde barındırıyor. Gören Göz yazılımının yüklenmiş olduğu ve GPS alıcısına gelen koordinat bilgilerinin sayısal harita yardımıyla işlenmesiyle görme engelliyi sesle veya tuşla gitmek istediği adrese doğru yönlendirecek bir akıllı telefon cihazı olan “Gören Göz”, sahip olduğu navigasyon özelliği sayesinde görme engellilerin erişilebilirliğini kolaylaştırıyor.

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam