SGK’da Sosyal Güvenlik Haftası kutlaması

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Ekrem Öztekneci Sosyal Güvenlik Haftası kapsamında yaptığı basın açıklamasında bir yıl boyuncunca SGK tarafından il bazında yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

SGK’da Sosyal Güvenlik Haftası kutlaması Güncel

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Ekrem Öztekneci Sosyal Güvenlik Haftası kapsamında yaptığı basın açıklamasında bir yıl boyuncunca SGK tarafından il bazında yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Her yıl mayıs ayının ikinci haftasının Sosyal Güvenlik Haftası olarak kutlandığını ifade eden Öztekneci, “ Bilindiği üzere Mayıs ayının 2.Haftası Sosyal Güvenlik Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu kapsamda öncelikle Sosyal Güvenlik haftası hepimizin kutlu olsun. Sosyal Güvenlik Kurumu olarak misyonumuz değişen Sosyal Güvenlik ihtiyaç ve risklerine karşı toplumu güvence altına alarak güvenilir, kaliteli ve yenilikçi bir anlayışla sürdürülebilir Sosyal Güvenlik hizmeti sunmaktadır.  Bu kapsamda Kurumumuz sürekli olarak vatandaş odaklı olarak çalışmakta ve sürekli iyileştirme yönünde faaliyetlerde bulunmaktadır” dedi.

“Milli seferberlik kapsamında 770 kişi ile yüz yüze görüşüldü”

Müdürlük tarafından bir yıl boyunca yapılan çalışmalarla ilgili bilgi de veren Öztekneci şöyle devam etti:

“2017 yılında çalışma hayatında milli seferberlik kapsamında İl Müdür, İl Müdür Yardımcıları Başkanlığında heyet olarak 202 ev,117 işyeri ziyareti yapılmış buralarda engelli, asgari ücretli, emekli, gazi şehit yakını, tıbbi cihaz kullanan hastalar ve işyeri ziyaretlerinde toplam 770 kişi ile yüz yüze görüşülerek sorunları dinlenmiş ve sorunlarına çözüm getirilmiştir.

Öğrencilere kayıt dışı istihdam bilgilendirmesi

2016-2017 yıllarında Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortak çalışma yapılarak İl genelinde 4.sınıf öğrencilerine Kitup kapsamında Sosyal Güvenliğin önem ve anlamı ile Kayıt Dışı İstihdam konularında bilgilendirme yapılmış çizgi filmler izletilmiştir ve anı yarışması düzenlenmiştir. Anı yarışmasında ilimiz birincisi Türkiye 5. olmuş ve mansiyon ödülü kazanmıştır. 2018 yılında yine 4.sınıf öğrencilerine Kidep kapsamında kayıtlı istihdam konularında bilgilendirme yapılmış hikaye kitabı, kumbara ve çanta dağıtımı yapılmıştır.

7/24 kesintisiz hizmet

Kurum bazında bilgi teknolojileri en üst seviyede kullanılmış hastane, eczane, işveren, emekli, sigortalı ve hal sahiplerimize 5000 den fazla iç ve dış uygulama ile 7/24 kesintisiz hizmet sunulmaktadır. Gelir İdaresi Başkanlığına verilmekte olan Muhtasar Beyanname ile kurumumuza verilmekte olan Aylık Prim ve Hizmet Belgesi “Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi” adı altında tek belge birleştirilmesi uygulaması 2017 yılında Kırşehir 2018 yılında da Amasya, Bartın, Çankırı illeri pilot olmak üzere ilimizde de başlatıldı. Prim teşviklerinden yararlanan işverenlerimizin şartları sağlayıp sağlamadıklarının kontrolü elektronik ortamda yapılabilmektedir.

E-Devlet üzerinden emeklilik başvurusu

Asgari ücret desteği ve prim ertelemeleri işverenlerin başvurusuna gerek kalmadan sistem üzerinden otomatik gerçekleştirilecektir. 5510 sayılı kanunun Ek 9. Maddesi kapsamında ev hizmetlerinde 10 günden az çalışanların sigorta bildirimleri ve ödemeleri cep telefonlarından yapılabilmektedir. Sigorta kullanıcı kodu ve şifresi için başvuruda bulunan işverenlerin kullanıcı kodu ve şifrelerini kuruma gelmeden e devlet üzerinden almaları sağlanmıştır. 690 sayılı KHK ile 4/b kapsamında köy ve mahalle muhtarlarının primlerinin devlet tarafından ödenmesi sağlanmıştır. Vatandaşlarımızın tek bir tuşla emeklilik talebinde bulunmasını, bürokrasiye takılmadan, yorulmadan E-Devlet üzerinden emeklilik başvurusu yapmasını sağlanmıştır.

Taşeron işçiler kadroda

Kurumumuz döküman yönetim sistemi ile PTT’nin kayıtlı elektronik posta sistemini entegre ederek vatandaşlarımızın iş ve işlemlerini kolaylaştırıp daha hızlı yazışma yapılma imkanı sağlanmıştır. Eczaneler ve medikal firmalarla anlaşmalar yapılarak medikal malzemeler ve işitme cihazlarının buralardan reçete ve rapor karşılığı alınması sağlanmış sigortalının tekrar SGM gelme zorunluluğu ortadan kaldırılmıştır. Yapılan yasal düzenlemelerle genel sağlık sigortalılarının primleri aylık 60,89 TL ye düşürülmüş ödeme güçlüğü çeken Genel Sağlık Sigortalının Sosyal Yardımlaşma Vakfına müracaat ederek gelir testi yaptırmaları neticesinde gelirlerinin kişi başı asgari brüt ücretin 3’te birinin altında kalması durumunda primleri devlet tarafından karşılanmaktadır. Taşeron işçilerinin başvuruları alınmış ve ilgili komisyonlarca sınav ve başvuru değerlendirmeleri yapılarak 1 Nisan 2018 tarihi itibariyle kadroya geçişleri sağlanmıştır.”

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam