Tunç’tan MÜSİAD iftarında işadamlarına müjde!

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Ramazan dolayısıyla iftar verdi. İşadamları, siyasetçiler ve il protokolünün katıldığı iftarda MÜSİAD Bartın Şubesi Başkanı Muhammet Aksoy yaptığı konuşmada ülkemizin şuanda yaşadığı sancıların büyümeden kaynaklandığını söyledi. AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’ta iftarda yaptığı konuşmada 380’lik trafo merkezi inşaatının bir iki ay içerisinde tamamlanacağını müjdeledi. Bartın Valisi Nusret Dirim de il nüfusunun son zamanlarda arttığına dikkat çekti.

Tunç’tan MÜSİAD iftarında işadamlarına müjde! Güncel

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Ramazan dolayısıyla iftar verdi. Yalı Yaşam Merkezinde verilen iftara Bartın Valisi Nusret Dirim, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın Cumhuriyet Başsavcısı Adnan Tosun, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Yavuz Selim Kapancı, İl Emniyet Müdürü Ogün Vural, İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı, MHP İl Başkanı Ercüment Özçelik, daire müdürleri, siyasetçiler ve işadamları katıldı.

Aksoy: “Büyüyoruz, ağrı çekeceğiz”

İlahilerin söylenip Kuran-ı Kerim tilavetinin yapıldığı iftarda  MÜSİAD  Bartın Şubesi Başkanı Muhammet Aksoy konuşmasında şunları söyledi:

“Hz. Mevlana “Nimet gaflet verir, şükürse ikaz eder” diyor. Bugün İslam dünyasının içine düştüğü gaflet, gerek Filistin’de gerek Suriye’de en acı şekilde kendini göstermektedir. Bölgenin ve ümmetin umudu ülkemizde, huzur ve bereketin iktidarı için emek harcayan, destek veren herkese, “Alim, Emir, Tacir” üçlümüzün sac ayağı olan, ilim adamlarımıza ve işadamlarımıza, milletimiz adına teşekkür ediyorum.  Mücadele ettiğimiz meseleler, temelde değişmedi. Ülkemizin karşılaştığı problemlerin, bir bakıma, büyüme sancısı olduğunu da unutmayalım. Büyüyoruz, ağrı çekeceğiz. Büyümemizin getirdiği özgüvenimizden ve gelişmemizden de endişeye kapılan odaklar, tarih boyunca vardı, bugün de var.

“Paylaşarak büyümeyi benimsemiş işadamlarıyız”

MÜSİAD Ailesi olarak, bilge kral Aliya’nın; “Bizi toprağa gömdüler fakat tohum olduğumuzu bilmiyorlardı” ifadesini düstur edinerek, ahlak ve erdem tohumu olarak modern, fakat; acımasız dünyanın dar kalıplarıyla hareket etmeyen, sadece rekabet ederek değil, paylaşarak büyümeyi, sürtüşerek değil, anlaşarak hareket etmeyi, kendisine bir hayat tarzı olarak benimsemiş işadamlarıyız.  MÜSİAD olarak biz kurucularımızdan en yeni üyemize kadar ahlaklı iş yapma kuralını aklımızdan çıkarmıyoruz.  Yalnızca iş yaparken değil, kurduğumuz bütün ilişkilerde ahlakı, ve erdemi birinci sırada tutuyoruz. Kapitalizmin yarattığı vahşi kazanma ve tüketme yarışında kaybolan ve tükenen değerlere değil, mülkün gerçek sahibi tarafından bizlere gönderilmiş Rahmet Peygamberinin verdiği müjdeye talibiz. Ne diyordu efendimiz “Allah, sizin suretlerinize ve mallarınıza değil, kalplerinize ve yapmış olduğunuz amellerinize bakar. Bu minvalde değerli misafirler kalplerimiz yani niyetlerimiz ve amellerimiz bizim enstrümanlarımızdır.

“Daha fazla üretim…”

Öyle ki bu enstrümanlarımızı güçlü ve birlikte kullanmayı başarabilirsek, asrın söz sahibi olmamız, ve yeni kurulan dünya düzeninde ahlaka ve erdeme dayalı bir piyasa inşa etmemiz mümkün olacaktır. Bu çerçevede Yunus Emre’nin de dediği gibi “Bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz.” Bir olmalıyız, farklı düşünenlerle bir arada oluşturduğumuz ahenk, bir musiki bestesi gibi gök kubbede baki kalan hoş bir seda olacaksa eğer, kavga dilini bırakıp ortaklı ve kardeşlik ikliminde adalet ve eşitlik kavramlarında uzlaşarak demokrasiyi birlikte inşa etmeliyiz. Sorunların, demokrasi diliyle çözüldüğü bir iş dünyası, elbette ki kaynaklarını optimum düzeyde kullanacaktır. Daha fazla üretim, daha fazla ihracat, daha fazla istihdam için emek veren yöneticilerimize, özellikle mevduat faizlerinin yüzde 16’ları gördüğü günümüz piyasa koşullarında; üretime, istihdama ve ihracata devam eden tüm firma sahiplerine teşekkürlerimi sunarken, yerel anlamda varlık sahibi değerli hemşerilerimizi de, hayırlarla yad edilmek, servetiyle değil suhuletiyle anılan insan olmak için taşın altına elini koymaya davet ediyorum.”

Tunç: “İşadamlarımız ekonomimizin en önemli unsuru”

MÜSİAD’ın Bartın’ın gelişmesinde önemli bir faktör olduğunu dile getiren AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ise şunları söyledi:

“Ramazan ayı birlik ve beraberliğin dayanışma ve kaynaşmanın doruğa çıktığı müstesna ayımız. Dörtte birini de icra ettik. Kaldı üç hafta demek ki sayılı günler gelip geçiyor. İnşallah bu Ramazanı Şerifin ülkemiz için milletimiz için tüm insanlık için İslam alemi ve Bartın’ımız için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allahtan niyaz ediyorum. Bu güzel iftar sofrasında bizleri bir araya getiren MÜSİAD Bartın yönetimine çok teşekkür ediyorum. Bartın’da dayanışmanın kaynaşmanın bir araya gelmenin en güzel örneğini bu akşam MÜSİAD iftarıyla gerçekleştirmiş bulunuyoruz emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. İşadamlarımız ekonomimizin en önemli unsuru. Bartın’ımızın gelişmesinde de sizler en önemli faktörsünüz.

“Kalkınma hamlesi 16 yıldır devam ediyor”

İşadamlarımız, esnaflarımız ekonomi dünyamız Türkiye’nin gelişmesi Bartın’ın gelişmesi için en önemli faktör. O nedenle sizlerin önünü açmak sizlerin işlerinizi kolaylaştırmak da biz siyasetçilerin ve ülkeyi yönetenlerin ilimizdeki idarecilerin yegane vazifesi. Bu bilinç içerisinde bizde sizlerle beraber Bartın’ımızı geliştirmek büyütmek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bartın’ımız son yıllarda çok önemli kamu yatırımlarına sahne oldu. Toplam 5 milyarlık kamu yatırımını hayata geçirdik. Bunun içerisinde eğitim yatırımları üniversite, tüneller barajlar köprüler KÖYDES projeleri BELDES projeleri şehirlerimizin köylerimizin ve beldelerimizin daha yaşanabilir bir hale gelebilmesi için elimizden gelen gayreti gösterdik. Bütün Türkiye genelinde olduğu gibi bir yatırım hamlesi kalkınma hamlesi 16 yıldır devam ediyor.

“Türkiye 2023’de dünyanın en güçlü ülkelerinden biri olacak”

İnşallah önümüzdeki süreçte de bu büyümenin bu gelişmenin devam etmesi hepimizi dileğidir. Türkiye’nin güçlü olması lazım. Türkiye güçlü olursa dünyada haksızlıklara ses çıkarabilen dur diyebilen güçlü bir ülke lider bir ülke olursa Türkiye insanlık için hayırlı olur biz buna inanıyoruz. Türkiye 2023’de dünyanın en güçlü ülkelerinden birisi olacak. Nereden nereye geldiğimizi göz önünde bulundurduğumuzda bu hedefleri Türkiye yakalayacak. Tabi bu hedefleri yakalayabilmemiz içinde hepimizin bulunduğu noktada illerimizde ilçelerimizde çok büyük gayret içerisinde ülkemizin gelişmesi milletimizin refahının artması için elimizden gelen gayreti göstermeliyiz.   

“Enerji problemini çözdük”

Ben bu duygu ve düşüncelerle Bartın ekonomisine katkı verdiğiniz için hepinize çok teşekkür ediyorum. Organize sanayi bölgesindeki kamulaştırma çalışmaları da bitmek üzere. Şu anda mevut organize sanayi bölgesine ilave yeni bir organize sanayi bölgesi olacak. Enerji problemini çözdük. 380’lik trafo merkezimizin şu anda inşası devam ediyor. Bir iki ay içerisinde o da tamamlanacak. Sadece Bartın’ın değil bütün bölgenin ihtiyacını karşılayacak. Aynı zamanda Zonguldak Bartın ve OSB arasındaki yüksek enerji nakil hattını da tamamladık OSB hazır olduğunda onlarda hazır olmuş olacak ve Bartın ekonomisine şu andakinin iki katı daha yeni bir sinerjiyi hep beraber katmış olacağız. Bu da tabi ki Bartın’da istihdamın artması demek. Bartın’ın daha da gelişmesi demek. Diğer taraftan kamu yatırımlarını da sürdürüyoruz. Bartın Üniversitesi özellikle Bartın’ın kalkınmasının bir lokomotifidir. Bartın Üniversitesi ve diğer kamu yatırımlarıyla birlikte sürekli gelişen büyüyen artık göç veren değil göç alan ve nüfusu artan bir il olmaya sizlerin de destekleriyle gelmeye devam edecek.”

Dirim: “Nüfusumuz artıyor”

Bartın nüfusunun son zamanlarda artışa doğru bir ivme kazandığına dikkat çeken Bartın Valisi Nusret Dirim de şu ifadelerde bulundu:

“Bu güzel iftar sofrasında bizleri buluşturan MÜSİAD ailesine çok teşekkür ediyorum. İşadamlarımız tabi ki bizlerin göz bebeği. Ekonomimizin lokomotifidir işadamlarımız. Onların önünü açmak yollarını açmak onların işlerini kolaylaştırmak öncelikli hedeflerimiz ve görevlerimiz arasındadır. Bu anlamda sürekli Başkanımızla istişare halinde çalışmalara devam ediyoruz. Sizlerin ne anlama geldiğini tabi ki Bartın halkıda çok yakından biliyor. Ekonomimizde bir hareketlenme olacaksa bunları sizler sağlayacaksınız. Bugün Bartın son nüfus sayım sonuçlarına göre nüfusunun artık durağandan artış ivmesi yakaladığını görüyoruz. Bu da artık Bartın’da bir kımıldanma olduğunu, Bartın’ın geleceğe güvenle emin adımlarla yürümekte olduğunu en güzel göstergesidir. Bu anlamda emek veren katkı sağlayan herkese başta Sayın Milletvekilimize çok teşekkür ediyorum. Bartın için gece gündüz demeden çalışıyorlar. Bütün programlarda organizasyonlarda mutlaka destek veriyorlar, bulunuyorlar her türlü katkıyı sağlıyorlar.

“Sorunlarımız tabi ki var”

Tabi bir bölgenin bir yörenin kalkınması gelişmesi oradaki huzur ve dayanışma ortamıyla son derece yakından alakalı. İnsanlar eğer birbirleriyle o bölgede eğer barışıklarsa eğer birbirleriyle uyum içinde çalışıyorlarsa o bölgenin kalkınması gelişmesi için gerekli olan en temel şartın gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Bunu Bartın içinde son derece önemsiyorum. Bu temel şartın gerçekleştiğini görüyoruz. Üniversitemizle sanayimizle kamu kurum ve kuruluşlarımızla siyasi partilerimizin yetkilileriyle milletvekillerimizle uyum içerisinde düzenli bir şekilde işlerimizi yürütmeye çalışıyoruz. Sorunlarımız tabi ki var. Sorunlarımızın çözümleri ile ilgili de hususları öncelikle gidermeye çalışıyoruz. Ülkemizin şu anda yaşadığı seçim atmosferi sebebiyle ağırlıklı olarak tabi seçim güvenliği mesaisine yoğunlaştık ancak ekonomimizin gereklerini yerine getirme anlamında da bugün işadamlarımızın katılımıyla sanayi buluşmasını gerçekleştirdik. Ben geleceğimizin parlak ülkemizin gidişatının son derece istikrarlı ve güvenli adımlarla ileriye doğru olduğunu memnuniyetle görüyorum. Bu gidişin istikrarın bozulmamasını Cenab-ı Allah’tan diliyorum. Bu güzel buluşmaya ev sahipliği yapan MÜSİAD ailesinin sayın Başkanı Muhammet Aksoy bey ve ekibine çok teşekkür ediyorum.”

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam