Hem takla attılar, hem öğrendiler!

2018 yılı Karayolu Trafik Haftası Etkinlikleri kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü tarafından Cumhuriyet Meydanı’na kurulan simülasyon aracına binen vatandaşlar, kaza anında neler yaşandığını uygulamalı olarak gördü ve emniyet kemerinin nasıl hayat kurtardığını anladı. Simülasyon aracına binerek deneme yapanlar araçtan indikten sonra “Bu simülasyon aracına bindikten sonra bir daha asla emniyet kemeri takmadan araçlara binmeyi düşünmüyoruz” dediler.

Hem takla attılar, hem öğrendiler! Güncel

Bartın’da il genelinde trafik bilincini arttırmak ve yol kullanıcıları üzerinde trafikte farkındalık oluşturmak amacıyla 2018 yılı Karayolu Trafik Haftası Etkinlikleri kapsamında Bartın İl Emniyet Müdürlüğü tarafından Cumhuriyet Meydanı’na kurulan simülasyon aracı vatandaşlara tanıtıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından emniyet kemerinin önemini anlatmak için zaman zaman Türkiye’nin çeşitli illerine vatandaşlara bilgi vermek amaçlı gönderilen simülasyon aracı Bartınlı vatandaşların büyük ilgisi ile karşılaştı.

Araçtan inen “Bir daha asla…”

Simülasyon aracına binerek deneme yapanlar araçtan indikten sonra “Bu simülasyon aracına bindikten sonra bir daha asla emniyet kemeri takmadan araçlara binmeyi düşünmüyoruz. Deneme sırasında emniyet kemeri takılmasının ne kadar önemli olduğunu yaşayarak öğrendik.” dediler.

Kaza anında araçtaki su ve kola şişelerine dikkat!

Simülasyon aracının yetkilisi Baş Polis Recep Yüksel ise emniyet kemerinin önemini anlatmak için Bartın’a geldiklerini ve vatandaşlara uygulamalı olarak emniyet kemerinin önemini anlattıklarını söyledi. Sözlerinin devamında araç içerisinde bulunan su ve kola şişesi ile teneke kutu gibi içeceklerin trafik kazası sırasında ölüm ve yaralanmalara yol açtığını belirten Yüksel, “50 mg su şişesinin ağırlığı trafik kazası esnasında 30 kat artıyor. Araç 50 kilometre hızla giderken yapılan kaza olur ve takla atılırsa, araç içerisinde bulunan su şişesi ve teneke kutu içerisindeki içecekler insanların hayatını kaybetmesine veya yaralanmalarına sebep oluyor. Emniyet kemeri takarak hayata bağlanalım.” şeklinde konuştu.

“Kazalar sonrasındaki ölüm oranlarını azaltıyor”

Emniyet kemerinin insan yaşamı için çok önemli olduğunu ve bunun bütün kullanıcılar tarafından takılması gerektiği hususunda bir fikir birliği oluşturmak istediklerinin altını çizen Yüksel, “Emniyet kemeri takılması kazalar sonrasındaki ölüm oranlarını azaltmakta ve yaralanmaları ciddi şekilde düşüşler sağlamaktadır. Bu bakımdan emniyet kemerinin insan yaşamı için çok önemli olduğunu ve bunun bütün kullanıcılar tarafından takılması gerektiği hususunda bir fikir birliği oluşturmak istiyoruz. Özellikle Türkiye’de son yıllarda karayollarında çok önemli iyileştirmeler gerçekleştirildi. Bölünmüş yol uygulaması ile ortaya çıkan yeni karayolları trafik kazalarının meydana gelme sebepleri içerisinde yer alan yol darlığı gibi çeşitli nedenleri ortadan kaldırdı. Bugün trafik kazalarının oluş nedenlerine baktığımızda, ağırlıklı olarak, sürücülerin herhangi bir nedenden dolayı dikkatsizliği, ihmali ve aşırı sürat gibi nedenlerden dolayı tek taraflı kazaların meydana geldiğini görüyoruz. Özellikle bu tür kazalarda emniyet kemerinin takılmamış olması da ölümlere sebep olabilmekte ve yaralanmaları daha farklı boyutlara taşıyabilmektedir. Emniyet kemeri uygulaması ile hayata tutunma adına önemli bir uygulama olduğunu herkesin çok iyi bildiğini tahmin ediyoruz. Bu simülasyon aracı emniyet kemeri takıldığında ne tür faydalar sağladığını insanların kendileri görerek ve içinde bulunarak yaşamalarına ve tanımalarına fırsat verecektir. Temennimiz, kazaların olmaması ama olduğu takdirde de bunun en az can kaybıyla, yaralanmalarla sonuçlanmasıdır.” ifadelerini kullandı.

Amaç emniyet kemeri farkındalığı

Yol emniyeti güvenliğini ve emniyet kemerini anlatan bu simülasyon sistemi ile sürücülere emniyet kemeri farkındalığı aşılanıyor. Araç devrilmesi kazasında emniyet kemeri takmanın önemi ve kullanma yararları anlatılıp, simüle edilip gösteriliyor. Katılımcılara araç devrilme kazasının fizyolojik ve psikolojik etkilerini hiçbir riske girmeden hem yaşıyor hem de öğreniyor.

Emniyet kemeri simülasyon aracımız 360 derecelik bir dönüş yaparak, takla senaryosunu tamamen gerçeğe yakın gösteriyor. Böylelikle katılımcı devrilme ve çarpma senaryolarını simüle ediyor.

26 Mayıs’a kadar Cumhuriyet Meydanı’nda

21-26 Mayıs 2018 tarihleri arasında Emniyet Genel Müdürlüğünce ilimize görevlendirilen “Emniyet Kemeri Simülasyon Aracı”, 22-26 Mayıs 2018 tarihleri arasında Cumhuriyet Meydanında eğitim amacıyla halkımızın hizmetine sunulacak.

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam