YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tufan Bartın Üniversitesi’nde

Yükseköğretim Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan, Bartın Üniversitesi öğretim elemanları ve öğrenci temsilcileriyle görüştü.

YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tufan Bartın Üniversitesi’nde Güncel

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üyeleri, sorunları yerinde tespit etmek ve üniversite öğrenci temsilcilerinin görüşlerini almak üzere düzenli aralıklarla Üniversiteleri ziyaret ediyor. Bu kapsamda Bartın Üniversitesi’ne bir ziyarette bulunan YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan, öğretim elemanları ve öğrencilerle biraraya geldi. Kutlubey Kampüsünde gerçekleştirilen ziyarette Prof. Dr. Tufan’a Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun tarafından bilimsel faaliyetler, eğitim-öğretim, yatırımlar ve üniversitenin 5 yıllık stratejik planı konularında bilgiler verildi. Bartın Üniversitesi Senato üyeleri ve akademik ve idari birim yöneticilerinin hazır bulunduğu toplantıda konuşan Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan ise yükseköğretim sistemindeki yapısal gelişmeler hakkında bilgi vererek, görüş ve önerileri dinledi. Yeni YÖK’ün ilk hedefi olan, Tam Bağımsız Yükseköğretim Kalite Kurulu hedefinin gerçekleştiğini vurgulayan Prof. Dr. Tufan, “Yeni YÖK’ün ikinci hedefi ise misyon farklılaşması ve ihtisaslaşma sürecidir. Bu doğrultuda kanuni çalışmalar tamamlanarak, süreç başladı. Yükseköğretim kurumlarında misyon farklılaşması ve ihtisaslaşmaya, ilk olarak bölgesel kalkınma odaklı üniversitelerden yola çıkıldı.” dedi.

Tufan: “Bartın Üniversitesi de bu hedef kapsamında”

Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan, Yeni YÖK’ün üçüncü hedefinin, “100/2000 projesi” kapsamında doktoralı, nitelikli ve insan kaynaklarının arttırılması sürecinin olduğunu kaydederek, “Bu hedefin ikinci yılındayız ve başarıyla sürdürmekteyiz. Amacımız öncelikli alanlarda nitelikli bilgi üretmek, doktoralı insan kaynağına olan ihtiyaçların karşılanması ve devlet üniversitelerindeki doktora programlarındaki öğrencilerin desteklenmesidir. Bartın Üniversitesi de bu hedef kapsamında ‘Sürdürülebilir ve Akıllı Kentler’ alanında yetkilendirilmiştir.” diye konuştu.

Prof. Dr. Tufan, Yeni Yükseköğretim Sistemi Yaklaşımı çalışmalarının, Yükseköğretimde tüm süreçlerde nitelik arttırılmasına yönelik olduğunu da ifade ederek, girişimcilik, yenilikçilik, kalite güvencesi ve akreditasyon gibi süreçlerin yaygınlaşması ve kurumsallaşma noktasındaki önemine vurgu yaptı.

Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Uzun ise Yeni YÖK yaklaşımıyla birlikte üniversitelerin çok ciddi bir gelişim içerisinde olduğunu, Bartın Üniversitesi’nin de belirtilen hedefler doğrultusunda gayret gösterdiğini ifade ederek, “Başta YÖK Başkanımız Prof. Dr. Sayın M. A. Yekta Saraç olmak üzere YÖK Yürütme Kurulu Üyemiz Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan hocamızın şahsında tüm YÖK Üyelerimize şükranlarımı sunuyorum.” dedi.  

Ziyaret, Ağdacı ve Kutlubey Kampüslerinin gezilmesi ve buralarda öğrencilerle yapılan görüşmelerin ardından son buldu.

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam