Yüksek tansiyona dikkat!

Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç, 17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü dolayısıyla basın açıklamasında bulundu. Sağlıklı kalp atışı için sağlıklı kan basıncı vurgusu yapan Koç, dünyada 10 kişiden yaklaşık 3’ünün tansiyonunun yüksek olduğu bilinmediğini ve hastaların yüzde 50’si durumlarından tamamen habersiz olduğunu söyledi.

Yüksek tansiyona dikkat! Güncel

Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç, 17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü dolayısıyla basın açıklamasında bulundu. Yüksek tansiyon en sık görülen kronik hastalıklardan birisi olduğunu ifade eden Koç, “Yüksek tansiyon en sık görülen kronik hastalıklardan biridir ve küresel bir halk sağlığı sorunudur. Yüksek tansiyon kalp hastalıkları, inme, böbrek hastalığı, erken ölüm ve yetiyitimi gibi durumlarla ilişkilidir.  Dünyada 10 kişiden yaklaşık 3’ünün tansiyonunun yüksek olduğu bilinmektedir. Hastaların yüzde 50’si durumlarından tamamen habersizdir. Haberdar olanların bir kısmı ise herhangi bir şey yapmamaktadırlar.  Yüksek tansiyon önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olup mutlaka hekim tarafından takip edilmelidir. Yüksek tansiyon, uzun süre belirti vermeden böbrek, beyin, kalp ve damar sistemine hasar vermesi nedeniyle “sessiz düşman” olarak da anılmaktadır. Kan basıncının yüksek olduğunun belirlenebilmesi için belli aralıklarla ölçtürülmesi gereklidir” dedi.

İşte belirtileri!

En belirgin yüksek tansiyon belirtilerini de sıralayan Koç şöyle devam etti:

“En belirgin yüksek tansiyon belirtileri; Halsizlik, yorgunluk, nefes darlığı, çarpıntı, göğüs ağrısı, burun kanaması, görmede bozukluk, kulaklarda çınlama, yürüme ve merdiven çıkmada zorlanma, Bazen çok sık idrara çıkma, gece uykudan uyanıp idrar yapma ve  bacaklarda şişlik olabilir.

Yapmanız gerekenler…

Yüksek tansiyonu olan bireylerde ilaç tedavisinin uygulanması kan basıncı kontrolü için tek başına yeterli olmamakta, başarılı bir sonuç için mutlaka sağlıklı yaşam davranışlarının geliştirmesi gerekmektedir. Yüksek tansiyonlu bireyler; Sağlıklı beslenmeli, fazla kilolu/ obez ise kilo vermeli, fizik aktiviteleri düzenli yapmalı tuz kullanımını azaltmalı, düzenli muayene ve tetkiklerle hastalığın takibine önem vermeli, ilaçlarını önerilen dozda ve sürede, aksatmadan kullanmalı tansiyon düzenli izlemeli/ izlenmesini sağlamalıdır. Yılda en az bir kez tansiyon ölçtürülmelidir. 

Tuza dikkat!

Bakanlığımızca, erken tanının önemini vurgulamak ve tansiyonu yüksek bireylerde meydana gelebilecek olumsuz sonuçları azaltmaya yönelik olarak, toplum bilincini arttırmak amacıyla her yıl 17 Mayıs Günü ve haftasında çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir Bu yıl Dünya Hipertansiyon Günü teması “Hipertansiyon konusunda toplumun farkındalığını arttırmak ve tüm ülke vatandaşlarını tansiyonunun farkında olmaya ve kontrol etmeye teşvik etmek” olarak belirlenmiştir.  Bu vesileyle; yüksek tansiyondan korunmak için toplumdaki bireylerin; sağlıklı beslenme, fiziksel aktivite ve özellikle tuzun azaltılması konularında bilgi sahibi olmalarını sağlamak amaçlanmaktadır.”

 

 

Muhammet CİVAN

Muhammet CİVAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam