Esnaf yüksek kiralardan dertli

Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, Bartın’daki yüksek dükkan kiralarına dikkat çekti. Bartınlılardan yerel esnaf için destek isteyen Özkan “Yereldeki esnafımız bizim için çok önemlidir. Yereldeki esnafımızın ayakta kalmasını istiyoruz. Bu süreçte halkımızdan destek istiyoruz” dedi.

Esnaf yüksek kiralardan dertli Güncel

Bartın’daki büyük marketler zincirlerinin Bakkallar ve Bayiler Odası’na kayıtlı olmadığını belirten Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, yerel esnafımız için destek çağrısında bulundu. ‘Esnafına Sahip Çık’ kampanyasıyla Bartın’ın çeşitli yerlerine afiş ve pankartlar asılacağını bunun yanında  da halka bilgilendirici broşürler dağıtılacağını söyleyen Özkan, “Marketler zinciri bizim odamıza üye değiller. Biz Bartın’da karma bir odayız sadece bakkallar odası değiliz. Bizim bünyemize bağlı kasaplar, çiğ köfteciler, dürümcüler, çorbacılar, fırıncılar, restorancılar, kokoreççiler, zahireciler, uncular, manavcılar, seyyar satıcılar hepsi bu odaya bağlı. Bu süreçte bütün esnafı sıkıntıya sokan market zincirleridir. İçerisinde porselen tabaktan hediyelik eşyaya çiçeğe kadar her şey var. Bundan bütün esnaf sıkıntı yaşıyor. Esnafın yüzde 80’i zincir marketlerden sıkıntı yaşıyor. Bunlarla ilgili mücadele veriyoruz ama çok da kolay değil mücadele etmek. Bu noktada broşür dağıtımları yapacağız. ‘Esnafına Sahip Çık’ diye bir kampanya başlatıyoruz. Yine afiş ve pankartlarımız asılacak. Bunu halkımıza anlatacağız. Yereldeki esnafımız bizim için çok önemlidir. Yereldeki esnafımızın ayakta kalmasını istiyoruz. Bu süreçte halkımızdan destek istiyoruz” dedi.

Esnaf yüksek kiralardan dertli

Bartın’daki yüksek dükkan kiralarına da dikkat çeken Özkan, gayrimenkul sahiplerinden bu konuda özveri isteyerek  şöyle konuştu:

“Şehrimizin en büyük ekonomik sıkıntıya girmesinin nedenlerinden biride gayrimenkul sahiplerinin çok fahiş kira fiyatı istemeleridir. Ciddi anlamda bu ekonomiyi çok fazla yoruyor. Bunlarla ilgili çok sıkıntı var. 3 liralık yerlere 10 liralık kira isteniyor. Bu kiraların ödenmesi çok sıkıntılı oluyor. Daha önceden bir kiracı çıkmadan yerine başka bir kiracı girerdi ama şimdi dükkânların birçoğu boş. Çünkü hava parası muhabbeti var. Hava parasını da geçtik 25-30 bin lira kiralar isteniyor. Bunlar Bartın’da küçük esnafın ödeyebileceği kiralar değil. Bu gayrimenkul sahiplerinin bu konuda biraz iyi niyetli olmalarını istiyoruz. Dükkânlar boş duruyor boş duracağına on lira yerine 5 liraya kira ver.

30 bin TL’ye kadar istenen kiralar var

Bu konuda katkı istiyoruz biz. Bu ayrıca fiyatlara da yansıyor. Sigorta vergiden geçtik artık fiyatları belirlerken kira daha çok etkiliyor. Bununla ilgili esnaflarımızın çok büyük sıkıntısı var. Bu konuda çok dertliyiz. Özellikle ana caddemiz çok sıkıntılı. Ana caddemiz sanki Paris olmuş. Ana caddedeki kira bedelleri Ankara’da yok.  Ankara’da adam 200 metrekare dükkân veriyor kirası 3-4 bin lira bizde ise 20 metrekarede 25-30 bin lira kira isteniyor. Vermek istemiyorsan da çık deniyor. İnşallah bu noktada da çözüm bulunur. Gayrimenkul sahiplerinden bu konuda özveri istiyoruz.”

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam