KESK, Filistin katliamını lanetledi

Bartın KESK Şubeler Platformu, CHP Bartın Teşkilatı ABD’nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması ve İsrail’in, duruma tepki gösteren Filistinlilere yönelik gerçekleştirdiği saldırıyı lanetledi. Hükümet Caddesinde gerçekleştirilen basın açıklamasında Platform, “İsrail Devleti’nin gerçekleştirdiği katliamı kınıyor, lanetliyoruz!” dedi.

KESK, Filistin katliamını lanetledi Güncel

Bartın KESK Şubeler Platformu, CHP Bartın Teşkilatı ABD’nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması ve İsrail’in, duruma tepki gösteren Filistinlilere yönelik gerçekleştirdiği saldırıyı lanetledi. Hükümet Caddesi Arap Cami önünde yapılan basın açıklamasında  Platformİsrail Devleti’nin gerçekleştirdiği katliamı kınıyor, lanetliyoruz!” derken Platform adına açıklamayı gerçekleştiren Eğitim Sen Şube Başkanı Sedat Bora “ABD’nin 22 yıldır uygulamaya koymadığı  Kudüs’ün İsrail’in Başkenti olduğuna dair kararını hayata geçirmesini Konfederasyonumuz daha ilk günden açık bir provakasyon olarak nitelemiş, kamuoyuna yönelik yaptığı basın açıklaması ile kararın geri alınması gerekliliğini vurgulamıştı. Ne yazık ki, başta Ortadoğu olmak üzere tüm dünyada çatışma zemini yaratacak politikalara hız kazandıran, emperyalist politikalarla Ortadoğu’yu kan gölüne çeviren ABD 14 Mayıs Pazartesi Günü 58 Filistinlinin yaşamını yitirmesine, binlercesinin yaralanmasına yol açacak gelişmelerin de fitilini ateşlemiş oldu” dedi.

“Filistin halkının meşru talepleri kabul edilmelidir”

Filistin halkının meşru taleplerinin kabul edilmesi gerektiğini vurgulayan Bora, “ABD ve İsrail’in emperyalist amaçları doğrultusunda Kudüs’ü iç politika malzemesi yapmaları çözüm yerine çözümsüzlüğü, barış içinde bir arada yaşam yerine çatışma ve kaosu derinleştirmektedir. ABD provokasyona yol açan bu kararından derhal vazgeçmelidir.  Filistin halkının meşru talepleri kabul edilmelidir. Nerenin başkent olacağına ABD ya da İsrail politikacıları değil orada yaşayan halklar karar vermelidir. ABD provakasyonunu ve barışçıl gösterileri silah zoruyla bastırarak katliama yol açan İsrail devletini kınıyor, Filistin halkının meşru taleplerini destekliyor, dayanışma duygularımızı iletiyoruz.  Şiddet ve insanlık dışı uygulamalar derhal sonlandırılmalı, Filistin ve İsrail halklarının bir arada ve barış içinde yaşamaları için gerekli siyasal adımlar atılmalıdır. Bütün engelleri aşıp işgalcilere karşı “Nehirden Denize Özgür Filistin” özgür Filistin mücadelesinde direnen halklar kazanacak Filistin de düşene döğüşene bin selam İsrail vahşetine karşı Filistin halkının yanındayız” şeklinde konuştu.

                              

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam