Kalaycı’dan taşkın sel sınırı müjdesi

AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı, Bartın’da uzun yıllardır birçok mağduriyet yaratan ve şehrin imar açısından gelişimini tıkayan taşkın sel sınırı çizgisi ile ilgili sorunun çözüleceğini müjdeledi.

Kalaycı’dan taşkın sel sınırı müjdesi Güncel

1998 yılında yaşanan büyük Bartın sel felaketinden bir yıl önce, 1997 yılında çizilen taşkın sel sınırı çizgisi Bartın’ın imar açısından gelişiminin önünü tıkadığı ifade ediliyordu. Taşkın sel sınırı çizgisi içinde kalan imarlı ve imarsız tüm alanlara inşaat izni verilememesi nedeniyle kentte yapılaşmanın dar bir alana sıkışmasına neden olduğu belirtiliyordu.  Bu sıkışıklık arsa fiyatlarıyla beraber konut fiyatlarının da yükselmesine neden olduğu söylenirken ayrıca taşkın sel sınırı çizgisi içerisinde arazisi bulunan onlarca arazi sahibi de mağduriyet yaşandığı kaydediliyordu.  Daha önce kot 12 sel sınırı nedeniyle Bartın merkezinde tüm inşaatların yapımı durdurulmuş, bu uygulamasının kaldırılmasıyla birlikte ilimizde inşaat sektörü rahat bir nefes almıştı. Taşkın sel sınırı çizgisi ile ilgili de çözüm bekleyen vatandaşlara müjdeyi AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı verdi.

Kalaycı görüşmelerden olumlu sonuç aldı

Bartın’da uzun yıllardır birçok mağduriyet yaratan ve şehrin imar açısından gelişimini tıkayan taşkın sel sınırı çizgisi ile ilgili Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Devlet Su İşleri 23.Bölge Müdürlüğü ile görüşmelerde bulunan AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı, olumlu sonuç aldı. Konuyla ilgili büyük çaba harcayan Kalaycı, şehrin imar açısından gelişimini tıkayan taşkın sel sınırı çizgisinin Kirazlık Köprü Barajı tamamlanmasının ardından yeniden gündeme getirdiklerini belirterek, gerekli görüşmelerin ardından 1-2 ay içerisinde sorunun çözümü için ilgili kurumlardan gerekli sözleri aldığını ifade etti.

“İlimizin önündeki engeli kaldıracağız”

Taşkın riskini ortadan kaldıracak en büyük yatırımın Kirazlık Köprü Barajı ve Kışla Sel Kapanı olduğunu belirten Kalaycı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Devlet Su İşleri 23.Bölge Müdürlüğü’ne durumu izah ettiklerini söyledi. Kalaycı; “Her iki ilgili kurumdan da olumlu görüş aldık. DSİ’nin, taşkın sel sınırı içinde kalan bölgelerde artık sel tehlikesinin kalktığına dair vereceği olumlu görüş Bartın’da tıkanan arazi çıkmazını açacak. Bu engelin kaldırılmasıyla birlikte de konut fiyatları da düşecektir. Bartın’ın önünü açacak taşkın sel sınırı konusunun 1-2 ay içerisinde halledileceğinin müjdesini verelim. İnşallah ilimizin önündeki bu engeli kaldıracağız” dedi.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam