CHP, ABD ve İsrail’i lanetledi

CHP Bartın Teşkilatı ABD’nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması ve İsrail’in, duruma tepki gösteren Filistinlilere yönelik gerçekleştirdiği saldırıyı lanetledi. CHP İl Başkanı Hatice İlknur Erkan yaptığı basın açıklamasında “Filistin’de yaşananlar büyük bir katliam, bir insanlık dramıdır. Binlerce masum Filistinlinin yaralandığı, 60 kişinin hayatını kaybettiği insanlık dışı saldırıyı lanetliyoruz” dedi.

CHP, ABD ve İsrail’i lanetledi Güncel

CHP Bartın Teşkilatı ABD’nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması ve İsrail’in, duruma tepki gösteren Filistinlilere yönelik gerçekleştirdiği saldırıyı lanetledi. Basın açıklamasında Filistin’de yaşananların büyük bir katliam ve bir insanlık dramı olduğunu ifade eden CHP İl Başkanı Hatice İlknur Erkan “Filistin’de yaşananlar büyük bir katliam, bir insanlık dramıdır. Binlerce masum Filistinlinin yaralandığı, 60 kişinin hayatını kaybettiği insanlık dışı saldırıyı lanetliyoruz. Bu dramın en önemli sebebi Filistin sorununun çözümsüzlüğü başta ABD olmak üzere büyük güçlerin hesapsız politikaları ve İsrail’in gaddar tutumudur. Filistin sorunu çözülmeden Ortadoğu’da yaşanan sorunların çözüme kavuşması imkansızdır. İsrail, Filistin halkının meşru temsilcileriyle müzakere ederek sorunu çözmek yerine masumları öldürmeyi tercih ediyor. ABD Büyükelçilik binasının  İsrail Devletinin 70. Kuruluş yıldönümünde Kudüs’te açılmış olması büyük bir provokasyondur. ABD’yi bu yanlış politikasını terk etmeye, İsrail’i ise masun sivillere yönelik katliam politikalarına son vermeye çağırıyoruz.  CHP olarak Filistin sorununun çözüm zeminin başkenti Doğu Kudüs olacak şekilde 1967 sınırlarına göre kurulmuş egemen Filistin Devleti ile İsrail’in güvenlik sınırları içinde yan yana barış içinde yaşaması olduğunu vurguluyoruz” dedi.

“CHP, hep Filistin halkının yanında olmuştur”

Tüm dünyadan yükselen kınama mesajları somut bir sonuç doğurmadığını kaydeden Erkan şöyle devam etti:

ABD ve İsrail’in yanlış politikalarına karşı tüm dünyadan yükselen kınama mesajları somut bir sonuç doğurmamaktadır. Filistin halkının yaşadığı insani dram devam ediyor. CHP tarihi misyonu gereği her dönem Filistin halkının yanında olmuştur. Geçmişte Filistin Kuruluş Örgütünün Türkiye Temsilciliği CHP iktidarında açılmış Bülent Ecevit ve tüm CHP Genel Başkanları Filistin davasının sadık bir destekçisi olmuştur. Bugünde CHP ve Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu masum ve mazlum Filistin halkının yanındadır. Filistin halkına yapılan zulüm bir insanlık suçudur.

Filistin halkına yapılan zulüm bir insanlık suçudur”

Bugün Türkiye olarak Filistin halkıyla dayanışmamızı en güçlü bir şekilde hayata geçirmeliyiz. İsrail katliamcı politikalarını sürdürdüğü ve Filistin topraklarındaki yasadışı yerleşimleri genişlettiği müddetçe uluslararası planda tercih edilmelidir. Bir kere daha ABD ve İsrail’i güçlü bir şekilde kınıyor, hayatını kaybeden Filistinli kardeşlerimize rahmet diliyoruz.

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam