Açık Kapı hizmette

İçişleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından 81 ilde hayata geçirilecek olan Açık Kapı Projesi Bartın’da start aldı. proje kapsamında Bartın Valiliği girişinde Açık Kapı bürosu oluşturulurken 5 personelin hizmet vereceği büroda başvurular en geç 1 hafta içerisinde cevaplandırılacak.

Açık Kapı hizmette Güncel

İçişleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından 81 ilde hayata geçirilecek olan  'Açık Kapı Projesi' Bartın’da start aldı. Bartın Valiliği’nin girişinde oluşturulan Açık Kapı ofisinin açılışına Bartın Valisi Nusret Dirim, Vali Yardımcısı Erkan Kalender, İl Jandarma Alay Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Yavuz Selim Kapancı, İl Emniyet Müdürü Ogün Vural ve davetliler katıldı. Açık Kapı bürosunda 5 personel hizmet verirken başvurular en geç 1 hafta içerisinde cevaplandırılacak.

Sarıbaş: “İnternetten de ulaşılabilecek”

Projenin tanıtımını yapan Bartın Valiliği İl Yazı İşleri Müdürü Sefai Sarıbaş şunları söyledi:   “Açık Kapı projesi; Valiliklerimizde hayata geçirilen, vatandaşlarımızın talep ve önerilerini, konusunda uzman personel aracılığıyla iletebildikleri, tüm başvuruların elektronik ortamda kaydedilerek ilgili birimlere yönlendirildiği, takip edilerek hızlı bir şekilde sonuçlandırıldığı yeni bir kamu hizmeti anlayışıdır. Vatandaş odaklı bir yaklaşım benimseyerek taleplere hızlı ve doğru çözümler üretmeyi, hizmetlerde vatandaş memnuniyetini artırmayı, kronikleşmiş sorunlara çözümler üretmeyi, devletle vatandaş arasındaki karşılıklı iletişim ve güveni amaçlıyoruz. Güler yüzlü çalışanlarıyla vatandaşlarla birebir ve sıcak bir iletişim kurulacak. Açık Kapıdan tüm vatandaşlarımız ve yabancı kimlik numarasına sahip göçmenler yararlanabilmektedir. Açık Kapı’ya valilik girişinde bulunan açık kapı birimlerine bizzat giderek, www.acikkapi.gov.tr. adresinden veya mobil cihazlara yüklenebilen Açık Kapı uygulaması kullanılarak başvuru yapılabilir.

Süreç nasıl işleyecek?

Başvuru yapıldığı anında, başvuru elektronik sisteme kaydedilerek, başvuru sahibine SMS yoluyla bir başvuru numarası gönderilir. Başvurular valiliklerde bulunan Açık Kapı  sorumlular tarafından sistem üzerinden ilgili birime yönlendirilir. Talepler durumuna göre başvuru sahibiyle birebir iletişime geçilebilir. İlgili birimde başvurular süratle değerlendirerek en geç 7 gün içerisinde cevaplandırılacak. Başvuru sahibine başvurunun sonuçlandığına ilişkin bilgi SMS yoluyla gönderilecek.” 

Dirim: “Herkes doğru bilgilendirilmesi hak ediyor”

Projenin önemini anlatan Bartın Valisi Nusret Dirim ise “Bütün Türkiye’de İçişleri Bakanlığımızın uygulamaya geçirdiği bir projeyi Bartın’da başlatmış bulunuyoruz. Burada vatandaşlarımızın en kolay ve en hızlı bir şekilde Valiliğimize geldiğinde hizmetlere ulaşabilmesi sağlamaya yönelik çok güzel bir müracaat noktası oluşturulmuş durumda. Beş personeli ile beraber bu Açık Kapı birimi hizmet verecek. Aynı zamanda telefon ve internet üzerinden de ulaşım sağlayacağı bir birim olarak burada vatandaşlar hiç kimseye bir şey sormasına gerek kalmadan, açıklayıcı gerek doğru bilgiyi aldıktan sonra yönlendirecekler. Zaman kaybına uğramaksızın işlerini yürütebilecek bir imkan oluşturulacak. Hemen girişte güzel bir mekan olarak hazırlandı. Emek verenlere teşekkür ediyoruz. Sizlere de kolaylıklar diliyorum. Vatandaşları öncelikle güler yüzle karşılayacağız. Herkese insanca muameleyi hakkettiği duygusuyla buraya gelen herkes haksız, hukuksuz gibi takipleri olabilir. Ama her şeyden önce herkes insanca muameleyi hakkediyor. Doğru bilgilenmeyi hakkediyor. Doğru bilgilendirmeyi ve insanca muameleyi kimseden esirgemeyeceğiz. Bu asla bir lüks filan değil. Tüm insanlarımızın hakkettiği temel bir davranış modeli olması lazım kamu çalışanlarımızın. Burada kendi vergileriyle oluşturulan, kendi vergileri finans edilen bir devlet birimine hizmet almak için geliyorlar vatandaşlarımız.  Onların burada değerli ve iyi hissetmelerini sağlayarak hizmetleri büyütmek durumdayız. Bu şekilde hizmetlerimizin kalitesini artırmak için çalışmalarımız devam edecek” dedi.

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam