Yalçınkaya: “Tarımsal üretimimiz dışa bağımlı hale geldi”

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü kutlayan CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, Türkiye’de son 16 yılda tarımsal üretimin Cumhuriyet tarihi boyunca hiç olmadığı kadar dışa bağımlı hale getirildiğini söyledi.

Yalçınkaya: “Tarımsal üretimimiz dışa bağımlı hale geldi” Güncel

CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, bir mesaj yayımlayarak çiftçilerin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü kutladı. Mesajında çiftçilerin ne yazık ki son yıllarda uygulanan hatalı tarım politikaları nedeniyle, toprağa küsmüş durumda olduğunu ifade eden Yalçınkaya, Üreticilerimiz, çiftçilerimiz, köylülerimiz Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün veciz sözüyle “milletin efendisi” ünvanına her zaman layık olmuşlardır. Ancak “milletin efendisi” olarak alın terini emeği ile yoğuran, üretmek için bin bir zorluk ve fedakarlıkta bulunan çiftçilerimiz ne yazık ki son yıllarda uygulanan hatalı tarım politikaları nedeniyle, toprağa küsmüş, perişan olmuşlardır” dedi.

“Tarımsal üretimimiz dışa bağımlı hale geldi”

Türkiye’de son 16 yılda tarımsal üretimin Cumhuriyet tarihi boyunca hiç olmadığı kadar dışa bağımlı hale getirildiğini ifade eden Yalçınkaya şöyle devam etti:

“Tarımsal üretimimiz, son 16 yılda Cumhuriyet tarihimiz boyunca hiç olmadığı kadar dışa bağımlı hale getirilmiş, genç Cumhuriyetimizin kıt kaynaklarla kurduğu en değerli işletmeler yok pahasına satılmıştır. Aynı dönemde çiftçilerimiz desteklenmek şöyle dursun sürekli vergilendirilmiş ve borç batağına saplanmıştır. Tarımda kullandıkları en önemli girdiler olan mazot, gübre ve elektriğin bedelini karşılayamayan çiftçiler, aldıkları kredileri geri ödeyemez hale gelmişlerdir. İzlenen bu hatalı politikalar sonucu süt hayvancılığı ve besicilik de neredeyse yok olmaktadır. Bütün bu sorunlar, sosyal sorunları da beraberinde getirmekte, köylülerimiz verimli topraklarını terk etmekte, kontrolsüz iç göç nedeniyle şehirlerde işsizlik başta olmak üzere beraberinde getirdiği diğer sorunlar da hızla artmaktadır.

“Dünya Çiftçiler Günü’nü kutluyorum”

Bu duygu ve düşüncelerle, üretmenin, var etmenin şevki ile üretmekten vazgeçmeyen, alın teriyle ekmeğini topraktan kazanan tüm çiftçilerimizin hak ettiği değeri alacağı, tarımda yeniden kendine yeten günlerin geleceği, vergi yükünden muaf, orman köylüsünü destekleyen politikaların, süt hayvancılığı ve besicilik yapanların yüzünün güleceği bir Türkiye dileğiyle “Dünya Çiftçiler Günü’nü” yürekten kutluyor, tüm çiftçilerimize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

 

                                                                    

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam