Bartınspor kongresinde “borç” tartışması

Bartınspor’un olağanüstü kongresine Başkan Mehmet Bulut’un kulüpten alacağı 429 bin 528 TL damga vurdu. Kongrede eski başkan ve yöneticiler Bulut’un Bartınspor’a ipotek koymak istediğini ve kulübü borçlandırdığını ifade ederek tepki gösterdi. Açıklanan borçlar nedeniyle başkanlık için kimse liste sunmazken, üyelerin ve taraftarlarının talebi üzerine eski futbolcu Enes Eser liste sunarak başkanlığa talip oldu. 193 üyeden 54’ünün katıldığı kongrede Mehmet Bulut 6 oy alırken 47 oy alan Enes Eser Bartınspor’un yeni başkanı oldu.

Bartınspor kongresinde “borç” tartışması Spor

Bartınspor’un olağanüstü kongresine Başkan Mehmet Bulut’un kulüpten alacağı 429 bin 528 TL damga vurdu. Kongre Divan seçimi ile başladı. Divan Başkanlığına geçtiğimiz sezon Bartınspor yönetiminde olan Aykut Oktay Ulu seçilirken Katip Üye Olarak da Taşkın Balta ve Güngör Demirci belirlendi. Geçtiğimiz sezon yönetimde olan Ulu’nun Divanı yönetmesi tepkilere neden olurken, yönetim dışından birisinin bu işi üstlenmesi gerektiği ifade edildi.

“Akın: “Biz aynı şekilde Bartınspor’u desteklemeye devam edeceğiz”

Kongrede her zaman Bartınspor’un yanında olmaya devam edeceklerini belirten Akın şöyle konuştu:

 “Bartınspor Bartın’ın bir markası. Sahip çıkılması gereken bir marka. Tabi bizde Bartın Belediyesi olarak sahip çıkmaya çalışıyoruz. Ben Belediye Başkanı olalı 9 yıl oldu. Ercan Aydın’ın olduğu, Ali abinin yönetimde olduğu, Somaklı’nın yönetimde olduğu dönemlerde ve bu dönemde 5 kez kıl payı şampiyonluğu kaçırdık. Nasip olmuyor ama inşallah tekrar iyi bir şekilde yönetimimiz gerçekleşir ve arkadaşlarımız görev alırlar. Onun peşinden de biz yine mücadele etmeye başlarız. Şunu ifade etmek istiyorum ki Bartın Belediyesi imkanlar dahilinde azamisini yaptı. Kimse yapmadı diyemez. Tek tek neler yaptık anlatmayacağım. Tabi bunlar kanunlar çerçevesinde. Zaten kanunların dışına çıkamazsınız. Yine başkan ve yönetici arkadaşlar kim olacaksa biz aynı şekilde desteklemeye devam edeceğiz. Ben bugüne kadar görev yapmış başkan ve yönetici arkadaşlara teşekkür ediyorum. Bundan sonra görev yapacak arkadaşlara da ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

“Biz görevimizi yerine getiriyoruz”

Biz Bartınspor’un emrindeyiz bunu da ayrıca ifade etmek istiyorum. Bundan sonra ne yapılması gerekiyorsa yine yapacağız. Koşturacağız, maçlarımıza gideceğiz, mücadelemizi vereceğiz. Maddi desteklerimizi de vereceğiz. Allah nasip ederse iyi bir yolda gideceğimizi düşünüyorum. Kol kola girerek bunu yapacağız. Kardeşlik içinde yapacağız. Kimse birbirinin kırmadan her şeyin gerçekleşmesini arzu ederim ben. Gerçekten spor bunu gerektiriyor. Birçok spor adamı arkadaşımız var bizimde. Ben tekrar ifade ediyorum. Bartınspor’a başarılar diliyorum. Kongrenin hayırlara vesile olmasını diliyorum. Allah’ım bize tekrar şampiyonluk göstererek profesyonel ligde yer almayı nasip etsin diyorum. Profesyonel ligde olduğu dönemlerde bana da yönetimde görev almak nasip oldu. Bu iş nasip işi. Olmayınca olmuyor ama şunu biliyoruz ki BAL ligi en zor lig. 3’üncü ligden 2’inci ligden daha zor bir lig. Birçok şeyin döndüğü bir lig. Futbolcunuzla sözleşme yapamıyorsunuz. Veriyorsunuz parayı kafası kızıyor gidiyor ve bir şey yapma şansınız olmuyor. Böyle bir ligdeyiz ve bu ligden muhakkak çıkmamız gerekiyor. Bunu 9 yıldan beri yaşadık ve benim yönetici olduğum dönemde de yaşadık. İnşallah ilk etapta 3’üncü lige çıkarız ve çıktığımızda bazı şeylerin daha kolay olacağını biliyorum. Biz görevimizi yerine getiriyoruz bundan sonra da belediye olarak yerine getireceğiz.”

Borçlar gözleri korkuttu

Başkan Akın’ın konuşmasının akabinde Faaliyet ve Denetleme Raporu okunarak ibra edildi. Kulüp üyeleri borç durumunu konuşmadan alelacele Divan Başkanı tarafından oylamaya geçildi. Bartınspor Kulübü Derneği’nin 6 Mayıs 2017 -2 Mayıs 2018 tarihleri arasını kapsayan Mehmet Bulut’a 429.528 TL, Hüseyin Çalıkoğlu’na 20 bin TL, Halil Balık’a 20 bin TL, Yüksel Özkan’a bin 870 TL, Vergi Dairesi’ne 110.913, SGK’ya 11.928 TL, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’ne 3 bin 846 TL toplam 595.599 TL borcu olduğu açıklandı. 217-2018 sezonu için toplam harcanan para da 3.199.931.48 TL olarak açıklandı. Bartınspor’un bu mali tablosunun duyurulması üzerine Divan Başkanı Aykut Oktay Ulu, Bartınspor başkanlığı için liste vermek isteyen olup olmadığını sordu. Ancak salondan herhangi bir liste gelmedi. Adaylıklarını açıklayan Bartın esnaflarından Candemir Yazıcı ve Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu(ASKF) Başkanı Turgut Altınçubuk da divana liste sunmadı.

Narin borçların bağışlanmasını istedi, Bulut “Takdir bizimdir” dedi

Liste çıkmaması üzerine söz alan  Bartınspor Eski  Başkanı Faruk Narin, Mehmet Bulut’un bu alacağını bağışlamasını istedi. Narin’in bu ricasına karşılık Mehmet Bulut; “Bakacağız. Takdir bizimdir. Ona sizin yorum getirmemeniz en doğrusu olur. Bu takdiri biz kullanırız. Alırız veya almayız. Bağış sözünü benden istemeyin. Benim adıma yorum yapmayın” diyerek kulüp üyelerinin tepkisi çekti.  Başkan Narin’in alacaklarını nasıl tahsil edeceğini sorması üzerine Bulut; “Bu benim veya sizin derdiniz değil” yanıtı üzerine tartışmalar daha da büyüdü.

Narin: “Yönetim sizin paranızı ödemek için mi çalışacak?”

Narin, konuşmasında; “Geçen yıl Bartınspor’un 3.lige çıkması konusunda son maça kadar elinden gelen her türlüğü gayreti gösteren yönetime teşekkür ediyorum. Daha önceki dönemlerde de görev alan başkan arkadaşlarımız da büyük emekler verdi. Mehmet Bulut tüm hesaplarını ve bütçesini 3.lige çıkacakmış gibi yaptı. Masraflarda bu nedenle yapıldı. Eğer şampiyon olsaydık bu hesap tutuyordu. Tabii şampiyonluk olmayınca Bartınspor şu anda borçlarını ödeyecek gelirlere sahip olmayan bir kulüp durumunda. Sayın Bulut’tan alacak olarak görünen bu rakamları hepimizin yaptığı gibi bağışlamasıdır. Bu miktarların alacak diye kayıtlara geçmesi Bartınspor’un sonu demektir. Bu paraları kim ödeyecek?  Alacaklarınızı nasıl alacaksınız? Bir öneriniz var mı? Bartınspor’a bu kötülüğü yapamazsınız. Bu borç burada göründüğü sürece Bartınspor’a bir tane aday dahi bulamazsınız. Yönetim sizin paranızı ödemek için mi çalışacak?” dedi.

Bulut: “Kendine güvenmeyen başkanlığa soyunmasın”

Kendisine yöneltilen sorulara yanıt vermek üzere kürsüye gelen Mehmet Bulut; “Bugün Türkiye’de ki bütün kulüp yönetimleri belli. Şampiyonluk hedefi dolaysısıyla şehrimizin, yönetim kurulumuzun desteğiyle bir noktaya kadar süreci getirdik. Ancak 2.devre arasında kulübümüzün gelirleri süreci götüremeyeceğinden yönetim kurulu kararı ile kulüp başkanından ve yöneticilerden borç alınması kararı alınmıştır. Biz bu borçlanmanın hesabı da denetim kurulu raporu şile önünüze gelmiştir. Bu karar burada verilecek bir karar değildir. Kulüp Başkanı çoluk çocuğunun rızkını vermiştir. Takdiri kulüp başkanına aittir. Bunun hesabını burada verecek durumda değilim. İbra edilir veya edilmez takdir genel kurulundur. Burada benim verebileceğim bir söz yoktur. Kendine güvenmeyen ve bu kulübü taşıyamayacağına inan başkan adayı varsa bu işe soyunmasın. Kimse kusura bakmasın. Bartınspor’a Mehmet Bulut’un şahsi olarak vermiş olduğu rakam 902 Bin TL olup bunun yönetim huzurunda 402 Bin TL’sini biz kulübe bağışladık. Yani geçmiş yönetimdeki başkanların bağış yaptığının üstüne bağış yaptık kalanını alacak olarak kâğıt üzerinde görünüyor. O takdir bizimdir. Buna yorum getirilmemesi daha doğru olur. Alırız almayız” diye konuştu.

4 yönetici Bulut’un listesinde yer almak istemedi

Yapılan konuşmaların akabinde de herhangi bir liste veren olmayınca Divan Heyeti kongreye 10 dakika ara verdi. Liste çıkmaması durumunda kayyuma gideceğini duyuran Divan Başkanı, ara vermek zorunda olduğunu ifade etti. 10 dakikalık aranın ardından listesi olup olmadığı yeniden soruldu. Eski Bartınspor Başkanı Mehmet Bulut divana liste sunarak, aday oldu. Ancak listede bulunan Hüseyin Taner Çetin, Aykut Oktay Ulu, Ferhan Kara ve Orhan Ölçek Mehmet Bulut’un listesinde yer almadıklarını belirterek, divan heyetine listeden çıkartılmaları talebinde bulundu. Listeden çıkan 4 isim yerine yeni isimlerin yazılmasının ardından seçime geçileceği sırada üyelerin ve Bartınspor taraftarlarının talebi üzerine eski futbolcu Enes Eser listesini sunarak, göreve talip oldu. Başkanlık için eski Bartınspor Başkanı Mehmet Bulut ve eski futbolcu Enes Eser yarıştı. 193 üyeden 54’ünün katılım sağladığı kongrede Mehmet Bulut 6 oy alırken, Enes Eser de 47 oyla Bartınspor’un yeni başkanı seçildi.

İşte yeni yönetim!

Bartınspor Başkanı seçilen Enes Eser’in Yönetim Kurulu Asil Üyeleri’nde şu isimler yer aldı:

Enes Eser, Hüseyin Taner Çetin, Fahrettin Fırıncıoğlu, Lütfi Bayrak, Talha Gizli, Emre Önder, Ahmet Bayrak, Murat Karaman, Güngör Yavuzaslan, Sebahattin Dağ, Erdi Akpürçek, Necmi Eroğlu, Mustafa Keleşoğlu, Ekrem Arslan, Yılmaz Akdeniz, Turgut Altınçubuk, Murat Yıldırım, Oktay Özçelik, Yıldıray Güngörür, Mehmet Yürekyakan, Hilmi Özen ve Mehmet Çınlar.

Eser: “Risk alarak, yüreklilik göstererek buraya çıktık”

Seçimin ardından destek olan üyelere teşekkür eden Bartınspor Başkanı Enes Eser şöyle konuştu:

“Ben Mehmet Bulut ve yönetimine çok teşekkür ediyorum. Şahsi olarak hiç bir sorunumuz yok. Burası Bartın. Ben de Bartın’da doğdum. Bartınspor’da futbola başladım ve Bartın’da yaşıyorum. Bartınlı olmaktan da gurur duyuyorum. Verdiğiniz destekten dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Biz buraya nasıl ki onca riski alarak yüreklilik göstererek Bartın’ın dili olarak buraya çıktıysak Sayın Mehmet Bulut başkanımızın da bizi zor duyumda koymayacağını bu alacağından da vazgeçeceğini ümit ederek temenni ediyoruz. Ekibiyle verdiği mücadelelerde bu yıl ve önceki yıl mücadelelerini çabasını gayretlerini biliyoruz. Tabi ki kolay iş değil. Bizim buna bir sözümüz olmadı sağ olsun var olsun. Hayatında ve iş hayatında başarılar diliyoruz. Bartınspor’u profesyonel lige çıkarmak için önce profesyonelce bir yönetmek lazım. Her hareketimizle, davranışımızla, konuşmamızla, canlı yayınımızla her şeyimizle bir duruş sergilememiz lazım.

Eser: “Bundan sonraki mücadelemizde yine hep beraberiz”

Ben yönetim ekibi içerisinde olan değerli büyüklerim, listede yer alan bütün herkese teşekkür ediyorum. Bugün bizlere destek verdiler bizlerin arkasında durdular bu genç yaşımıza rağmen. Hepsinden Allah razı olsun. Hakikaten onurlu ve gururluyum. Çünkü inanıyorum ki sizlerin sesi olduk. Bundan sonraki mücadelemizde yine hep beraberiz. Zaten amacımız yönetimi, teknik heyeti, futbolcusu ve taraftarıyla bir bütün olabilmek. Zaten böyle başarı gelebilir biz böyle inandık böyle bildik. Başarı detaylarda gizli. Biz bu detayları inşallah doğru hamleler yaparak arzulanan Bartınspor’u layık olduğu yere hep birlikte getiririz. Burada size de çok görev düşüyor. Desteğinizi istiyoruz. Fikirlere açığız. Biz biliriz demiyoruz. Tabii ki sporu bilen futbol yaşantısı olan büyüklerimiz de var ama tabii ki biz yine görüşlere açığız. Çünkü bu kulüp hepimizin başarısızlık ta bizim başarı da bizim. Hepinizden Allah razı olsun. Bizlere güvendiniz. İnşallah bizde bu görevi layıkıyla devam ettiririz. Açık şöyleyeyim ki şunu hazmedemedim. Bir takımın önüne bir engel koyup sonra adaylı verin demek benim zoruma gitti açıkçası. Bizim amacımız sadece Bartınspor’u layık olduğu gibi profesyonel çerçevede yönetmek hiç yoksa bir duruş sergilemektir. İnanıyorum ki bunu da hep beraber başaracağız.”

 

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam