Yalçınkaya: “Engelli ya da engelsiz ortak umutları paylaşmalıyız”

CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, Engelliler Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Yalçınkaya mesajında devletin görevinin engelli vatandaşların hayatın her alanında etkin bir biçimde yer almalarını ve onları ülkesi için üreten birey olmalarını sağlamak olduğunu söyledi.

Yalçınkaya: “Engelli ya da engelsiz ortak umutları paylaşmalıyız” Güncel

CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, Engelliler Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı. mesajında çağdaş devletlerin engelli vatandaşların hayatını kolaylaştıran devlet olduğunu ifade eden Yalçınkaya, “Her insanın; adil koşullarda yaşamın her alanında tam bir katılımla toplumsal hayatta etkin bir birey olarak yer alabilmesi, ancak gerekli şartların sağlanması ile mümkündür. Bu, en temel insanlık hakkıdır. Çağdaş devlet olmak demek, engelli vatandaşların hayatını kolaylaştıran ve onların geleceğe güvenle bakmalarını sağlayacak tüm olanakları hayata geçiren devlet olmak demektir. Sosyal devletlerde, engelli vatandaşların gerek iş yaşamlarını gerekse sosyal yaşamlarını hak ettikleri seviyede sürdürme konusunda da ciddi bir bilinç oluşmuştur” dedi.

“Ülkemizde engellilerimiz sınırlı zamanlarda hatırlanmakta”

Ülkemizde engellilerin sınırlı bir şekilde hatırlandığını kaydeden Yalçınkaya şöyle devam etti:

“Buna karşın ülkemizde, toplumumuzun önemli bir parçasını oluşturan engellilerimiz ne yazık ki sadece özel gün ve haftalarla sınırlı kalacak şekilde hatırlanmaktadır. Bu özel günlerde, engelli vatandaşlarımızın sorunları gündeme getirilmekte, ancak daha sonra ülkemizin tarafı olduğu uluslar arası sözleşmeler, Anayasamızın 10’uncu ve 61’inci maddeleri ve yasalarla güvence altına alınan hakları yok sayılmaktadır.

“Engelli ya da engelsiz ortak umutları paylaşmalıyız”

Engelli vatandaşlarımız, hayat standartlarının yükseltilmesi için iş hayatında yer alabilecekleri istihdam alanlarının oluşturulması, eğitimlerini uygun programlar dahilinde alabilecekleri imkanların sınırlı olması, birlikte yaşadığımız alanların kullanabilecekleri biçimde yapılandırılması gibi sorunlar başta olmak üzere sosyal yaşam içinde pek çok sorunla karşı karşıya kalmaktadır. Devletin görevi, engelli vatandaşlarımızı hayatın her alanında etkin bir biçimde yer almalarını ve onları ülkesi için üreten birey olmalarını sağlamak olmalıdır. Geleceğe güvenle bakan bir toplumu inşa etmek, kuşkusuz engelli ya da engelsiz ortak umut ve hedefleri paylaşarak birlik ve beraberliği sağlamaktan geçmektedir.

“Engelliler Haftasını kutluyorum”

Bu duygu ve düşüncelerle, engelli vatandaşlarımızın karşılaştıkları tüm sorunların ortadan kaldırılması ve toplumda gerekli bilinç ve hassasiyetin oluşması ümidiyle Engelliler Haftasını kutluyor, son derece zor şartlar altında hayat mücadelesi veren engelli vatandaşlarımıza ve onlardan bir an olsun desteğini esirgemeyen kıymetli ailelerine sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

 

 

                                                                                   

 

Muhammet CİVAN

Muhammet CİVAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam