Meclisin son gündemi ek program oldu

İl Genel Meclisi mayıs ayı gündemini görüşmeyi tamamladı. İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun başkanlığında toplanan Meclis üyeleri mayıs gündeminin son toplantısında ek programı görüşerek köyleri sevindirecek önemli bir adım attı.

Meclisin son gündemi ek program oldu Güncel

İl Genel Meclisi mayıs ayı gündemini görüşmeyi tamamladı. İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun başkanlığında toplanan Meclis üyeleri mayıs gündeminin son toplantısında ek programı görüşerek köyleri sevindirecek  önemli bir adım attı.  Ek programla ilgili açıklama yapan Başkan Dursun, Bartın İl Özel İdaresinin görev ve sorumluluk alanında yer alan 2 bin kilometrelik yol ağı içerisinde 2005 yılından bugüne İl Genel Meclisimizde alınan kararlarla 120 milyonu aşan rakamlarla kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın ulaşımdaki konforu artırdık. 12 yıldır aralıksız devam eden KÖYDES projeleri ile de Bartın'da 150 milyonu aşan rakamlar ile de hem içme suyu hem de yol standartlarını yükselten çalışmalara imza attık. 12 yıl öncesine bakıldığında birçok sorunla yüz yüze bırakılan Bartın'ın en önemli sorunlarından birinin de kırsalda bulunan 2 bin kilometrelik yol ağının sadece  yüzde 23’ünün asfaltlana bilmiş olmasının aslında 85 yıllık tüm yönetimleri sorgulayacak önemli bir kayıt ve envanterdir” dedi.

2018 KÖYDES yılı olacak

2018 yılında KÖYDES ödeneğiyle il genelinde 85 kilometre sıcak asfalt ve beton yol ve kilometre kilitli parke taşı yapılacağını belirten Kenan Dursun şöyle devam etti:

 “2005 yılından bugüne bu alandaki eksikliğin giderilmesi için hükümetimizin yerel yönetimlerde gerçekleştirdiği reform ile İl Özel İdarelerine ve İl Genel Meclislerine verdiği yetkilerle Bartın'da gece gündüz yapılan çalışma ile 12 yılda yüzde 85 asfalt oranına ulaşıldı. 12 yıllık gayretli ve sistemli bir çalışma ile  bu alanda geçmiş tüm yönetimlerin 4 katı hizmet üreten bir yapının içerisinde olmaktan  her zaman büyük gurur duyduk. O nedenle bundan sonrada aynı anlayış ile bu çalışmalar çok daha planlı ve güçlü bir şekilde sürdürülecek. 2018 yılında 22 milyon TL  KÖYDES ödeneğiyle yine köylerdeki ana grup yollarının standardının yükseltilmesi başta olmak üzere içme suyu projeleri ile altyapı kanalizasyon projelerinin hayata geçirilecek.  Bu çerçevede il genelinde 85 kilometre sıcak asfalt ve beton yol imalatları yapılacak. 11 kilometre kilitli parke taşı ile yol düzenlemesi gerçekleştirilecek. 59 projeyle de köylerdeki içme suyu tesislerinde geliştirme çalışmaları devam edecek. Ayrıca 7 köyde kanalizasyon alt yapı işleri tamamlanacak. 2018 yılı KÖYDES ve Özel İdare programlarının birleşimi ile toplamda 30 milyona varan rakamlarla 206 kilometreyi bulan  standardı yüksek yol içme suyu tesisleri ve kanalizasyon çalışmalarını köylere kazandıracağız.

Ek programla 75 bin metrekare kilitli parke taşı ile yol yapılacak

Bu kapsamda İdaremize  ödeneklerin aktarılmasında büyük katkısı olan başta Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç olmak üzere Valimiz Sayın Nusret Dirim’e ve hükümetimize çok teşekkür ediyoruz. 2018 yılı KÖYDES projeleri ödeneklerini Yüksek Planlama Kurulu belirliyor ve  grup yolları, içme suları ve kanalizasyon projeleriyle sınırlandırılıyor. O nedenle mayıs ayı toplantılarımıza konu olan köylerimizin mahalle aralarındaki yol düzenlemeleri için 1 milyon5 yüz bin TL bedelle 75 bin metrekare kilitli parke taşı ile yol yapımının 2018 yılı için ek çalışma programı yapılacak.  Konu İl Encümeninde görüşülerek Sayın Valimiz Nusret Dirim’in de olurlarıyla meclis gündemine geldi. Ek programla ilgili dosyanın Plan ve Bütçe Komisyonunda yapılacak değerlendirmenin sonrasında Haziran ayı toplantılarında planlandığı şekliyle yine kamuoyuyla paylaşacağız.

Bu yıl ilk defa beton yol yapılacak

İl Özel İdaresinin kendi bünyesinde oluşturduğu beton santrali ve parke üretim tesisiyle grup köy yollarında uygulanacak kuru beton sistemiyle 30 yıl bozulmayan ve sıcak asfalttan  çok daha ekonomik olan beton yol çalışmalarını bu sene ilk defa Bartın'da hayata geçireceğiz.

 

183 bin metrekare kilitli parke üretilecek

Yine yapılacak ek program dahil 183 bin metrekare kilitli parkeyi üreterek yaklaşık 45 kilometre yol düzenleyerek köyleri  daha yaşanır hale getireceğiz. 2018 yılı programlarının 12 yıllık Özel İdare tarihi içerisindeki en büyük farkı tüm yılların rakamlarını egale eden  tam bir yatırım yılı olarak Özel İdare tarihine geçecek olmasıdır. Bu kapsamda yürütülen çalışmalara büyük bir özveri ve gayretle  katılan tüm Meclis üyelerine de teşekkür ediyorum. 6. Dönem meclisimiz her alanda Bartın'ı büyütmeye ve geliştirmeye çalıştı. Kalan 10 aylık süre içerisinde de aynı anlayış ve  gayretle özveri göstereceklerdir. Mayıs  ayı  toplantılarının şimdiden Bartın'ımıza ve İdaremize hayırlı olmasını diliyorum.”

8 konu karara bağlandı, 8 konu komisyonlara havale edildi

Mayıs ayı gündemleri ile ilgili de kısa bir açıklama yapan Kenan Dursun köy yerleşik alanları ile ilgili 3 dosyanın karara bağlandığını 3 dosyanın da komisyona havalelerinin gerçekleştirildiğini, 2017 yılı Kesin Hesabı ve Taşınır Kesin Hesabı dosyasının ve taşınmaz tahsisi ile taşınmaz satışı dosyalarının havalelerinin gerçekleştirildiğini belirtti. Özetle 8 gündem dosyasının karara bağlandığını, 8 gündem maddesinin de ilgili komisyonlara havalelerinin gerçekleştirildiğini ifade eden Dursun, Meclis üyeliklerindeki eksilmelerden dolayı mevzuat gereği üye seçimlerinin son birleşimde yapıldığını kaydetti.

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam