Yurtbay, Erdoğan’ın vaatlerini eleştirdi

Saadet Partisi Milletvekili Aday Adayı Ünal Yurtbay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul İl Kongresi’nde açıkladığı seçim beyannamesinde geçen “Ahtım olsun ki, faizler, enflasyon, cari açık düşecek” şeklindeki vaatlerini eleştirdi. Yurtbay, “Verilen vaatlere bazıları hariç genellikle keşke olsa demek geliyor insanın içinden” dedi.

Yurtbay, Erdoğan’ın vaatlerini eleştirdi Güncel

Saadet Partisi Milletvekili Aday Adayı Ünal Yurtbay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul İl Kongresi’nde açıkladığı seçim beyannamesinde geçen “Ahtım olsun ki, faizler, enflasyon, cari açık düşecek” şeklindeki vaatlerini eleştirdi.   AK Parti’nin 15 yıldır iktidarda olduğunu ifade eden Yurtbay, “Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul İl Kongresi’nde açıkladığı seçim beyannamesi bir dizi vaatlerden oluşuyor. Ancak, bu seçim beyannamesinin sahibi olan parti 15 yıldır tek başına iktidar. Söz gelimi, “Ahtım olsun ki, faizler, enflasyon, cari açık düşecek” şeklindeki vaatler ister istemez akla şu soruları getiriyor. Bunları gerçekleştirmenize kim ya da kimler engel oldu? Tüm vaatleri yerine getirecek güç ve imkâna sahip iken, bunlar 15 yıldır gerçekleşmemiş ise önümüzdeki beş yılda nasıl gerçekleşecek? Şimdiye kadar kullanmadığınız hangi programı devreye sokacaksınız?” dedi.

 “Nasıl düşürüleceğinin de millete açıklanması gerekiyor”

Uygulamada istenen neticenin alınamadığının görüldüğümü kaydeden Yurtbay şöyle devam etti:

“Gördüğümüz kadarıyla bu soruların cevabı seçim beyannamesinde, “Erdem, irade ve cesaretle Türkiye şahlanacak” şeklinde yer alıyor. Şimdiye kadar ülkeyi yöneten kadrolarda bu hususlarda bir eksiklik olduğunu düşünmek istemem. Bu sıfatlar bulunmuş olmasına rağmen uygulamada istenen neticenin alınamadığı görülüyor. Saadet Partisi olarak özellikle faizlerin, enflasyonun ve cari açığın düşürülmesini gönülden alkışlarız. Ancak, cari açığın düşürülmesi için dış ticaret açığının düşmesi gerekiyor. Hâlbuki yıllardan beri aylık ve yıllık bazda genellikle her fırsatta ihracatta yaşanan artış dile getiriliyorken işin ithalat boyutu fazlaca kurcalanmadı, ya da görmezden gelindi. Çünkü ihracatta belirli oranlarda artış oluyorsa, ithalattaki artış çok daha fazla gerçekleşiyor. Bu durum ihracatımızdaki artışın üretim artışından değil ithalata bağlı bir artış olarak dikkat çekiyor. Bu gerçeği elbette Sayın Erdoğan da biliyor. Bu bakımdan cari açık düşürülecek vaadi ile birlikte bunun nasıl düşürüleceğinin de millete açıklanması gerekiyor.

“Sihirli değneğin ne olduğunu merak ediyoruz”

Faizlerin düşürüleceği vaadini de gönülden destekleriz. Ancak, dış ve iç borçlanmaya devam edildiği sürece faizlerin nasıl düşürüleceğini, bu konudaki sihirli değneğin ne olduğunu merak ediyoruz. Banka kârlarında rekor kırılmaya devam ediliyor ise gerek fert planında gerek devlet bazında borçlanmanın hızlı bir şekilde sürdüğünü söylemek yanlış olmaz. Böyle olunca da borç almak mecburiyetinde olan insan ve devletin para sahipleri karşısında pazarlık gücü olamaz. 

“Âyinesi iştir kişinin lâfa bakılmaz”

Küresel sermaye piyasası, ülkemizi en çok para kazanılan bir yer olarak görüyor. Özellikle bankalarda ve sigorta şirketlerinde devreye giriyorlar. Böylesi bir durumda faizler nasıl düşecek? Kaldı ki, Sayın Cumhurbaşkanı sık sık bankalara faizlerin düşürülmesi gerektiği hususunda çağrı yapıyor ama bir sonuç alınabilmiş değil. Çünkü onlar da biliyorlar ki Türkiye’nin borçlanması devam ettiği sürece yapılan çağrılar işe yaramayacak. Hemen belirteyim ki, bu durumdan kurtulmak bu ülkenin her vatandaşını memnun eder, etmesi gerekir. Ancak, işler söylemekle olmuyor. Ziya Paşa’nın bir beyti ile son sözümü söylemek isterim. Âyinesi iştir kişinin lâfa bakılmaz.”

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam