Ulus Doğa Park Otel’in tanıtım açılışı yapıldı

25 yıldır atıl durumdayken Ulus Belediyesi ve Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKKA) işbirliğiyle hayata geçirilen Ulus Doğa Park Otel’in tanıtım açılışı gerçekleştirildi. Yaklaşık 1 milyon 73 bin TL’ye mal olan otelin 33 oda 3 suit olmak üzere toplam 75 yatak kapasitesi bulunuyor. Aynı zamanda havuzu da bulunan otel muhteşem doğa manzarasıyla turistlere konaklama fırsatı sunuyor.

Ulus Doğa Park Otel’in tanıtım açılışı yapıldı Güncel

25 yıldır atıl durumdayken Ulus Belediyesi ve Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKKA) işbirliğiyle hayata geçirilen Ulus Doğa Park Otel’in tanıtım açılışı gerçekleştirildi. Tanıtım açılışına Bartın Valisi Nusret Dirim, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Ulus Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Uzun, Ulus Kaymakamı Recep Hasar, İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Yavuz Selim Kapancı, İl Emniyet Müdürü Ogün Vural, Abdipaşa Belediye Başkanı Yaşar Dönmez, Kozcağız Belediye Başkanı Mustafa Karaman, Kültür ve Turizm İl Müdürü Fuat Dursun, BAKKA yöneticileri, daire amirleri katıldı.

Uzun: “1 milyon 73 bin 706 TL’ye mal oldu”

Ulus Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Uzun, tanıtım açılışında uzun yıllardır atıl durumda olan otelin yeniden hayata geçirilmesinin maliyetinin yaklaşık 1 milyon 73 bin 706 TL olduğunu ifade ederek otelle ilgili şu bilgileri verdi:

“Uzun yıllar atıl durumda beklemiş olan bu proje 2016 yılında küçük ölçekli alt yapı mali destekleme programında Ulus Belediye Oteli Restorasyon Projesi adıyla Batı Karadeniz Kalkınma Ajansına (BAKKA) hibe destek başvurusunda bulunduk. Ve proje dosyamız özellikle Sayın Milletvekilimiz ve Sayın Valimizin de destekleriyle kabul gördü. Yaklaşık maliyeti 1 milyon 73 bin 706 TL olan projenin yüzde 70’i olan 751 bin 594 TL’si hibe desteğidir. Yine kalan kısmı yaklaşık yüzde 20 artırımla birlikte Belediye olarak biz toplam 700 bin TL buraya ilave destek verdik.

“Belediye bütçesiyle aşağı yukarı BAKKA desteği eşittir”

Belediye bütçesiyle aşağı yukarı BAKKA desteği eşittir. Belediyemizin de kaynaklarını bu konuda gerçekten zorladık. Ulus halkımıza da bize gösterdiği sabırdan dolayı çok teşekkür diyorum. Bu proje gerçekten bizim için çok önemliydi. 2017 yılında BAKKA’yla bu projenin sözleşmesini yaptık. Ulus Belediyesi Restorasyon Projesi yapım ihalesi ise 14 Temmuz 2014’te gerçekleştirildi. 18 Ağustos 2017’de de ilgili yüklenicilerle sözleşmesini imzaladık. Yüklenici firma 21 Ağustos 2017 tarihinde işe başlayarak 31 Ocak 2018 tarihinde işi tamamladı. Yapım işimiz güçlendirme ve onarımdan ibaretti.

“Bölge ve ilçe turizmine büyük katkı verecek”

Toplam inşaat alanı 4 bin 205 metrekaredir. Otel binası 33 oda 3 suit olmak üzere toplam 75 yataklıdır. Otelimizde yüzme havuzumuz bulunmaktadır. Çok amaçlı salonumuzda 750 kişilik kapasitedir. Bu açılış tanıtım açılışı olup tefrişatı tamamlandıktan sonra da içindeki donanımı tamamlandıktan sonra da Haziran ayında da otelimizi işletmeye alacağız. Bölgemizin turizmine ilçemizin ekonomisine büyük bir katkı verecektir. İnşallah daha geniş halkın da katılımıyla burada daha büyük bir açılışta işletmememizi hizmete alacağız.

“Ulus’un doğası Ulus’un markası olacaktır”

Ulus gerçekten her alanda gelişiyor. Ulus’un doğası Ulus’un markası olacaktır. Burası temiz bir havaya ve çok farklı bir iklime sahibiz. Bu güzel tesisin arkasından ilçemize yeni güzel tesisler geleceğine inanıyoruz. Çünkü bu bir başlangıç. İlçemiz artık Bartın’dan misafir bekliyor. Türkiye’nin her yerinden misafir bekliyor ama ben özellikle Bartın’a sesleniyorum. Amasra’yla yarışmıyoruz ama Amasra ve Safranbolu’dan pay bekliyoruz. Amasra ve Safranbolu’ya gelen insanları Ulus’ta da ağırlamak istiyoruz. Ülkemiz ve ilimizin turizmine çok önemli katkı vereceğimize inanıyorum.

Tunç: “Ulus Doğa Park Otel ismi gerçekten bu projeye çok yakışmış”

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ise Ulus Doğa Park Otel isminin projeye çok yakıştığını kaydederek şöyle konuştu:

Ulus Doğa Park Otel ismi gerçekten bu projeye çok yakışmış. Yıllardır Ulus İlçesinin beklediği ve uzun yıllar sürüncemede kalan bir işin sonuçlandığını görmek hepimizi memnun ediyor. 1994-1999 dönemlerinde temelleri atılan ancak mülkiyet kamulaştırma gibi sorunlar nedeniyle aynı zamanda 90’ların koalisyon dönemlerinde hükümetlerin yatırımlara para ayıramadığı dönemlerde çürümeye terk edilmiş bir kamu yatırımı BAKKA ve Ulus Belediyesi’nin işbirliğiyle hayata geçti.

“BAKKA önemli turizm yatırımlarını hayata geçirmemizi sağlıyor”

Belediye Başkanımız göreve başladığında çürümeye terk edilmiş bu projeyi hayata geçirmek istedi. Tabi bu projeyi hayata geçirmek aynı zamanda Belediyemizin kaynağını aşan bir durumdu bu nedenle BAKKA bizim başvurduğumuz bir kuruluşumuz oldu. Sayın Valimiz BAKKA’nın dönem başkanıyken “Fırsat bu fırsat. Sayın Valimiz bu projesi değerlendirir” dedik ve Sayın Valimiz bu projenin hayata geçirilmesini sağlamış oldu. Bu konuda kendisine çok teşekkür ediyorum. BAKKA bu tür yatırımlarda bizim imdadımıza yetişiyor. Bartın’da da BAKKA önemli turizm yatırımlarını hayata geçirmemizi sağlayan bir kuruluş oldu. Desteklerinden dolayı BAKKA’ya da çok teşekkür ediyoruz.

“Bartın’ın turizm potansiyeli çok yüksek”

Bartın turizm anlamında potansiyeli çok yüksek bir ilimiz. Bartın’ın 59 kilometrelik sahil şeridi var. Tarihi turistik yerleri var. 3 bin yıllık tarihi geçmişi olan Amasra’sı var. Tarihi evleri var. Sahili dışında ırmağı var. Ve iç kesimlerde yaylaları, kanyonları, şelaleleri ve Küre Dağları Milli Parkı var. Yani turizmin her çeşidi Bartın’da var. Dolayısıyla turizmde Bartın’ı daha da geliştirmenin gayreti içerisinde olduk. Bu anlamda da çok önemli yatırımlar gerçekleştirdik. Sahillerde gerçekleştirdiğimiz çevre yatırımları,  Amasra, Çakraz, İnkumu derin deniz deşarjı, atık su arıtma tesisleri tüm bunlar Bartın’ın turizmine katkı sağlayan önemli alt yapı yatırımlarıydı.

“Güzelcehisar’a itiraz edenler utançlarından şimdi oraya gidemiyor”

 Güzelcehisar lav sütunları basında epey yer aldı. Karşı çıkanlar oldu ama tabi gidenler “Bu güzelliklere karşı çıkılır mı?” diye de şimdi söylüyor. Her şeye karşı çıkmamak lazım. Güzel şeylere de destek olmak lazım. Maalesef güzelliklere de karşı çıkan bir anlayış ülkemizde var. Onu da milletimizin takdirine bırakıyoruz. Bartın’ı tanımak için nereyi görebiliriz? Soruna Güzelcehisar lav sütunlarını da ekledik. Kötü mü oldu? Şimdi itiraz edenlerde aslında nasıl olduğunu merak ediyorlardır ama utançlarından oraya görmek için gidemiyorlardır.

“Bartın Irmağı Proje çalışmaları bitti”

Bartın’da görmek için gidilebilecek diğer bir yer de Küre Dağları Milli Parkı. Burayı görmek için gelenler de Ulus Doğa Park Otel’de kalacak. Bunlar memleketimizi geliştiren, turizmini canlandıran, Türkiye’yi turizmde cazibe merkezi yapacak icraatlar. Bartın daha fazlasına layık. 400 milyon TL’lik Bartın Irmağı Projesi şuanda devlet yatırım programında. Proje çalışmaları bitti. İnşallah onu da gerçekleştireceğiz. TOKİ Köprüsüyle birlikte o projenin çalışmasına da başlıyoruz. TOKİ Köprü’nün ihalesi de 7 Mayıs itibariyle gerçekleştirildi. O proje de bir taraftan başlamış oldu.

“Devam eden 6 milyar TL’lik kamu yatırımı var”

Ulus son zamanlarda çok eserler kazandı. Ulus-Bartın arası ulaşım artık daha da kolaylaştı. Bu tür güzelliklerle inşallah artarak devam etsin. Ülkemizin gelişmesi, kalkınması devam ettikçe istikrarı, huzuru devam ettikçe Türkiye bu eserlerin çok çok fazlasını kazanmaya devam edecek. Türkiye’de 81 vilayette çok büyük yatırımlar yapıldı. Bartın’da bundan nasibini aldı. 5 milyar TL’lik kamu yatırımını hayata geçirdik. Şuanda devam eden 6 milyar TL’lik kamu yatırımı var.

“Artık 1 ay, 2 ay hükümet kurulacak diye beklemeyeceğiz”

 Türkiye istikrarı devam ettiği müddetçe, Türkiye yeni dönemde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle birlikte artık güçlü bir hükümete sahip olacak. Hızlı karara alabilen, hızlı karar uygulayan ama diğer taraftan da Meclisin denetimine tabi sandıkla milletin denetimine tabi ve tüm işlemleri yargı denetimine açık, yasama, yürütme ve yargının birbirinden ayrı olduğu, kuvvetler ayrılığının uygulandığı ve halkın doğrudan hükümetini sandıkta seçtiği, koalisyonların olmadığı ve milletin artık sandıkta uzlaştığı bir hükümet sistemine geçiyor. Yani dolaylı değil doğrudan demokrasiye geçiyor. artık 1 ay, 2 ay hükümet kurulacak diye beklemeyeceğiz.

“24 Haziran ülkemiz ve milletimiz için şimdiden hayırlı uğurlu olsun”

Bunun için yeni hükümet sistemi ülkemizin daha güçlü bir şekilde yoluna devam edebilmesinin yolunu açacak. Tabi birileri “Eski sisteme geri dönmek istiyoruz. 90’lı yıllardaki çürüyen binalara geri dönmek istiyoruz. Başkan olacağız ama başkanlık yapmayacağız yeniden sizi sandığa götüreceğiz” diyor. Yine kaos ortamı, pazarlıklar vs. buna kimse herhalde evet demez. Yeni sistemle yasaması güçlü. Yürütmesi daha da güçlü. Yargısı bağımsız. Güçlü bir Türkiye,  lider bir Türkiye. Halkının refahını daha arttıran her alanda geliştiren çocuklarının geleceğini daha güvence altına alan ve terörden tamamen arındırılmış bir ülke olarak yolumuza inşallah devam edeceğiz. Bunun için 24 Haziran ülkemiz ve milletimiz için şimdiden hayırlı uğurlu olsun.

Dirim: “Ulus’un turizmine ciddi ivme kazandıracak”

Bartın Valisi Nusret Dirim ise otelin Ulus’un turizm potansiyeline ciddi bir ivme kazandıracağını ifade ederek şunları söyledi:

“Bugün hem Ulus hem de Bartın için önemli bir gün. Ulus’un turizm potansiyeline ciddi bir ivme kazandıracak yıllarca atıl kalmış bir tesisi çürütmekten kurtaran bu açılışın hayırlı olmasını diliyorum. Böyle nitelikli tesisleri arttırmamız gerekiyor. Aslında burası Amasra’ya rakip olmuyor. Biz sadece burada pastayı büyütüyoruz. Pasta büyüdüğü zaman müşteri aratacak ve herkesin kazancı daha çok olacaktır. Turizmi böyle görmemiz lazım. Bugün bölgemize gelen birçok turist konaklama yapmadan dönüyorlar. Çünkü bölgemizdeki tesislerin nitelik olarak kendilerini tatmin etmediklerini düşünüyorlar. Ege ve Akdeniz’le kıyaslandığında maalesef otellerimiz çok nitelikli değil.

“Bu bölgede doğa turizmi açısında çok güzel bir potansiyel var”

Bu bölgede doğa turizmi açısında çok güzel bir potansiyel var. Bunu el birliğiyle harekete geçirmemiz gerekiyor. Bu şehrin geleceğinde mutlaka turizm olacaktır. Bartın’ın geleceğinde turizm önemli bir ağırlık teşkil edecektir. Bölgemiz güçlenerek yoluna devam edecektir. Belediye Başkanımızın bu çabalarını özellikle takdir ediyorum. 3 ayı geçmeden biz Ulus’a bir açılış için geliyoruz. Emek veren herkese çok teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun.”

Dirim’in konuşmasın ardından protokol otelin tanıtım açılışını gerçekleştirirken oteli de gezdi.

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam