AK Parti aday adayları genel merkezde mülakatta

24 Haziran seçimleri öncesinde AK Parti Bartın Milletvekili Adayı olabilmek için başvuran 18 aday adayı geçtiğimiz cumartesi günü yapılan temayül yoklamasının ardından bugün Ankara’da AK Parti Genel Merkezinde mülakat görüşmelerine katıldı.

AK Parti aday adayları genel merkezde mülakatta Güncel

Türkiye genelinde “Erken seçim olur mu?” sorusu kamuoyunda sessiz bir şekilde konuşulurken takvimlerin 17 Nisan 2018’i gösterdiği Salı günü partisinin TBMM’deki grup toplantısında konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Türkiye’nin seçim için 3 Kasım 2019’u beklemesi mümkün değildir ” diyerek kulisleri alt üst etmişti. Aynı açıklamasında cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerin aynı gün yapılması gerektiğini söyleyen Bahçeli seçim için 26 Ağustos 2018 gününü işaret etmiş ve “26 ağustos 2018 Türk milletinin yeni bir zafer ruhuyla sandığa gidip hem Cumhurbaşkanı hem milletvekili seçimini yapması en makul yoldur.” açıklamasında bulunmuştu. MHP Lideri Bahçeli’nin bu açıklamasının ardından tüm gözler Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çevrilmişti.

Erdoğan’ın açıklaması hem şaşırttı hem heyecan yarattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Bahçeli’nin erken seçim açıklamasının bir gün sonrasında 18 Nisan Çarşamba günü, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi kabulünün ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde basın açıklaması yaparak cumhurbaşkanı ve milletvekili seçiminin 24 Haziran 2018'de yapılması kararını aldıklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu açıklaması siyaset arenasında hem şaşkınlık hem de heyecan yarattı.  Cumhurbaşkanı Erdoğan erken seçim tarihine ilişkin ilk açıklamasında MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin erken seçim çağrısını gerçekleri de göz önünde bulundurarak, yetkili kurullarda enine boyuna müzakere ettiklerini ifade edip, "Sonuçta ülkemizin karşı karşıya bulunduğu fotoğraftan hareketle bu erken seçim teklifine olumlu yaklaşmamız gerektiği konusunda arkadaşlarımızla görüş birliğine vardık. Bir kez daha tekrarlayacak olursak Türkiye'nin önündeki iç ve dış gündemin yoğunluğu, erken seçim kararının açıklanmasıyla ortaya çıkacak belirsizliğin bir an önce ortadan kaldırılmasını zorunlu kılıyor. Suriye'deki gelişmelerin hızlandığı, makroekonomik dengelerden büyük yatırımlara kadar her konuda çok önemli kararlar vermemiz gereken bir dönemde seçim konusunu ülkemizin gündeminden bir an önce çıkarmamız şarttır. Bunun için önümüzdeki seçimlere ittifak içinde girme konusunda mutabık bulunduğumuz Sayın Bahçeli ile de yaptığımız istişareler neticesinde seçimlerin 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılmasına karar verdik." diye konuştu.

Üniversite sınavları ertelendi

Tüm beklentiler olası erken seçim tarihinin Bahçeli’nin işaret ettiği gibi 26 Ağustos olması yönünde iken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2 ay daha erken bir tarihte seçimlerin gerçekleşeceğini açıklaması ve bu tarihin üniversite sınavları ile aynı güne denk gelmesi ise akıllarda soru işaretleri oluşturdu. 24  Haziran'da yapılacağı açıklanan cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri  nedeniyle Yükseköğretim Kurulunca aynı tarihe denk gelen Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın 30 Haziran ve  1 Temmuz'da gerçekleştirileceği duyuruldu.

Bartın’da 18 isim aday adayı oldu

Erdoğan’ın erken seçim ve erken seçim tarihi açıklaması Türkiye’de ve dünyada şok etkisi yaratırken AK Parti başta olmak üzere tüm siyasi partiler seçim hazırlıklarını hızlandırdı. AK Parti'de 24 Nisan tarihinde başlayan milletvekili aday adaylığı müracaatları 2 Mayıs Çarşamba günü itibarıyla sona erdi. MKYK'nin aldığı karar gereği başvuru aidatı olarak erkek aday adaylarından 6 bin lira, kadın ve genç aday adaylarından 3 bin lira, engelli adaylardan ise bin lira başvuru ücreti alındı. 24 Haziran seçimlerinde Bartın’dan milletvekili adayı olabilmek için toplam 18 isim aday adaylığı müracaatında bulundu.

Tunç aday adaylığını Genel Merkezde yaptı

Tekrar adaylık başvurusunda bulunup bulunmayacağı büyük merak konusu olan Milletvekili Yılmaz Tunç ise aday adaylığı başvurusunu Parti Genel Merkezinde yaptı. Bartın’da İl Başkanlığına başvuruda bulunan diğer isimler; M. Asım Kulak, Hüseyin Manav, Murat Yıldırım, Muhammet Köse, Ahmet Bensiz, Mustafa Yelkenci, Emin Özkan, Yaşar Arslan, Musa Gürüz, Nurzen Çağdaş, Fahri Ustaoğlu, Ahmet Adıyaman, Aydın Ulukaya, Müjdat Gür, Mehmet Yılmaz, Ali Özer, Yasemin Dora Kurtkaya’dan oluştu.

Temayülde 651 delegeden 481’i oy kullandı

Aday adaylığı müracaatlarının ardından geçtiğimiz Cumartesi günü aday adayları tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Aday adayları tanıtım toplantısında ilk olarak İlçe Teşkilat Başkanları, Merkez İlçe Başkanı, İl Başkanı ve ardından aday adayları birer konuşma yaptı. Aday adayları konuşmalarında kendilerini tanıtırken parti teşkilat mensuplarından temayül yoklaması için destek istediler. Aday adayları tanıtım toplantısının ardından aynı gün içinde Halk Eğitim Merkezi salonunda temayül yoklaması gerçekleştirildi. Temayül yoklamasında 651 delegeden 481’i oy kullandı.

Aday adayları bugün ise Ankara’da AK Parti Genel Merkezinde mülakat görüşmelerine katıldı. Mülakat görüşmelerine katılan 18 aday adayından 5’inin ilerleyen günlerde tekrar genel merkeze çağrılması ve bu 5 isimden 2’sinin milletvekili adayı olarak gösterilmesi bekleniyor.

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam