Bartın Geleneksel Okçuluk Derneği açıldı

Bartın Geleneksel Okçuluk Derneği’nin açılışı gerçekleştirildi. Aynı zamanda Bartın Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu tarafından düzenlenen okçuluk kursunun da startının verildiği açılışta konuşan Bartın Geleneksel Okçuluk Derneği Başkanı Kerim Acar Dernek olarak hedeflerinin okçulukta lisanslı sporcular yetiştirerek Türkiye Okçuluk Federasyonunun yurt içindeki müsabakalarına katılmak olduğunu söyledi. Derneğin asıl hedefi Okçuluk Milli Takımına sporcu yetiştirmek.

Bartın Geleneksel Okçuluk Derneği açıldı Güncel

2017 yılında okçuluk sporunun Bartın’da tanıtılması geliştirilmesi ve sporcu yetiştirilmesi maksadıyla kurulan Bartın Geleneksel Okçuluk Derneği  açıldı. Yalı Yaşam Merkezinde faaliyete başlayan derneğin açılışına Bartın Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Taner Çetin, Bartın Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu (ASO) Müdürü Asım Özdemir, Bartın Geleneksel Okçuluk Derneği Başkanı Kerim Acar, kursiyerler, sporcular ve vatandaşlar katıldı. Aynı zamanda Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu tarafından düzenlenen okçuluk kursunun da startının verildiği açılışta konuşan Bartın Geleneksel Okçuluk Derneği Başkanı Kerim Acar Dernek olarak hedeflerinin okçulukta lisanslı sporcular yetiştirerek Türkiye Okçuluk Federasyonunun yurt içindeki müsabakalarına katılmak olduğunu söyledi.

Acar: “Amacımız okçuluğun tanıtılması ve sporcu yetiştirilmesi”

Derneğin asıl hedefi Okçuluk Milli Takımına sporcu yetiştirmek olduğunu kaydeden Kerim Acar şöyle konuştu:

“Derneğimiz 2017 yılında okçuluk sporunun Bartın’da tanıtılması geliştirilmesi ve sporcu yetiştirilmesi maksadıyla kurulmuştur. Derneğimizin amaçları doğrultusunda Halk Eğitim Müdürlüğünün hayat boyu öğrenme kapsamındaki düzenlenen kurslarından biri olan okçuluk kursunu Halk Eğitim Müdürlüğünce koordine ederek yürürlüğe koyduk.

“Hedefimiz müsabakalara sporcu yetiştirmek”

Yaklaşık 3 aydır kursumuz devam etmektedir. Salondaki tüm ekipmanlar Derneğimizde temin edilmiştir. Kursiyerlerimize herhangi bir maddi külfet yansıtılmamıştır. Eğitimlerimiz türkiye Okçuluk Federasyonu 1. Kademe Antrenörü nezaretinde yapılmaktadır. Hedefimiz kursumuza devam eden sporcularımızın Gençlik Spor İl Müdürlüğüne kayıtlarını yaptırarak lisans çıkartıp Türkiye Okçuluk Federasyonunun yurt içindeki müsabakalarına katılımlarını sağlamaktır. Esas hedefimiz ise okçuluk milli takımına sporcu yetiştirmektir.

“Bartın’a daha güzel faaliyetlerde bunulabilmek istiyoruz”   

Bulunduğumuz salonu kullanmamıza imkan veren Sayın Yalı Yaşam Merkezi Yönetim Başkanı Ercüment Özçelik’e kursumuzun açılmasını sağlayan Halk Eğitim Merkezi Müdürü Asım Özdemir’e projemize desteklerinden dolayı Belediye Başkanımız Cemal Akın ve Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Taner Çetin’e teşekkür bir borç bilirim. Bugün olduğu gibi bundan sonra da destelerinizin devam edeceğini ümit ediyoruz. Bartın’a daha güzel faaliyetlerde bunulabilmemiz dileğiyle.

Özdemir: “Bartın halkının eğitim ihtiyaçlarını gidermeye ve düzenlemeye çalışıyoruz”

Bartın Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu (ASO) Müdürü Asım Özdemir ise açılışta şöyle konuştu:

“Bartın Halk eğitim Merkezi olarak yaygın eğitim süreçlerinde ilimizin ihtiyacı olan her alanda her daim her yerde eğitim felsefesiyle kurslar düzenleyerek Bartın halkının eğitim ihtiyaçlarını gidermeye ve düzenlemeye çalışıyoruz. Bu konuda kamu kurumlarının ve gerekse özel ve tüzel kişilerin destekleriyle birlikte bu kurslarımız açılıyor. Biz bu konuda sadece bir elçiyiz. Allah devletimizin zeval vermesin. Devletimizin sağladığı imkanları vatandaşlarımıza ulaştırmak için elimizden gelen gayreti ve çabayı gösteriyoruz. Bu okçuluk tesisi gerçekten çok güzel olmuş.

“Okçuluk bizim ata sporumuz”

Biz bu proje başlayalı 1 yıl oldu. Bu 1 yıl içerisinde Sayın Başkanımızla ne yapmamız gerektiğini planladık ve bugüne geldik. Bizim için önemli olan şey sadece spor yapmak değil. Spor bir kültür ama bu bizim ata sporumuz. Ata sporundan önce Bedir Savaşında Müslümanlar Mekkeli müşriklerle savaşırken azınlıktalardı. Ve Müslümanlar oku attıkları zaman Allah onlara şöyle buyur etti: “Siz biz attık demeyin Allah attı deyin. Dolayısıyla o hedefine varacak.” Dolayısıyla o ok bin yıldır b u coğrafyada hep mağdura karşı sert, zalime karşı mazlumu koruyan bir nesne halinden çok daha büyük anlamlar içeriyor. Bu ortamların artmasın spor yapmanın yanı sıra spor ahlakının gelişmesi adına bize çok büyük fırsatlar veriyor. Bu konuda emeği geçenlere ben teşekkür ediyorum.”  

Sporcular da gösteri atışı

Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Taner Çetin ise Bartın Geleneksel Okçuluk Derneği’ne bundan sonraki çalışmalarında başarılar dileyerek derneğin  ve kursun açılışının hayırlı uğurlu olmasını diledi. Çetin bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonra da ata sporu olan okçuluğa destek vermeye devam edeceklerini de kaydetti. Açılış sonrasında sporcular gösteri atışı da yaptı.

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam