CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce

CHP günlerdir kamuoyu tarafından beklenen cumhurbaşkanı adayını nihayet açıkladı. CHP’nin 24 Haziran erken seçimlerinde Cumhurbaşkanı Adayı Yalova Milletvekili Muharrem İnce oldu. CHP Bartın Teşkilatının da katıldığı aday açıklama programının ardından gözler CHP’nin Bartın’daki milletvekili adaylarının kim olacağına çevrildi. Sezar Karaca, Bartın Üniversitesi Meslek Yüksekokulundaki Öğretim Üyeliği görevinden istifa ederek CHP’den milletvekili aday adayı olurken kulislerde milletvekili adaylığı için adı geçen en güçlü isim ise mevcut vekil Rıza Yalçınkaya.

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce Güncel

CHP günlerdir kamuoyu tarafından beklenen cumhurbaşkanı adayını nihayet açıkladı. CHP'nin cumhurbaşkanı adayının açıklandığı Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'ndaki programda, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 24 Haziran'daki seçimlerde partilerinin cumhurbaşkanı adayının Yalova Milletvekili Muharrem İnce olduğunu açıkladı. Öğretmenlik mesleğinin önemine dikkati çeken Kılıçdaroğlu, bir öğretmenin Türkiye'nin sorunlarını çözmeye talip olduğunu belirterek İnce'yi kürsüye davet etti. "İzmir'in dağlarında çiçekler açar" marşı ile kürsüye gelen Kılıçdaroğlu, "25 Haziran'da sadece İzmir'in dağlarında değil, Türkiye'nin bütün dağlarında çiçekler açacak." dedi. Tüm seçmenlerden bir bayram havası içerisinde sandığa gitmelerini isteyen Kılıçdaroğlu, 25 Haziran'da güzel günler göreceklerini söyledi.

"Biz sıfır baraj ittifakı istiyoruz"

Sıfır baraj ittifakı istediklerini bir kez daha yineleyen Kılıçdaroğlu, “29 Ekim 1923'te cumhuriyeti kurduk. Bütün mazlumlara, ezilen halklara örnek olduk. 2018'deyiz, 21. yüzyıldayız. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türkiye farklı bir döneme evrildi. 15 Temmuz darbe girişimini fırsata çevirdiler, 20 Temmuz sivil darbesini yaptılar. Buna karşı çıkan bir tek CHP oldu. Neden ittifak yapmak istiyorsunuz diyorlar. Sıfır baraj ittifakı istiyoruz, her partinin katıldığı sıfır baraj ittifakı. Seçme hakkının önündeki engelleri kaldırmak istiyoruz. Sıfır baraj ittifakı olursa, her vatandaş gönlünde yatan partiye oy verebilecek. Demokrasiyi geliştirmek için ittifak yapmak istiyoruz. Siyasi partiler ülkenin çıkarları için bir araya gelmelidir. Ülkede kutuplaşmayı engellemek için ittifak istiyoruz. Bu ülkede huzur içinde yaşamak için ittifak istiyoruz. Buradan bu çağrıyı da tüm siyasi partilere yapıyoruz” dedi.

“Herkes seçmen listesini kontrol etsin”

Güçler ayrılığı ilkesi olmadığını kaydederek herkese seçmen listelerini kontrol etmesi çağrısında bulunan Kemal Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

“Söyledim, yeni bir yol ayrımı ile karşı karşıyayız. 21. yüzyıldayız, 20 Temmuz darbesinden sonra kimsenin can ve mal güvenliği kalmamıştır. Çünkü yargı bağımsızlığı yoktur. Güçler ayrılığı ilkesi yoktur. Yargı çökmüştür. Hesap verebilirlik, 80 milyondan toplanan vergilerin nereye gittiğinin hesabını siyasi iktidar vermemektedir. Medya kontrol altındadır, basın özgürlüğü tamamen bitmiştir. Bir grup medya direnmektedir, onlar da her türlü baskı altında. 25 Haziran'da Türkiye'nin bütün dağlarında çiçekler açsın diyorsak, çağrımdır herkes seçmen listesini kontrol etsin. İkinci görev, bu ülkenin aydınlarına, demokrasiye inananlara çağrımdır. Kimse tatile gidiyim, yaylaya çıkayım dememelidir. Herkes inadına inadına sandıklara gitmelidir. Sorunlarımız, Türkiye bugün bir beka sorunu yaşamaktadır. 5 sorunun aşılması lazım.

“5 sorunun aşılması lazım”

1-Demokrasi ve milli irade ipotek altındadır.

2-16 yıl önce bütün dünyayla barışık olan Türkiye bugün bütün dünyayla kavgalı.

3-Toplumsal barışın sağlanması. Ayrıştıran değil birleştiren siyaset anlayışını egemen kılacağız.

4-Ekonominin ne olduğu belli değil. Doları kontrol edemiyorlar. Mevcut yöneticiler yakayı tefecilere kaptırmış durumda.

5-Eğitim; anneler babalar, çocuklar hangi okula gidecek hangi sınava girecek bilmiyorlar.

Seçim bildirgesi için toplantı yapacağız. Kopyacıdan siyaset adamı olmaz. İstedikleri kadar kopyalasınlar. Vicdani hür nesilleri kim yetiştirecek, öğretmen. Bu sorunları çözmek için bir öğretmen sorunları çözmek istiyor. Çaba sarf etmek istiyor. Muharrem İnce, eski bir öğretmen. Gel buraya Muharrem İnce."

Bartın Teşkilatı Ahmet Taner Kışlalı’da

Ankara Spor Salonu'nda  "Adalet ve Cesaret " temasıyla yapılan CHP 36. Olağan Kurultayında genel başkan adayı da olan Muharrem İnce,  CHP Bartın Teşkilatının o dönem desteklediği bir isimdi. CHP Bartın Teşkilatı hem partini hem İnce’yi cumhurbaşkanlığı adaylığı açıklamasında da yalnız bırakmadı. Teşkilatın ileri gelenleri Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'ndaki programa katılırken adaylığın açıklanmasının hemen ardından CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya da  İnce’nin adaylığının sosyal medya hesabından duyurdu.

Gözler CHP’de

CHP’nin cumhurbaşkanı adayının açıklamasıyla birlikte gözler Bartın kamuoyunda CHP’nin milletvekili adaylarının kim olacağına çevrildi. Sezar Karaca, Bartın Üniversitesi Meslek Yüksekokulundaki Öğretim Üyeliği görevinden istifa ederek CHP’den milletvekili aday adayı olurken kulislerde milletvekili adaylığı için adı geçen en güçlü isim ise mevcut vekil Rıza Yalçınkaya.

 

 

 

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam