Gündüz: “Beratın en derin anlamı, bağışlanmadır”

İl Müftüsü Mahmut Gündüz, Berat Kandili dolayısıyla yayımladığı kutlama mesajında Beratın en derin anlamı, bağışlanma olduğunu ifade ederek “Tövbekâr kullarını seven ve tövbeleri kabul eden Rabbimize sığındığımız bu mukaddes gecede, tövbemiz beratımız olsun” dedi.

Gündüz: “Beratın en derin anlamı, bağışlanmadır” Güncel

İl Müftüsü Mahmut Gündüz, Berat Kandili dolayısıyla  bir kutlama mesajı yayımladı. Berat Kandilinin ruhumuza ve zihnimize ağır gelen her türlü sıkıntıdan ve mümini inciten her türlü günahtan, eşrefi mahluka yakışmayan her türlü kötülükten kurtulmak için güzel bir fırsat olduğunu kaydeden Gündüz, şunları söyledi:

“Ramazan-ı Şerifin mübarek iklimine yaklaşmakta olduğumuz şu günlerde, Rabbimizin bir lûtfuna daha erişmiş bulunuyoruz. 30 Nisan 2018 Pazartesiyi salıya bağlayan bu gece, Şaban ayının 15. gecesi olan Berat Kandilini idrak edeceğiz. Ruhumuza ve zihnimize ağır gelen her türlü sıkıntıdan ve mümini inciten her türlü günahtan, eşrefi mahluka yakışmayan her türlü kötülükten kurtulmak, “berat etmek” için güzel bir fırsat daha yakalayacağız.

“O’ndan yardım istemeliyiz”         

Bu kutsal gün ve geceler bizlere, bireysel ve toplumsal olarak iman, ibadet ve ahlak bakımından kendimizi yenileme, geleceğimizi Allah’ın rızası doğrultusunda planlama ve ümitlerimizi tazeleme fırsatları sunar. Bu fırsatları ganimet bilerek, günahlarımızdan temizlenmek için Rabbimize tövbe etmeli, rızasına uygun yaşayabilmek için O’ndan yardım istemeliyiz. Unutmayalım ki içtenlikle yapılan dua ve tövbe, kendimizi bulma ve bilmenin, bir başka deyişle bize “şah damarımızdan daha yakın olan” Yaratıcının huzuruna kabulün en güzel yollarından biridir.

“Beratın en derin anlamı, bağışlanmadır”

Beratın en derin anlamı, bağışlanmadır. Berat gecesi, Yüce Rabbimizin af ve mağfiret gecesidir. Sevgili Peygamberimiz, bu gecede Allah’a bol bol ibadet edilmesini, gündüzünde ise oruç tutulmasını tavsiye etmiş ve o gece güneş batınca Allah Teâlâ’nın dünyaya rahmetiyle tecellî ederek fecre kadar: “Bağışlanmak dileyen yok mu, onu bağışlayayım! Rızık isteyen yok mu, ona rızık vereyim! Belâya dûçar olan yok mu, ona afiyet vereyim!” buyurduğunu bizlere müjdelemiştir.

“Tövbe edelim”

En yakınlarımızdan bile sevgi ve merhameti esirgediğimiz; eşimizi ve çocuklarımızı ihmal ettiğimiz; akrabalarımızı, yetimleri, kimsesizleri, mültecileri unuttuğumuz günler için tövbe edelim. Rabbimizin bize emanet ettiği dünya evini harap ettiğimiz; huzur ve adaleti sağlayamadığımız; kan ve gözyaşını durduramadığımız için tövbe edelim. Kendimiz için istediğimizi din kardeşlerimizden kıskandığımız; İslam coğrafyasında ikilik ve kavgayı sona erdiremediğimiz; acılar içerisinde kıvranan kardeşlerimizin acısını dindiremediğimiz için tövbe edelim. Tövbekâr kullarını seven ve tövbeleri kabul eden Rabbimize sığındığımız bu mukaddes gecede, tövbemiz beratımız olsun.

“Ne kadar şükretsek azdır”

Hızla akıp giden ömür içerisinde böylesine mübarek bir geceye bir kez daha eriştirip bizlere güzel bir fırsat bahşettiği için Cenab-ı Hakk’a ne kadar hamd ü sena etsek, ne kadar şükretsek azdır. Yüce Allah Araf süresinde: "Dediler ki: Rabbimiz! Biz kendimize zulüm ettik. Eğer bizi bağışlamaz ve bize acımazsan mutlaka ziyan edenlerden oluruz." Peygamberimiz (s.a.v)‘ de dualarında, “Allah’ım bildiğim ve bilmediğim hayırların hepsini senden isterim. Bildiğim ve bilmediğim kötülüklerin hepsinden sana sığınırım.”  “ Allah’ım işlerimin sonunu iyi yap. Dünya zilletinden ve kabir azabından koru” gibi yakarışlarla Rabbimize dualar edelim.

“Beratınız mübarek olsun”

Bu duygu ve düşüncelerle saygı değer Bartınlı kardeşlerimin ve bütün İslâm âleminin Beraat Kandilini tebrik ediyor, Berat Kandilinin Ülkemize ve Bartın’ımıza hayrılar getirmesini temenni ediyorum. hatalarımızdan berat etmiş olarak Ramazan-ı şerife girmeyi nasip etmesini Cenab-ı Mevla’dan niyaz ederim. Beratınız mübarek olsun.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam