Seçim takvimi açıklandı

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 24 Haziran'da yapılacak 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri ve cumhurbaşkanlığı seçimleri için seçim takvimini tamamladı. Seçim takvimine göre seçmen listeleri Bartın’da dahil olmak üzere ülke genelinde 2 Mayıs Salı gününden 08.00’dan itibaren muhtarlıklarda askıya çıkarılacak.

Seçim takvimi açıklandı Güncel

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 24 Haziran'da yapılacak 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri ve cumhurbaşkanlığı seçimleri için seçim takvimini tamamladı. Seçim takvimine göre ittifak yapan siyasi partilerin genel başkanları 30 Nisan Pazartesi Gününden itibaren imzalarını ihtiva eden ittifak protokolünü YSK’ya teslim etmeye başlayacak. Seçmen listeleri ise Bartın’da dahil olmak üzere ülke genelinde 2 Mayıs Salı gününden 08.00’dan itibaren muhtarlıklarda askıya çıkarılacak.

100 bin imzayla cumhurbaşkanı adayı olacaklar için son gün 2 Mayıs

Yine aynı tarihte Yurt dışı seçmen kütüğü www.ysk.gov.tr. adresinde ilan edilecek ce itirazlar başlayacak. Seyyar sandıklarda oy kullanabilmeleri için yatağa bağımlı seçmenlerin bir yakını tarafından Engelli Beyan Formu ile başvuruları başlayacak. Cumhurbaşkanlığı adaylığı için seçmenler tarafından aday gösterilmek isteyenlerin YSK’ya yapacakları detaylı başvurunun son günü yine 2 Mayıs tarihinde 17.00 itibariyle olacak.

İttifak protokolünün son teslim günü 6 Mayıs

4 Mayısta cumhurbaşkanı adaylığı başvurusu kabul edilenler için seçmenler tarafından teklifte bulunulmasına saat 08.00’den itibaren başlanacak. 5 Mayısta siyasi partilerce cumhurbaşkanı adaylığı için yapılacak başvurular saat 17.00’da sona erecek. İttifakla seçime katılma kararı alan siyasi partiler, ittifak protokolünü son gün olarak 6 Mayıs’ta YSK’ya teslim edecek. 9 Mayıs ise cumhurbaşkanlığı için aday gösterme son günü olacak.

12 Mayıs’ta seçmen askı listeleri askıdan indirilecek

12 Mayıs’ta seçmen askı listeleri askıdan indirilecek. 13 Mayıs’ta cumhurbaşkanı kesin aday listesi Resmi Gazete’de yayımlanacak ve cumhurbaşkanı seçim propaganda dönemi başlayacak. 14 Mayısta cumhurbaşkanı adaylarının birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi için YSK’da kura çekilecek. 20 Mayıs’ta ittifakların ve siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi için YSK’da kura çekilecek.

21 Mayıs milletvekili aday listeleri için son tarih

21 Mayıs milletvekili aday listeleri için son tarih olacak. 22 Mayısta yurt içi seçmenlerin oy vereceği yer ve sandıklar belirlenecek. Yurt dışı seçmenlerin oy kullanacakları tarih aralığı ve yer bilgileri YSK’nın internet sitesinde ilan edilecek.

7 Haziran’da yurt dışında oy verme işlemi başlayacak

7 Haziran’da gümrük kapılarında ve yurt dışında oy verme işlemi başlayacak. 8 Haziranda İl Seçim Kurullarınca miting alanları belirlenecek. Cumhurbaşkanı adayları, siyasi partiler ve bağımsız adaylara duyurulacak. 13 Haziranda propaganda konuşmalarının yayın ve zaman sınırlarının belirlenmesi için ad çekilecek. 14 Haziranda propaganda serbestliği ve bir kısım seçim yasakları başlayacak. 17 Haziranda radyo ve televizyon propaganda konuşmaları başlayacak. 19 Haziranda yurt dışı oy verme işlemi sona erecek. 23 Haziranda seçin propagandası saat 18.00’da sona erecek. 24 Haziranda seçmenler sandık başına gidecek ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri ve cumhurbaşkanlığı seçimleri için oy kullanacak.

 

Muhammet CİVAN

Muhammet CİVAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam