Bartın Belediyesi’nden bir kültür yayını daha

Bartın Belediyesi Kültür Yayınları kapsamında Aykut Şener’in yazdığı “Ahde Vefa-Bartın’da Kaybolan Değerlerimiz/Öküz Arabaları ve Ustaları” isimli kitap yayımlandı.

Bartın Belediyesi’nden bir kültür yayını daha Güncel

1967 Bartın doğumlu olan Aykut Şener’in hobi olarak uğraştığı ağaç işlerinden öküz ve boğa türü heykelcikler yapmaya başlamasıyla merak sardığı öküz arabaları kitaplaştı. 5 yıl süren inceleme ve araştırmanın ardından bire bir ölçüm çizimlerinin, öküz arabası ustalarının röportajlarının, Bartın ve yöresinde kullanılan öküz arabalarının yer aldığı 132 sayfalık kitap yayınlandı.

Belediye Başkanı Cemal Akın, ilgilileri için önemli bir kaynak oluşturan, Bartın’ın bir kültürel mirasını daha geleceğe taşıyacak olan kitabın önsözünde “Bartın’ın tarihini, kültürünü, geleneklerini geleceğe taşıyabilmek için Bartın Belediyesi olarak bir çalışmayı daha sizlere sunabilmenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Akın kitap hakkındaki düşüncelerini şu cümlelerle paylaştı:

“Bartın Belediyesi Kültür Yayınları’ndan yayınladığımız Öküz Arabaları ve Ustaları Kitabı, gerçekten “ahde vefa” örneği olarak ortaya çıkmaktadır. Sayın Aykut Şener, bu çalışmasını bizlere sunduğunda büyük heyecan duyduk. Tarihimizde, kültürümüzde, geleneklerimizde büyük yer tutan “Öküz Arabaları”nın geleceğe teknik anlamda da bu kitap sayesinde ulaşacak olmasını çok önemsedik. Araştırmasından, teknik çizimlere kadar özveri ve gayret ile hazırlanmış bu eserin Bartınımıza hayırlı olmasını diliyorum. Emeklerinden dolayı Sayın Aykut Şener’e şükranlarımı sunarken, Öküz Arabası ustalarımızdan vefat edenlere yüce rabbimizden rahmet, hayatta olan ustalarımıza da sağlık sıhhat diliyorum”

Bartın ile ilgili önemli çalışmaları Kültür Yayını olarak sunan Bartın Belediyesi’nin yayınları:

Siyah Beyazlı Yıllardan Bartın Renkleri-Dünden Bugüne Bartın Fotoğraf Albümü

Bartın Su Tarihçesi ve Çeşmeleri

Çetin Asma ile Tarihe Yolculuk

Bartın’da Yerel Basın

Kurtuluş Savaşında Bartın

Kalemin Aydınlığında Bir Ömür

Bartın Çakırömerağa Köyü’nde Bir Ailenin 365 Günü

Bartın Ebu’d Derda Türbesi ve Haziresi

Ahde Vefa-Bartın’da Kaybolan Değerlerimiz/Öküz Arabaları ve Ustaları

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam