Merakla bekleniyor

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri için tüm partilerde adaylık süreci başlarken, Bartın’da en çok merak edilen iktidar partisi AK Parti’nin adayları. AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’un ise AK Parti tüzüğü gereğince üç dönem kuralına takılıp takılmayacağı kamuoyu tarafından merak ediliyor.

Merakla bekleniyor Güncel

Mevcut Milletvekili Yılmaz Tunç’un AK Parti tüzüğü gereğince üç dönem kuralına takılıp takılmayacağı en çok konuşulan konular arasında. Dün gerçekleştirilen AK Parti MKYK’nda üç dönem kuralının uygulanıp uygulanmayacağı hususundaki yetkinin MYK’ya devredildiği açıklanmıştı. Bu durumda AK Parti MYK’nun, üç dönem kuralını esnetebileceği, ihtiyaç olan seçim bölgelerinde bu kuralın istisnalarının olabileceği ve üç dönemini tamamlayan milletvekillerinin de aday olabileceği belirtildi.

Gözler Tunç’un aday olup olmayacağında

AK Parti MKYK kararının ardından gözler yine AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’un aday olup olmayacağına çevrildi. AK Parti MYK, Bartın’da Milletvekili Tunç’la seçimlere girilmesinin uygun olacağına karar verirse, Milletvekili Tunç, yeniden aday olabilecek.

Oy oranını yüzde 60’a çıkarabilir

2002 seçimlerinde AK Parti’nin yüzde 29 olan Bartın’daki oy oranını 2007 seçimlerinde yüzde 39’a, 2011 seçimlerinde yüzde 49’a, 2015 seçimlerinde de yüzde 54’e çıkarılmasında Milletvekili Tunç’un başarılı çalışmalarının neticesinde gerçekleştiği yorumları kamuoyunda yapılırken, Milletvekili Tunç’un 24 Haziran seçimlerinde aday olması durumunda bu oy oranını yüzde 60’ların üzerine çıkararak iki milletvekilliğini de AK Parti’ye kazandıracağı belirtiliyor.

Tunç, başarılı çalışmalarıyla dikkat çekiyor

Milletvekili Tunç’un TBMM’de partisinin en çok kürsüyü kullanan milletvekilleri arasında olduğu, grup yönetiminde ve genel merkezde aldığı görevleri başarı ile sürdürdüğü ve meclis soruşturma ve araştırma komisyonlarında aldığı görevleri başarı ile gerçekleştirdiği, kritik süreçlerde üstlendiği görevleri hukukçu kimliği ile başarı ile tamamlayarak partisine en faydalı milletvekillerinden olduğu düşünüldüğünde AK Parti merkez yönetiminin Yılmaz Tunç’u yeni sistemde parlamentoda görmek isteyeceği yorumları yapılıyor.

Her zaman halkın içinde

Bartın kamuoyunda ise, Milletvekili Tunç’un 2007 yılında seçildiği günden bu yana hiç ayrım yapmadan toplumun her kesimi ile iyi diyaloglarının olması, herkesin yardımına koşması, telefonlarının en ücra köydeki vatandaşa kadar herkese açık olması ve seçimden seçime değil, her zaman halkın içerisinde olması, mütevazi kişiliği, genç dinamik ve çalışkanlığı onu yine tüm adaylar arasında ön plana çıkaran hususlar olduğu genel merkezin bu özellikleri göz ardı etmeyeceği belirtiliyor.

Yatırımları Ankara’da da dikkatle takip ediyor

Bartın’ın Kamu yatırımlarında çok büyük ilerlemeler sağlanmasında Milletvekili Tunç’un çok büyük rolünün olduğu yorumları Bartın’da çok büyük ekseriyetle dile getirilirken, Tunç’un, Ankara’daki takiplerinin, Bakanlarla olan iyi diyaloglarının ve yatırımları şantiye şantiye bizzat kendisinin takip etmesinin toplumda memnuniyet verici olduğu belirtiliyor.

Bartın’a büyük değer kattığı söyleniyor

Bartın’da Kirazlıköprü Barajı, Kışla Barajı, Kozcağız Barajı gibi üç barajı başlatıp bitirme aşamasına gelmesinde, Üniversite kampüsü, 40 civarında yeni okul, yurtlar, hastaneler, Aile Sağlığı Merkezleri, Organize Sanayi Bölgesi yatırımları, Amasra, Çakraz, Kurucaşile tünelleri, duble yollar, toplu konutlar, spor tesisleri, hükümet binası, SGK binası, Amasra ve Bartın Adalet sarayları başta olmak üzere tüm kamu binalarının yenilemesi, kültür merkezi, gençlik merkezi gibi yatırımlar, Köydes projeleri, taşkın koruma çalışmaları, doğalgaz, atıksu arıtma tesisleri, derin deniz deşarjları gibi çevre yatırımları, belediyelerin alt ve üst yapı yatırımlarına verdiği destekler, Küre Dağları Milli Parkı gibi doğa turizminin gelişmesi yönündeki çabalarının yanı sıra sahil turizminin de gelişmesi için gerçekleştirdiği yatırımların Bartın’a büyük değer kattığını, bu icraatlardaki başarısı nedeniyle 24 Haziran’da Bartın halkından daha büyük bir destek göreceği ifade ediliyor.

 

 

 

Muhammet CİVAN

Muhammet CİVAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam