Amasra’da Fındık Yetiştiriciliği kursu sona erdi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Amasra İlçesi Şükürler Köyünde açılan "Fındık Yetiştiriciliği" kursu sona erdi. 16’sı kadın olmak üzere 20 çiftçinin katıldığı kursun sonunda kursiyerlere katılım belgeleri verildi.

Amasra’da Fındık Yetiştiriciliği kursu sona erdi Güncel

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Amasra İlçesi Şükürler Köyünde açılan "Fındık Yetiştiriciliği" kursu sona erdi. 16’sı kadın olmak üzere 20 çiftçinin katıldığı kursun sonunda kursiyerlere katılım belgeleri verildi.  Belge dağıtım törenine  Gıda, Tarım ve Hayvancılık  İl Müdürü Abdulsetter Bayram, Amasra İlçe müdürü Mehmet Çakır, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Emine Sancar, İŞKUR Şube Müdürü Özgür Tanrıverdi, Amasra Halk Eğitim Merkezi müdürü Sema Engin, Şükürler Köyü muhtarı Kenan Sarı ve il/ilçe müdürlüğü teknik personeli katıldı.

Bayram: “Ek puan katkısı sağlamakta”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık  İl Müdürü Abdulsetter Bayram, 2018 yılında açılan kurslarla ilgili şu bilgileri verdi:

“Bakanlığımızın "Tarımsal Nüfus Gençleşiyor Projesi" kapsamında İl Müdürlüğümüz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü (İŞKUR), Ziraat Odaları ve Milli Eğitim (Halk Eğitim) Müdürlüğü koordinasyonu ile gerçekleştirilen bu kurslarla genç çiftçilerimizin (18-40 yaş) bilgi ve becerilerini artırmak, köylerinde tarımsal yayım sisteminin gönüllü uygulayıcıları olmalarını sağlamak, genç, dinamik, yeniliklere açık, üretimin içinde yaşayan çiftçilerden oluşan geniş bir yayım altyapısı oluşturmayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda açılan kurslarla genç çiftçilerimizin kurs bitiminde edindikleri bilgi birikimi ve aldıkları kurs bitirme belgesi ile Bakanlığımızca uygulanan projeler, Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında Genç Çiftçi Projesine başvuran çiftçilerimizde ek puan katkısı sağlamaktadır.

25 kurs planlandı

2018 yılı içinde ilimiz genç çiftçileri için 8 Süt Sığırı Yetiştiriciliği, 3 Fındık Yetiştiriciliği, 3 Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi, 3 Etkin ve Verimli Sulama Teknikleri, 3 Arı Yetiştiriciliği,  2 Süt Hijyeni Eğitimi, 2 Domates Yetiştiriciliği ve 1 Mantar Yetiştiriciliği olmak üzere toplam 25 kurs planlanmıştır. Bu kurslardan 10'u 202 çiftçimizin katılımıyla son bulurken, Bakraçboz köyünde "Süt Sığırı Yetiştiriciliği", Yeğenli köyünde "Örtüaltı Domates Yetiştiriciliği", İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda "Arı Yetiştiriciliği" ve Cezaevinde "Örtüaltı Domates Yetiştiriciliği" olmak üzere dört kursumuzda devam etmektedir. 2018 yılı kurslarımızın sona ermesiyle 2012 yılından bugüne kadar toplam 102 kurs gerçekleşmiş ve bin 683 kadın çiftçi olmak üzere toplam 2 bin 592 çiftçimiz değişik tarımsal konularda eğitim almış olacaktır.”

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam