Seçim önergesi mecliste kabul edildi

AK Parti ve MHP’nin verdiği 24 Haziran erken seçim önergesi TBMM Genel Kurulu'nda 386 oyla kabul edildi. AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç önergenin kabul edilmesinin ardından sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Yeni dönem yeni hükümet sistemi ile çok daha güzel olacak inşallah. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin uygulamasına halkımızın desteği ile 24 Haziran’da adım atacağız. Takdir milletimizindir. Allah yar ve yardımcımız olsun” dedi.

Seçim önergesi mecliste kabul edildi Güncel

Seçimlerin 24 Haziran'da yapılması ile ilgili AK Parti ve MHP'nin verdiği önerge TBMM Genel Kurulu'nda 386 oyla kabul edildi. HDP'lilerin katılmadığı oylamada Genel Kurulda hazır bulunan AK Parti, MHP ve CHP'li vekillerin tamamı önergeye kabul oyu kullandı. Sonucun açıklanmasından sonra Başbakan Binali Yıldırım, MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin yanına giderek tebrik etti. AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç önergenin kabul edilmesinin ardından sosyal medya hesabından kısa bir açıklama yaptı.

Tunç: “Takdir milletimizindir”

Seçim kararının ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını dileyen Tunç, “TBMM Genel Kurulunda  24 Haziran 2018  Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçim kararını aldık, Ülkemiz ve milletimiz için hayırlı uğurlu olsun.  Yeni dönem yeni hükümet sistemi ile çok daha güzel olacak inşallah.  Millet iradesinin doğrudan sandığa yansıyarak Cumhurbaşkanı’nın ve Milletvekillerinin belirlendiği, Meclis’in daha güçlü, yargının daha bağımsız, hükümetin daha kuvvetli olduğu, dış politikada daha etkin, icraatta daha hızlı karar alabilen ve daha hızlı uygulayan, ekonomik büyümeyi hızlandırarak milletin refahını daha çok artıracak olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin uygulamasına halkımızın desteği ile 24 Haziran’da adım atacağız.  Halkın oyları ile seçilen ilk Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı bu millet inşallah yeni hükümet sisteminin de ilk Cumhurbaşkanı yapacaktır.  Takdir milletimizindir.  Allah yar ve yardımcımız olsun” dedi.

İşte seçim önergesi!

Genel Kurulda kabul edilen seçim önergesi şu şekilde:

“15 Temmuz 2016 tarihinde ülkemizde yaşanan darbe girişiminin başarısızlığa uğratılması birçok alanda olduğu gibi siyasette de yeni bir dönemin miladı olmuştur. Milletimizin darbe gecesi gösterdiği kahramanlık asla unutulmayacaktır. Bu ihanete karşı 29 gün boyunca tutulan demokrasi nöbetleri milletimizin istiklaline ve istikbaline sahip çıkma iradesinin bir ifadesi olmuştur. 7 Ağustos 2016 tarihinde İstanbul Yenikapı’da yaptığımız ve milyonlarca vatandaşımızın katıldığı büyük miting ise milletimizin biz siyasetçilere verdiği mesajı çok açık ve net ortaya koymuştur.

Nitekim 16 Nisan 2017'de yapılan halkoylamasına giden süreçte milletimizin önümüzde açtığı yol, bu şekilde kesinlik ve kararlılık kazanmıştır. Bölgemizde yaşanan tarihi önemdeki hadiseler, AB ile ilişkilerimiz, küresel süreçler, Türkiye'nin halk oylamasında verdiği karar doğrultusunda belirsizliklerin aşılarak bir an önce Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçilmesini zorunlu kılmıştır. 

Bu nedenle Türkiye'nin önündeki iç ve dış gündemin yoğunluğu, erken seçim kararının bir an önce alınarak belirsizliğin ortadan kaldırılmasını gerekli hale getirmiştir. Bilindiği üzere Anayasa'nın geçici 21'inci maddesi uyarınca TBMM'nin, seçimlerin yenilenmesi kararı alması halinde cumhurbaşkanlığı seçimi ile milletvekili genel seçimi birlikte yapılacaktır. Bu itibarla anayasanın 77'nci, geçici 21'inci ve Milletvekili Seçim Kanunu'nun 8'inci maddesi gereğince seçimlerin yenilenmesi ve TBMM'nin 27'nci Yasama Dönemi Milletvekili Genel Seçiminin 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılması hususunda TBMM kararı alınması için gereğini arz ve teklif ederiz."

 

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam