Dünyanın çocukları Çanakkale’de buluşacak

Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, 20-24 Nisan 2018 tarihleri arasında Çanakkale’de 1. Uluslararası Troya Çocuk Halk Oyunları festivali düzenleneceğini duyurdu.

Dünyanın çocukları Çanakkale’de buluşacak Güncel

2018 yılının  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Troya Yılı olarak ilan edildiğini ifade eden Müdürlük,  duyuruda “Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca ilan edilen ve desteklenen 2018 Troya Yılı kapsamında; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda dünyanın dört bir yanından ve Türkiye’den yüzlerce çocuk, Uluslararası Troya Çocuk Halk Dansları Festivali’nde Çanakkale’de buluşacak. Troya’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girişinin 20'nci yıl dönümü ve Avrupa'da Kültür Mirası Yılı ilan edilmesi nedeniyle 2018, Troya Yılı ilan edildi” dedi.

19 ülke katılacak

Festivale 19 ülkeden 20 halk dansları ekibinin katılacağını kaydeden Müdürlük, “Kültür ve Turizm Bakanlığı önderliğinde, dünyanın en fazla bilinen kültürel miraslarından olan Troya’nın, Anadolu'nun kadim bir değeri olarak dünyaya tanıtılması için uluslararası ölçekte bir kültür ve turizm hamlesi başlatıldı. Türkiye ve Çanakkale; uluslararası işbirlikleri ve kültür, sanat, bilim ve spor etkinlikleri ile dünyanın buluştuğu bir merkez olacak.   Uluslararası Troya Çocuk Halk Oyunları Festivali; Çanakkale Valiliği ve Çanakkale Folklor Araştırma Derneği Gençlik ve Spor Kulübü (ÇAFAD) ortaklığında 20-24 Nisan tarihleri arasında 19 ülkeden 20 misafir ekibin halk dansları öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşeceği bildirilmiştir. 2018 Yılı  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Troya Yılı olarak ilan edilmiş olup, bu kapsamda çeşitli etkinlikler planlanmıştır” ifadelerinde bulundu.

Muhammet CİVAN

Muhammet CİVAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam