Özcan: “İsrafın önlenmesinde sıfır atık şart”

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, israfın, çevre kirliliğinin önlenmesi ve enerjimizin doğru bir hedefe yönlendirilmesi için Sıfır Atık Projesinin şart olduğunu söyledi.

Özcan: “İsrafın önlenmesinde sıfır atık şart” Güncel

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, israfın, çevre kirliliğinin önlenmesi ve enerjimizin doğru bir hedefe yönlendirilmesi için Sıfır Atık Projesinin şart olduğunu söyledi.  uygulamanın karlı ve yararlı olduğunu ifade eden Özcan, “İsrafın, çevre kirliliğinin önlenmesi ve enerjimizin doğru bir hedefe yönlendirilmesi için “sıfır atık” projesi şarttır. İşte bu noktalardan hareketle Bakanlığımız, kurulduğu günden bu yana, (Mülga Çevre Bakanlığı, Çevre ve Orman Bakanlığı dahil olmak üzere) atıkların azaltılması ve mümkün olan en az seviyeye indirilmesi, çevre korumada vatandaş bilincinin artırılması, çevre kirliliğinin ortadan kaldırılması hedefi doğrultusunda çalışırken, son birkaç yıldır, hedefi “sıfır atık” şeklinde belirlemiş ve bunun için yoğun ve kapsamlı bir çalışma içerisine girmiştir. Sıfır atık projesi gerekli ve elzem bir projedir. Çünkü, israflar, enerji kayıpları, çevre kirliliği, bilinçsizlik geleceğimizi her zamankinden daha fazla tehdit etmektedir. Bundan dolayı “sıfır atık” projesi büyük bir başlangıçtır. Huzur ve temizlik sıfır atık projesindedir. Sürdürülebilir gelişme bu projeye dahildir.  “Tasarruf, çevre bilinci, hayat felsefesi, enerji kayıplarının önlenmesi ve sürdürülebilir gelişme, vatandaş duyarlılığı, temizlik ve huzur.” Tüm bu hususlar akla getirildiğinde, “sıfır atık” projesinin uygulanmasının, kârlı ve yararlı olduğu hemen anlaşılacaktır” dedi.

Proje 2017 Haziranında başladı

Projenin 2017 Haziranında  başlatıldığını kaydeden Özcan projeyle ilgili şu bilgileri verdi:

“İşte bu noktalardan hareketle Bakanlığımız, sürdürülebilir gelişme ilkeleri çerçevesinde atıklarımızı kontrol altına almak, gelecek nesillere temiz, gelişmiş bir Türkiye ve yaşanabilir bir dünya bırakmak noktasında mevcut sistemi daha düzenli, sistemli ve uygulanabilir bir temele oturtmak maksadıyla “sıfır atık” prensibini hedef alınmış ve 2017 Haziran ayında bu projeyi başlatmıştır. Bu projede öncelikle adı geçen Bakanlığın kendi ana hizmet binasından başlanmış ve pilot uygulama merkezden hareket almıştır. Daha sonra aşamalı olarak diğer yerlerde de uygulamaya geçilmiştir. Sıfır Atık Projesinin Bakanlık ana hizmet binasında uygulanmaya başlamasının akabinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Saygıdeğer Emine Erdoğan Hanımefendinin himayeleri ile 26.09.2017 tarihinde Sıfır Atık Projesinin Tanıtım Toplantısı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılarak söz konusu projenin tüm Türkiye’de yaygınlaştırılması için çalışmalar hızlanmış ve kamuoyunda projenin tanınırlığı artmaya başlamıştır.

Aşamalı olarak uygulanacak

Sıfır atık projesi, Başkentimiz Ankara’dan itibaren aşamalı olarak tüm ülkemiz genelinde, şehir-şehir, kasaba-kasaba, köy-köy yaygınlaşıp hedefine doğru kararlılıkla sürdürülecektir. Projede kamu kurum ve kuruluşları, eğitim kurumları, alışveriş merkezleri, hastaneler, eğlence ve dinlenme tesisleri ve büyük iş yerleri büyük önem taşımaktadır. Tabi her ev ve her aile bu projenin uygulanması da ayrı bir öneme sahiptir. Sıfır atık projesini vatandaşlarımız sevmiş ve benimsemiştir. Bundan sonra hedefine doğru gidildikçe aksayan yönleri de gözden geçirilerek 2023 yılında “sıfır atık” projesi yüzde 100 olarak tüm Ülkemiz sathında sağlanacaktır. Umudumuz bu yöndedir. Sıfır atık projesini Müdürlüğümüzde başlatarak ilimize örnek olduk. Ayrıca 81 il arasında ilk uygulayan iller arasında yer aldık. Emeği geçen herkesi, ilgili personeli tek tek kutluyor ve kendilerine hem Kurum Amiri hem de bir vatandaş olarak teşekkür ediyorum.

Özcan’dan personele çağrı

Tüm personelimizi bu projeye sahip çıkmaya, atıklarını gelişigüzel çöp kutularına atmaya değil, atıklarını kaynağında ayrıştırmak suretiyle, gerektiği şekilde değerlendirdikten sonra en son aşamada geri dönüşüm kutularına atmaya çağırıyorum. Böylece israflar önlenecek ve daha temiz, daha huzurlu bir çevrede yaşama imkanımız artacaktır. Sıfır atık projesi aynı zamanda Dinimizin de bir emridir. İsraf etmeyen, çevreyi koruyan, atıklarını gelişigüzel sokaklara atmayan insanları Yüce Rabbimiz (cc) sever. “Yiyin, için, ancak israf etmeyin. Şüphesiz Allah israf edenleri sevmez” ayet-i kerimesini konunun önemine binaen hatırlatıyorum.

İşte 10 aylık veriler!

Bakanlığımızda  sıfır atık projesinin 10 aylık verilerini paylaşmak istiyorum;

94 ton kağıdın geri dönüşümünden 1600 ağaç kesilmekten kurtuldu. 24 ton plastiğin geri dönüşümünden 384 varil petrolden tasarruf sağlandı. 5 ton camın geri dönüşümünden 6 ton hammaddeden tasarruf sağlandı. 4 ton metalin geri dönüşümünden 4.4 ton hammaddeden tasarruf sağlandı. 1.7 ton yemek atığından 1.7 ton hayvan maması üretildi.4 ton organik atıktan 1.5 ton kompost üretildi. 1860 litre bitkisel atık yağdan 1860 litre biyodizel üretildi.”

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam