Bin 500 ünite kan bağışı hedefine ulaşıldı

Bartın Kızılay Şubesi ve Karabük Kan Bağış Merkezi öncülüğünde Bartın Üniversitesi Kızılay Kulübü, Türk Kızılay Bartın Şubesi Gençlik Kolları ve Bartın Turgut Işık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kan Bağışı Kulübü’nün de desteğiyle gerçekleştirilen “Damar Yolundan Hayat Yoluna” kan bağışı kampanyasında 1500 ünite hedefine ulaşıldı.

Bin 500 ünite kan bağışı hedefine ulaşıldı Güncel

Bartın Kızılay Şubesi ve Karabük Kan Bağış Merkezi öncülüğünde Bartın Üniversitesi Kızılay Kulübü, Türk Kızılay Bartın Şubesi Gençlik Kolları ve Bartın Turgut Işık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kan Bağışı Kulübü’nün de desteğiyle gerçekleştirilen “Damar Yolundan Hayat Yoluna” isimli proje çerçevesinde başlatılan kan bağışı kampanyasında 1500 ünite hedefine ulaşıldı. Pazartesi günü açılışı yapılan kan bağışı kampanyasına Bartın halkı büyük ilgi gösterdi. Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilen kan bağışı kampanyasının açılış programına Bartın Valisi Nusret Dirim, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı, Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Halil Balık, daire müdürleri, vatandaşlar ve öğrenciler katılmıştı.

Çakın: “Bu hedeflediğimiz rakam çok önemliydi”

5 gün süren kampanyada dün öğle saatleri itibariyle 1500 ünite hedefine ulaşıldı. Kampanyaya ilişkin açıklamalarda bulunan Bartın Kızılay Şube Başkanı Rıza Çakın, “Öncelikle tüm Bartın halkına ve tüm kan bağışçılarımıza teşekkür ediyoruz. Gerçek anlamda Bartın halkı ne kadar duyarlı olduğunu bir kez daha gösterdi. Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirdiğimiz kan bağışı kampanyasında hedeflediğimiz rakam 1500 üniteydi ve bu hedefe ulaştık. Bu hedeflediğimiz rakam çok önemliydi. Gerçekten mutluluk içindeyiz. İnsanlarımıza bağışlayacakları bir ünite kanla nice hayatlar kurtarabileceklerini anlattık. Kan vermenin faydalarını anlattık. Bizler biliyoruz ki bu durum hepimizin başına gelebilir. Yapılan her bağış Bartın halkının menfaatine olmuştur” dedi.

 “En büyük hayalimiz Bartın’a bir kan merkezi kazandırmak”

Bartın’da kan merkezi kurulmasına yönelik girişimlerinin de devam ettiğini belirten Çakın, “Bizim en büyük hayalimiz Bartın’a bir kan merkezi kazandırmak. Kan merkezi kurmanın aşamalarından birisi de kan bağışını artırmak ve güçlendirmek. Bu anlamdan da hedeflediğimiz 1500 ünite kan bağışı rakamına ulaşmak çok önemliydi. Gerçekten çok mutluyuz. Bu mutluluğu sağlayan Bartın’da ki yöneticilerimize ve bağışçılarımıza gönülden teşekkürlerimizi sunuyoruz.” şeklinde konuştu.

Kök hücre bağışı nedir?

Kan Bağışçısı Kazanım Uzmanı Dinçer Karagöz ile kan ve ilik bağışıyla ilgili şu önemli açıklamalarda bulundu:

“Kan bağışı da kök hücre bağışı da hayat memat meselesi. Özellikle kandan üretiliyor. Kök hücre kesinlikle bir kan bağışı değildir. Biz Kızılay olarak şahsa yönelik kampanya yapmıyoruz. Neden yapmıyoruz? Şimdi bu bağışçı adayı tüm dünyaya entegre sisteme dahil olduğundan tüm dünyadaki lösemi hastalarına can olma babında donör olduğunu bilmesi lazım. Hasta yakınlarımız bize Kızılay’a geliyor, ‘Bizim şöyle bir hastamız var. Yardımcı olur musunuz’ diyorlar. Biz de anlatıyoruz. ‘Bu dünyaya entegre bir sistem, sizin yakınınıza uymayabilir ama Türkiye’deki ya da başka bir ülkedeki bir hastaya uyum sağlayabilir.’ Bunu bilerek ve anlatarak bu kampanyayı yapmanız gerekiyor. Çünkü siz geliyorsunuz ben şuna verdim, başkasına vermem diyorsunuz. Bu şartlı bağışa giriyor. Biz anlatıyoruz vaz geçiyor. Bu yüzden kesinlikle bağışçılarımızın isme değil, bu durumda olan tüm hastalar için gelip bize kök hücre bağışında bulunmalı. Çünkü onlar da birilerinin çocukları, birilerinin annesi, babası, kardeşi… Bu hepimizin yakalanabileceği bir hastalık. Allah evimizden uzak tutsun. Çok zor bir hastalık.

Kök hücre bağışı nasıl yapılır?

Peki kan bağışı nasıl yapılır? Gelirsiniz Kızılay’ın kan merkezlerine, kan alma birimlerine ya da mobil ekiplerimize, kök hücre ile ilgili bir bilgilendirme ve kan alma formumuz var. O formu okuturuz. Bağışçı okuduktan sonra kararı değişmez ise formu doldurur. Daha sonra bağışçının nabız ölçümü, ateş ölçümü, kilo ölçümü, hemoglobin ölçümü gerçekleştirilir, kronik bir rahatsızlığı yok ise o form doktor arkadaşlarımız tarafından değerlendirilir, sonrasında da bağışçı olur ya da olamaz. Olur ise biz örneklerini alırız, tetkiklerini çalışırız ve bilgilerini Sağlık Bakanlığı’na göndeririz. Doku örneklerinin herhangi bir hasta ile uyum sağlaması durumunda Sağlık Bakanlığı bize, Türk Kızılayı’na dönüş yapar. Der ki, ‘Şu numaralı donör ile uyum sağlandı lütfen iletişime geçin’.

Masrafları devlet karşılıyor

Biz de kök hücre bağışçısı ile temasa geçeriz. ‘Böyle böyle bir uyum sağlandı, sizi misafir edeceğiz’ deriz. Sağlık Bakanlığı donörü alıyor ve bir hafta boyunca misafir ediyor. Bu misafirlikte bağışçının cebinden herhangi bir ücret çıkmıyor. Tamamı devlet güvencesi altında…  Bir de eğer bağışçı isterse yanında birinci dereceden akrabalarından biri refakatçi olabiliyor. Onun masrafları da devlet tarafından karşılanıyor. 12 saat arayla bağışçıya aşı yapılıyor. Bu aşı vücudumuzdaki kök hücrenin kan dolaşımına geçmesini sağlıyor. Altıncı günün sonunda aynı kar bağışı yapar gibi bağışçının damar yolu açılır ve makinaya bağlanır. Kan cihaza çıkıyor, orada kandaki sadece kök hücreyi alıyor, diğer damar yolundan da kan vücuda geri veriliyor. Toplamda 4 saat 15 dakikalık bir işlem. Artık kök hücre yüzde 90 oranında bu yöntem ile alınıyor. Yüzde 10 da kalça kemiğinin altından biyopsi ile girilerek kemik iliğinden alınıyor. Ama dediğimiz gibi bu eski yöntem artık terkedilmeye başlandı. Çok az merkezde uygulanıyor.  Kök hücrenin kaynağı insan... Kanın dışarıda üretilmesi şansı yok. Bizim birbirimize ihtiyacımız var. Bu kadar basit…

Kan bağışı nasıl yapılır?

Kan bağışı da aynı şekilde. Bağışçılarımız bazen bize soruyor, ‘Her üç ayda bir kan bağışlıyorum ama her seferinde bu donör sorgulama formunu doldurmak zorunda mıyım’ diye. Evet, zorundayız. Kan bağışı sadece kan alma seviyesine uzanıp torbayı doldurmak değil. Kan bağışı formu doldurmak ile başlar, muayene olursunuz, sedyede torbaya kan dolar kalkarsınız, ikram alanında ikramınızı alırsınız, eğer kendinizi iyi hissediyor iseniz kalkarsınız işte o zaman kan bağışı biter. Kan bağışı bir bütündür.  Biz herkese ‘Bir gün size de lazım olabilir, o yüzden lütfen Türk Kızılayı’na kan bağışı ve kök hücre bağışında bulununuz’ diyoruz.

Bağışçının ismi bilinmiyor

Bu arada bu süreçte kesinlikle hasta ile bağışçıyı karşılaştırmıyoruz. Bağışçının ismi bilinmiyor. Sistem sadece donör numarası olarak tanımlıyor. 3 yıl sonra donör ile hastanın eğer isterlerse devlet aracılığıyla mektuplaşmasına izin veriliyor. Başka da bir bilgi verilmiyor. Çünkü kötü niyetli insanlar olabilir? Kan bağışı ile kök hücre bağışı aynı anda olur ise daha güzel olur. Neden? Çünkü biz zaten diversiyon torbası dediğimiz torbaya ekstra tahliller için kan alıyoruz. Kan bağışı yapanlara da ekstra bir tüpe daha kan alınıyor. Başka bir şeyi yok.  Kan bağışları özellikle uzun bayram tatilleri sonrasında kendini bariz bir şekilde gösteriyor. Çünkü bayram tatili sonrasına inanılmaz yığılma oluyor ameliyatlarda.  18 ila 50 yaş aralığındaki tüm sağlıklı fertler kan ve kök hücre bağışında bulunabilir.”

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam