Bin kişilik istihdam kapıda

HEMA’nın taşeron firması tarafından işten çıkarılan işçiler, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’la Ankara’da gerçekleştirdikleri temaslar sonrasında eyleme son verdi. Amasra’daki eylem çadırlarını söken işçiler AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı’ya teşekkür ziyaretinde bulundu. Ziyarette bir daha böyle mağduriyetlerin yaşanmamasını dileyen ve bundan sonraki süreçte de konun takipçisi olmaya devam edeceklerini ifade eden Kalaycı, isim vermese de Bartın’a yeni yatırımların yapılacağını müjdeledi. Kalaycı yapılacak bu yeni yatırımlarla birlikte yaklaşık bin kişinin önümüzdeki süreçte istihdam edileceğini kaydetti.

Bin kişilik istihdam kapıda Güncel

KALAYCI,  İSİM VERMEDİ AMA AÇIKLADI

HEMA’nın taşeron firması tarafından işten çıkarılan işçiler, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ve Enerji ve Ticaret Bakanlığı Madenlerden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Zafer Benli’yle Ankara’da yapılan görüşme sonrasında Amasra’daki eylemlerine son verdi. Eylem çadırlarını söken işçiler, bu gelişmeler sonrasında AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı’ya teşekkür ziyaretinde bulundu. AK Parti İl Başkanlığında gerçekleşen ziyarette işçilerin mağduriyetlerinin bir kısmının giderilmesinin kendilerini de sevindirdiğini ifade eden Kalaycı, “Sizlerin mağdur edilmeniz demek bizim de mağdur edilmemiz demektir. İlk duyduğumda arkadaşlarıma ihtiyaçlarınızın karşılanmasını istedim. Tabii bu süreçte Sayın Milletvekilimiz sizi ziyaret etti. Daha sonra da diğer parti temsilcisi arkadaşlarımız ziyaret edince iş biraz hak aramaktan çok siyasi şova doğru gitmeye başladı. Bizler oraya gelip boy göstermedik. Ancak ben aranızdan bazı arkadaşımızla sürekli görüşmelerimi sürdürdüm. Aklı selim düşünmemiz gerektiği söyledim. Biz Sayın Mehmet Hattat ile görüştük. Ayın 25’ine kadar yasal hakkı olmasına rağmen şubat ayı maaşları yatırıldı. Bir kısım mağduriyet giderilmiş oldu” dedi.

Ayın 25’ine kadar alacaklar verilecek

Bundan sonraki alacakların ayın 25’ine kadar verileceğinin sözünün verildiğini kaydeden Turhan Kalaycı, “Ayın 25’ine kadar bundan sonraki alacaklarınızın da yatırılacağı sözü verildi. Biz de işin takipçisi olacağız. Bugün buraya geldiğiniz için teşekkür ediyoruz. İşçinin teri kurumadan aylığının ödenmesi gerektiğini düşünüyorum. Emeğinin karşılığı verilmesi gerekir. Ancak taşeron şirket özel olduğu için bizim burada aracılık etmekten başka gelen bir şey yok. Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç öncülüğünde Enerji Bakanlığı’nda maden işçilerimiz Müsteşar Beyle görüştüler. Çadırları da kaldırdınız. Rabbim inşallah o çadırları sizlere bir daha kurdurmasın. Biz sizin hakkını koruyoruz. Sizin alın teriniz üzerinde şov bize yakışmaz. İnşallah bir daha bir mağduriyet yaşanmaz. Söyler tutulur ve hakkınız ödenir. Ama biz sizinle beraberiz. Bu işin takipçisi olacağız” şeklinde konuştu.

İşçiler Ankara temasları sonrasında eylemi sonlandırdı

Maden işçileri adına konuşma yapan Hüseyin Akgün,  iş sözleşmeleri feshedilen Amasra HEMA A.Ş Ersamak maden işçileri eylemleri boyunca kendilerine destek olan herkese teşekkür ederek “Biz Amasra HEMA A.Ş bünyesinde faaliyet gösteren Ersamak taşeron firmasında emeğiyle çalışan 148 maden işçisi olarak iş akitlerimizin feshedilmesinden sonra her türlü alacağımızın ödenmesi için, yeni bir taşeron gelince işe geri dönüşümüzün sağlanması için 26 Mart’ta başlatmış olduğumuz eylemimizi ödemelerle ilgili anlaşmanın da sağlanması üzerine 17 Nisan itibariyle sona erdirdik. 23 gün süren halkı eylemimizde bizleri yalnız bırakmayan, bizlerden desteklerini esirgemeyip yanımızda olan, gücümüze güç katan başta Bartın Milletvekillerimiz olmak üzere Bartın ve Kumluca Belediye Başkanlarımıza, siyasi partilerimizin il ve ilçe teşkilatlarına, partilerin kadın kolları üyelerine, Genel Maden İşçileri Sendikası(GMİS) Genel Merkez ve Amasra Şubesi Yöneticilerine, Eğitim-Sen Amasra Temsilciliği mensuplarına, TEKSİF Sendikası temsilcilerine, yöremizde bulunan sivil toplum kuruluşlarıyla uzaktan ve yakından şahsi olarak gelip mücadelemize destek veren tüm emekçi dostlarımıza sonsuz teşekkürlerimizi ediyoruz. Basın mensuplarımıza da ayrıca çok teşekkür ederiz. Madenci fenerinin sönmemesi dileğiyle Bartın kamuoyuna da eylemimiz sonlandırdığımızı bir kez daha duyuruyoruz” dedi.

İşçiler: “Devletimize  güveniyoruz”

Ziyarette  Ankara’da AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç vasıtasıyla Enerji Bakanlığı Madenlerden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Zafer Benli’yle yapılan görüyle ilgili de bilgi veren işçiler devlete ve hükümete güvendiklerini ve kendilerine verilen sözlerin tutulmasını umduklarını kaydetti. Bunun üzerine Turan Kalaycı eylem yerine gelip boy göstermeseler dahi kendileriyle her zaman telefonla görüştüklerini önemli olanın bu olduğunu ve bunun da meyvesi alındığında işçilerle birlikte kendilerinin de mutlu olacağını söyledi.

Kalaycı’dan yeni yatırımcı ve istihdam açıklaması

Bartın’da yatırım yapacak kişilerin de olduğunu ifade eden Kalaycı, kısa bir sürede yaklaşık bin kişinin istihdam edileceğini de açıkladı. Kalaycı, “İnşallah sizler de oralarda tekrar ekmeğinizi kazanırsın” dedi.

120 kişi daha işten mi çıkarılacak?

İşçiler ziyarette ayrıca yeni bir iddia da daha bulundu. HEMA’da işçi çıkarımlarının devam edeceğini iddia eden işçiler önümüzdeki günlerde 110 ya da 120 kişinin daha işten çıkarılacağını duyduklarını söyledi. İşçiler “Bu işçi kıyımına dur diyebilecek bir tek sizlersiz. Biz madenci olarak ekmeğimizin mücadelesini verirken biz sahipsiz kalıyoruz. Biz 2,5 ay maaşlarımızın verilmesini bekledi. Bir işçinin 2,5 ay maaş alamaması demek 5 ay geriye gitmesi demektir. Yani toparlamak çok zor. Biz asla pes etmedik. İşimize sahip çıkmaya çalıştık. Aynı zamanda eylem yaptık ama bir taşkınlık yapmamaya çalıştık. Tamam, biz çıkarıldık ama bizden sonra da çıkarılacak olanlar var” derken Turhan Kalaycı “Biz Bartın’a fabrikalar kurulsun istiyoruz. Bartın’a öyle yatırımlar yapılsın ki artık ilimizde çalışmayan ya da işsiz kalan bir kişi dahi kalmasın istiyoruz. Biz Bartın’a yapılacak her türlü yatırıma açığız. Ben İl Başkanı olmadan önce buraya 5 yatırımcı getirdim. Filyos Projesi Zonguldak’tan daha çok Bartın’a fayda sağlayacak ve Bartın’ı kaldıracaktır. Bu projeyle birlikte belki de biz il olarak dışarıdan artık işçi ithal edeceğiz” ifadelerinde bulundu.

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam