El emekleri görücüye çıktı

42. Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Bartın Kültür Merkezi’nde Kültür ve Turizm Bakanlığı Halk Kültürü Bilgi ve Belge Merkezine kayıtlı “El Sanatları Ustaları Sergisi” ve “Kültür ve Turizm Müdürlüğü Oyalar Kursu Sergisi” açıldı.

El emekleri görücüye çıktı Güncel

Bu yıl 15-22 Nisan 2018 tarihleri arasında kutlanan 42. Turizm Haftası etkinlikleri devam ediyor. Turizm Haftası etkinlikler kapsamında Bartın Kültür Merkezi’nde Kültür ve Turizm Bakanlığı Halk Kültürü Bilgi ve Belge Merkezine kayıtlı “El Sanatları Ustaları Sergisi” ve ayrıca “Kültür ve Turizm Müdürlüğü Oyalar Kursu Sergisi” açıldı.  Açılışa Bartın Valisi Nusret Dirim, Bartın  Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın İl Kültür ve Turizm Müdürü Fuat Dursun, Bartın Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Mehmet Asım Özdemir, Bartın İl Müftüsü Mahmut Gündüz, usta öğreticiler ve kursiyerler katıldı.

Dirim: “Tel kırma üretim merkeziyiz”

Bartın’ın tel kırmada Türkiye üretim merkezi olduğunu ifade eden Dirim sergide emeği geçenlere de teşekkür ederek “Teşekkür ederiz emeklerinize sağlık. Burada Bartın’ın çok önemli el sanatları var. Bartın’ın aslında tel kırmanın Türkiye üretim merkezi olduğunu söyleyebiliriz. Bu çok önemli bir kültürel zenginlik. Bu zenginliğin yaşaması gerekiyor. Çocuklarımıza bu el sanatını öğretmemiz gerekiyor. Onlar da belki gelecekte bu el sanatının değişik tasarımlarını yapacaklar. Güncelleyerek modellerini yenileyerek yaşatacaklar. Ben ilgi gösteren herkese çok teşekkür ediyorum” dedi. 

Dursun: “Oya kursu açtık”

Unutulmaya yüz tutmuş kültürel değerleri geleceğe intikal ettirmek istediklerini belirten İl Kültür ve Turizm Müdürü Fuat Dursun “42. Turizm Haftası etkinlikleri çerçevesinde bugün Kültür Bakanlığı’na kayıtlı sanatçılarımızla birlikte bu sene yine geleneksel el sanatlarımızdan oya kursu açtık. O kursun sergisini açacağız. Biliyorsunuz unutulmaya yüz tutmuş kültürel değerlerimiz var. Bunları gelecek nesillere intikal ettirmek istiyoruz. Hem ustalar yetiştireceğiz hem de gelecek nesillere intikal ettireceğiz. Ama aslına uygun olarak modernize ederek günümüze taşıyacağız. Bu doğrultuda bu kursları görücüye çıkardık. Sayın Valimizin, Belediye Başkanımızın teşrifleri bizleri mutlu etti” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmalardan sonra açılış kurdelesi kesilerek katılımcılar tarafından sergi gezilerek usta öğreticiler ve kursiyerlerden el emeği göz nuru eserler hakkında bilgi alındı.

12 kişi Sanatçı Tanıtma Kartı aldı

Bartın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Bartın’da değerlendirme kurullarına katılan 11 Geleneksel El Sanatçısı ve 1 Mahalli Sanatçının Halk Kültürü Bilgi ve Belge Merkezine kayıt edilerek sanatçı tanıtma kartı almaya hak kazandığı belirtildi.

İşte o sanatçılarımız!

Halk Kültürü Bilgi ve Belge Merkezine kayıt edilerek sanatçı tanıtma kartı almaya hak kazanan sanatçılarımız ise şunlar;

Hülya Köseoğlu (Tel Kırma 2010), Soner Yasa (Ahşap İşçiliği-Tekne Yapımı 2011), Mustafa Gülgeç (Ahşap İşçiliği-Tekne Yapımı 2011), Suriya Çetin (İşleme-Tel Kırma 2011), Sönmez Tığ (Tel Kırma 2012), İbrahim Tolga Baydar (Bağlama-Ses 2013), Kadriye Kırma Yalçın (Sepetçilik-Hasır Örme 2017), Yüksel Gündüz (İşleme-Tel Kırma-Tel Sarma 2017), Rukiye Semiz (Tel Kırma-Tel Sarma 2018), Oya Güngör (Tel Kırma-Tel Sarma 2018), Hatice Karadağ (Tel Kırma-Tel Sarma 2018), Ali Mukadder Mudanyalı (Semer ve Saraç İşleri 2018)

Bartın’ın turistik değerleri anlatılacak

42. Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında 19 Nisan Perşembe günü yani bugün ise saat 11.00’da Şerife Bacı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü personeli ve Bartın Üniversitesi İİBF Turizm İşletmeciliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Hande Uyar tarafından “Bartın’da Turistik Değerlerimiz” başlıklı sunum gerçekleştirilecek.

Arıt’ta Doğa Yürüyüşü

20 Nisan Cuma günü ise Bartın genelindeki camilerde Cuma Namazı Hutbesinde Bartın’daki turizm ve turistik yerlerle ilgili bilgiler verilecek. 42. Turizm Haftası kutlama programı son etkinlik olarak doğa yürüyüşü ile tamamlanacak. 21 Nisan Cumartesi günü saat 10.00’da başlayacak olan yürüyüş Arıt Köyü’nde gerçekleştirilecek. Arıt Doğa Yürüyüşüne katılacak olan vatandaşlar saat 10.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda hazır olacak.

 

 

 

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam