Ramazan öncesi ekmeğe zam yok!

Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, yaklaşan Ramazan ayı öncesinde vatandaşları sevindirecek bir açıklamada bulundu. Vatandaşın alım gücü ve esnafın talepleri doğrultusunda çalışmalarını şekillendirdiklerini ifade eden Özkan, Ramazanda Bartın’da ekmeğe zam olmayacağını söyledi. Özkan, “Ramazan’dan önce bu sene Bartın’da ekmeğe zam yok. Yani aynı tarifeden devam edecek. Hatta 200 gr ekmek bazında 1 TL olarak devam edecek” dedi.

Ramazan öncesi ekmeğe zam yok! Güncel

 “Önceliğimiz vatandaşımızdır” diyen Özkan, Ramazan öncesinde Bartın halkına müjdeli bir haber vererek “Biliyorsunuz her Ramazan ayı yaklaşırken ekmek tarifeleriyle ilgili süreçler oluyor. Bu süreçlerde esnaflarımızın, fırıncı arkadaşlarımızın talepleri oluyor. Tabi bu süreç içerisinde bizlerde fırıncı arkadaşlarımızla görüştük ve onların taleplerini dinledik. Onlarla belirli bir çalışma yaptık. Bu çalışmaları yaparken de sadece Bakkallar Odası olarak değil Ticaret Odası, Birlik, Tarım İl Müdürlüğü ve Ticaret Bakanlığının temsilcileriyle beraber çalışmalar yürütülüyor. 250 gr ekmek biliyorsunuz 1 TL 25 kuruştu. 300 gr ekmekte 1 TL 50 kuruştu. Bakanlığın talebiyle beraber şimdi bunun yanına ekmek israfının önlenmesi için 200 gr ekmek 1 TL’den satışlara çıkacak. Yani raflarda bundan sonra 200 gr 1 TL’lik ekmeklerde olacak. Tabi yazılar yeni geldi, karar alındı. Fırıncı arkadaşlarımıza bu yazıları dağıtacağız. Birde büyük ihtimalle Ramazan’dan önce bu sene Bartın’da ekmeğe zam yok. Yani aynı tarifeden devam edecek. Hatta 200 gr ekmek bazında 1 TL olarak devam edecek. Fiyat tarifelerinde ki süreç aynı şekilde devam ediyor. Ekmek bazında böyle bir çalışmamız var şu anda. Bakkallar Odası, Ticaret Odası, Birlik, Tarım İl Müdürlüğü ve Ticaret Bakanlığının ortak almış olduğu karar doğrultusunda bu süreç. Resmi yazıları da çıktı elimize ulaştı. Bizde bu yazıları fırıncı arkadaşlara ulaştıracağız.” dedi.

“Şu anda daha iyi hizmet veriyoruz”

Daha önceki yönetimden kaynaklı olarak oluşan oda ve üyeler arasındaki bağ kopukluğunu da giderdiklerini kaydeden Özkan, “Tabi bunun yanı sıra Odamızın faaliyetlerini sizler de görüyorsunuz. Odamızın ciddi derecede üyeleriyle ilgili bir bağ kopukluğu vardı. Biz bu bağ kopukluğunu giderdiğimizi düşünüyoruz. Çok ciddi anlamda onlara destek oluyoruz. Sadece üye kayıtları ve muhasebe kayıtlarıyla değil her türlü bir aile olduk. Sosyal anlamda da her türlü destekleri veriyoruz. Vermiş olduğumuz sözleri yavaş yavaş yerine getirmeye başladık. Odamızın mevcut yerini hemen değiştirdik. Daha kullanışlı bir sisteme getirdik. Personel sayımızı hemen çoğalttık ve şu anda daha iyi hizmet verebiliyoruz. Artık odamız içerisindeki sistemleri, donanımları, veri giriş çıkışlarını daha temiz ve daha düzgün tutuyoruz. Üyelerimize hukuki anlamda bir avukat sözümüz vardı. Bunu da yavaş yavaş yerine getiriyoruz. İki aylık bir yönetimimiz ve her şey bir anda olmuyor. Bu süreçte onlarında görüşmelerini yapıyoruz. En kısa zamanda bu konuyu da sonuçlandırıp üyelerimize bildireceğiz. Her konuda üyelerimize bilgi akışı sağlıyoruz.” diye konuştu.

“Esnafına Sahip Çık”

Kapanan her dükkanın ekonomi için kayıp olduğunun altını çizerek Bartın’da “Esnafına Sahip Çık” sloganıyla çok ciddi bir proje hazırlığı içerisinde olduklarını belirten Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Özkan, şunları söyledi:

“Bu proje sadece bakkalları ilgilendiren bir süreç değil. Bu süreci biz şehrin her yerine yaymak istiyoruz. Bunu tüm esnafımız için düşünüyoruz. Biliyorsunuz dışarıdan büyük mağazalar geliyor ve küçük mağazalarımızı da sıkıntıya sokuyor. İşte büyük marketler bizim bakkallarımızı sıkıntıya sokuyor. Dışarıdan gelen her türlü büyük firmalar yereldeki küçük esnafımızı sıkıntıya sokuyor. Bu büyük mağazalara halkımızın da talepleri var ama en azından belirli günlerde bu sürecin bir algı operasyonu, eskiye dönük bakkal, kasap, manav, berber, ayakkabıcı, saatçi kültürümüzü canlandırmak, dengeyi kurmak istiyoruz. Onların kapatılması da şehirdeki dengeyi sarsar, hepimizi rahatsız eder. Kapanan her dükkan ekonomimize kayıptır. İşçi anlamında, vergi anlamında kayıptır. Her esnafımızın ayakta kalması gerekiyor.

“Yüzde 50 indirimli günler yapmayı istiyoruz”

Şehrin her bölgesinde ‘Esnafına Sahip Çık’ yazılı büyük afişler-brandalar yaptıracağız. El broşürü çalışmalarımız olacak. Şehirdeki tüm mağazalarda yüzde 50 indirimli günler yapmayı da istiyoruz. Vatandaş sokağa çıktığında her mağazadan yüzde 50 indirimli alışveriş yapabilsin ve büyük mağazalarla mücadele etme şansımız olsun. Bu şekilde bir proje çalışması yapıyoruz. Bu küçük bir çalışma olmayacak. Konfederasyonumuzun büyük marketlerle ilgili yapmış olduğu bir çalışma sistemi var. Zincir marketlerin en azından haftada bir gün kapatılmasıyla ilgili şu an çalışma yapılıyor. Bunu o zincir marketlerde çalışanlar da istiyorlar. Bu zincir marketler hafta da bir gün kapatıldığı zaman yereldeki küçük esnaflar en azından bir gün artı değer sağlayacaklar. İnşallah bu çalışma sonuç verir diye düşünüyoruz. Ciddi görüşmeler yapılıyor bu anlamda. Böyle bir süreç yaşanırsa yereldeki küçük esnafımız bir günde olsa hak ettiği değeri görür. Bakkalını unutan insanlar bakkalını hatırlar. Unutulmuş yol güzergahları yeniden hatırlanmaya başlanır. Bu süreçte onlarda yeniden canlanmış olur. ‘Bizim bakkalımız vardı’ diyerek vatandaşlarımız mahallesindeki bakkalına giderek onları tekrar canlandırmış olur. Bu sürecin de ciddi takipçisiyiz. Merkez bazında düşünecek olursak artık merkezde artık bakkalımızın kalmadığını görüyoruz. Bakkallar da artık neredeyse tekel bayiye dönüşmüş durumda ve büyük alışverişler marketlerden yapıldığı için de sadece bakkala sakız, gazete almaya gidiliyor.”

Tekellerde ekmek satışı yasaklanacak!

Tekellerde ekmek satışının yasaklanacağı yönünde bir çalışmanın gündemde olduğunu aktaran Özkan, “Bu arada tekel bayilerde büyük bir ihtimalle ekmek satışı da yasaklanacak. Bu konuda henüz bir netlik yok ama çocuklar da tekel bayilere ekmek almaya gittiği için buna bir yasak getirilmesi düşünülüyor. 18 yaşından küçüklerin sağlığını korumak, alkolden uzak kalmalarını sağlamak amacıyla böyle bir uygulama düşünülüyor. Biliyorsunuz ki artık bali, çakmak gazı, çakmak gibi tehlikeli maddelerin satışı yasaklandı. Bizim için önemli olan insan sağlığı ve bundan ötürü bu konuda olması gereken ne varsa biz de desteklerimizi veriyoruz.

“Önceliğimiz vatandaşımız”

Biz bu çalışmalarımızı yaparken sadece esnafımızı düşünerek değil öncelikli olarak vatandaşımızdan gelen taleplere göre hareket ediyoruz. Fiyatları belirlerken, zam taleplerini değerlendirirken ekonomiye bakıyoruz, vatandaşın alım gücüne bakıyoruz.” dedi.

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam