TARİHİ DAVA SONA ERDİ

Amasra’ya kurulması planlanan termik santralle ilgili verilen ÇED olumlu kararının iptali için 2 bin 19 kişinin davacı olduğu ve Zonguldak Bölge İdare Mahkemesinde görülmeye başlanan dava sona erdi. Tarihi karar davasına Bartın’dan yüzlerce kişi giderken gözler artık mahkemenin vereceği kararda!

TARİHİ DAVA SONA ERDİ Güncel

Amasra’ya kurulması planlanan termik santralle ilgili verilen ÇED olumlu kararının iptali için 2 bin 19 kişinin davacı olduğu  dava Zonguldak Adliyesinde görülmeye başlandı. Tarihi karar davasına katılmak için Bartın ve Amasra’da sabah saatlerinde yüzlerce kişi Zonguldak’a hareket ederken araçlar Zonguldak  girişinde polis tarafından durduruldu. GBT kontrolü amacıyla durdurulan davacılar yarım saati aşkın süre boyunca bekletilince bu duruma tepki gösterdi.

Mahkeme hınca hınç doldu

Yapılan GBT kontrolü sonrasında Zonguldak Adliyesine gelen davacıların bir kısmı salonun hınca hınç dolmasında dolayı mahkeme salonuna girebildi. Salona giremeyen davacılar ise Zonguldak Adliyesi önünde “Davamıza sahip çıkıyoruz” pankartıyla ve "Termik santral istemiyoruz!" sloganları  atarak duruşma sürecini beklemeye başladı.

Yalçınkaya da davayı takip etti

CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya da tarihi karar davasını  takip edenler arasında yer aldı. Davacıları yalnız bırakmayan ve kendisi de davacılar arasında yer alan Yalçınkaya duruşma sonrasında şu açıklamada bulundu:

  “Bartın ve Amasra’ya kurulmak istenen termik santralle ilgili verilen Çevresel Etki ve Değerlendirme raporunun iptaline yönelik bir başvurumuz olmuştu. Bartın ve Amasra’da yaşayan 2 bin 19 kişi bu davaya müdahil olmuştu. ÇED izninin iptaliyle ilgili yargıya başvurmuştuk. Usulsüzlükler ve hukuksuzluklarla alınan bu ÇED iznin ve konunun biran önce çözümü için Platformun yetkilileri konuyu yargıya intikal ettirdiler. Platformun avukatları konuyla ilgili ileri sürdükleri tezleri ortaya koydular. Karşı tarafın avukatları da arkadaşlarımızın savunmalarına karşılık kendi tezlerini mahkemeye sundular. Bartın ve Amasra halkının seçtiği bir vekil olarak bende onların yanında oldum.

Yalçınkaya: “İnşallah doğru bir karar çıkar”

Halkımızın “Termik santral istemiyoruz” diyerek yola çıktığı bu mücadelede halkımızın yanında olmak arzusuyla bugün buradayım. Davaya müdahil olan bir kişi olarak ta bende görüşlerimi mahkeme heyetine sundum. İnşallah mahkeme heyeti de bu itirazlarımızı da yerinde değerlendirerek ve ellerini vicdanlarına koyarak 3 bin yıllık tarihi geçmiş olan Amasra gibi bir yere termik santral kurulmasının doğru olmadığına ve bu santralin çevreye zarar vereceğine dair bir kararı en doğru şekilde alacağına inanıyoruz. Mahkememizin vereceği karara saygı duyacağız. Ama bugün buraya gelen insanlara baktığımızda gerçekten Amasra’ya termik santral kurulmasını hiçbirisi istemiyor. Sadece bugün burada bir grup olarak buradayız ama bütün Amasra ve Bartın halkı bu termik santralin kurulmasına karşı. İnşallah doğru bir karar çıkar. Atılan bu yanlış adımlarla kurulmak istenen termik santral süreci sonlandırılır.

Atmış mahkemede yaşananları anlattı

Bartın Platformu Yürütme Kurulu Üyesi Erdoğan Atmış mahkemede yaşananları “Bugün burada tarihi bir gün yaşandı. Avukatlarımız hep birlikte Bartın ve Amasra’nın hakkını savundular. Termik santralin bizi ne şekilde etkileyeceğini anlatmaya çalıştık. Mahkemeye heyeti de bizi can kulağıyla dinledi. Notlarını aldı. Ve bir karar verecekler. Biz o kararın Amasra’nım doğasından ve insanından yana olması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü karşı tarafın avukatlarının ortaya koyduğu herhangi bir veri olmadı sadece yanıltıcı açıklamalar yaptılar. Sıkıştıklarında da mahkemede “Bir duruşma daha yapın. Biz de bilim adamlarımızı buraya getirelim” dediler. Termik santral davasında iflas ettiler” şeklinde anlattı.

Avukat uzun: “Kararının lehimize çıkacağını düşünüyoruz”

Bartın Platformu avukatlarından Engin Uzun da hukuki süreci “2005 yılından başlayan bir mücadele 2018 yılına geldik. Amasra ve Bartın halkı için tarihi bir gün. Termik santral süreci 2009 yılında başladı. 2016 yılında ise bu projeye ÇED olumlu kararı yani bir projenin çevreye hiçbir olumsuz etkisi yoktur şeklinde bir karar verdiler. Bizde bu kararın iptali için dava açtık. Yine bu termik santrale kömür sağlayacak olan liman tesisi içinde bir dava açtık. Liman ÇED’i ve termik santral ÇED’i çevre düzeni planına aykırıydı. Bu çevre düzeni planını buna uydurdular buna karşı da bir dava açtık. Termik santral ve liman ÇED dosyasında keşif yapıldı. Ancak çevre düzeni planına yaptığımız itiraza keşif yapılmadı mahkeme doğrudan duruşma günü verdi. Biz bu süreçte yaşanan aşamalardaki tüm hukuki savunmalarımızı bugün bir kez daha mahkemeye heyetine sunduk. Türkiye’de emsal ve lehte verilen çevre davaları kararlarını mahkeme heyetine sunduk. Hukuki süreçte bu davanın kararının lehimize çıkacağını düşünüyoruz. aleyhte bir karar çıkarsa temyiz yoluyla yine biz Bartın ve Amasra halkı olarak yolumuza devam edeceğiz. Mahkemenin kararını açıklamasını bekliyoruz. Bu ne kadar sürer tabi bunu bilemiyoruz. ” ifadeleriyle anlattı.

Beyanal: “ÇED’in Uluslararası şartlara uygun şekilde desteklenmesini yaptık”

Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili Halil Beyanal ise duruşma sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada herkesi düşünerek en iyi programı yapmaya çalıştıklarını vurguladı. Beyanal,  “ÇED çalışmaları var ve bu ciddi bir çalışma. Biz orada yaşayacağımız için herkesi düşünerek burada en iyi en iyi programı yapmaya çalıştık. ÇED’in Uluslararası şartlara uygun şekilde desteklenmesini yaptık. Burada 700 milyon ton kömür rezervi var. Türkiye’nin bir serveti. Burada da yüksek kalorili kömür var. Bunu enerjiye ve Türkiye ekonomisine kazandırmak lazım. Bunun için fedakar bir şirket çıkmış. Bugüne kadar 350 milyon Euro yatırım yapmış. Yeraltı galerilerini yapmış. Kömür çıkarmaya  çok  az bir zaman kaldı. Bunu da biran önce enerjiye katmak için santral yapması lazım. Çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Mahkemelerin adil olduğu inancıyla biz yine bekliyoruz” dedi.

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam