BELEDİYE KAVŞAK SUYUNU TESLİM ETMEMEKTE KARARLI!

Bartın Belediyesi, 16 Nisan Pazartesi Günü Zonguldak idare Mahkemesi’nde görülecek termik santral ÇED raporunun iptal davası öncesinde “Kavşak Suyumuz Tehlikede” sloganıyla basın açıklaması gerçekleştirdi. Şadırvan’da yapılan açıklamada Kavşak Suyu Havzası’na kurulması düşünülen termik santrale tepki gösteren Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın Kavşak Suyu’nun çok temiz ve içilebilir su olduğunu ve Bartın’da yaşayanlar olarak Kavşak Suyu’nun gasp edilmesine izin vermeyeceklerini söyledi. Mehmet Hattat’a ve HEMA’ya sert sözlerle yüklenen Akın, “Şirket “Bu önemsiz bir su” diyor, sana mı soracağız önemli olup olmadığını, sen necisin?” dedi.

BELEDİYE KAVŞAK SUYUNU TESLİM ETMEMEKTE KARARLI! Güncel

Akın: “Sana mı soracağız?”

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın’da 175 çeşmeden her gün akan, ayrıca mahalle ile mücavir alanlara tanker ile binlerce ton gönderilen, şu anda termik santral tehdidi altında bulunan Kavşak Suyuna sahip çıkmak amacıyla Şadırvan yanında basın açıklamasında bulundu. Başkan Akın’a Bartın Platformu Üyeleri, CHP Bartın İl ve Amasra İlçe Teşkilatı, MHP İl ve İlçe Teşkilatı, Saadet Partisi İl Başkanı Ünal Yurtbay ile birçok sivil toplum kuruluşu ve vatandaşlar destek verdi.

“Sana mı soracağız? Sen necisin?”

Kavşak suyunu istediği için Bakanlıkta onunla kavga ettiğini kaydeden Başkan Akın, Hattat’a çok sert sözlerle tepki göstererek “Kavşak suyu kapkaçları termik santralden büyük zarar görecektir. Şirketin Kazpınarı Kuyusu, Kavşak Suyu havzasına zarar verdiği ortadadır. Bu yetmezmiş gibi suyumuzun tamamını almak istiyorlar. Kavşak suyunu teslim etmeyeceğiz. Ben torunlarıma mücadeleden korktu dedirtmeyeceğim. Ben 6 sene evvel Hattat’ın ağzından duydum orayı istediğini, onunla Bakanlıkta kavga ettim. Bu bölgeyi mahvedecekler, bizim gidecek başka bir yerimiz yok. Burayı terk etmeyeceğimize göre havamızı suyumuzu korumak durumundayız. Ama şirket bu önemsiz bir su diyor, sana mı soracağız önemli olup olmadığını, sen necisin? Kavşak suyumuza hep beraber sahip çıkmaya davet ediyorum.” dedi.

7 Ekim “Su Bayramı” olacak

Kavşak suyunun bir ev için ayda 210 TL tasarruf sağladığını belirten Başkan Akın, 7 Ekim’i Su Bayramı olarak ilan ettiklerini belirterek de “Bartın Halkının yüzde 95’inin kullandığı Kavşak suyu 1947-49 yılları arasında zor şartlarda getirilmiş ve 70 yıldır severek tükettiği çok değerli tabi bir kaynaktır. Tarihi bir değeri var ve 1944 yılında Kavşak suyu ile ilgili su bayramı kutlanmıştır. Bundan sonra Bartın Belediyesi ve Bartın halkı olarak 7 Ekim Su Bayramı olarak ilan ediyoruz. Bu bayramı yok etmeye kimsenin gücü yetmeyecektir. Kavşak suyu bir ev için ayda 210 TL tasarruf sağlamaktadır.” ifadelerini kullandı.

“Gerçek dışı raporlar hazırlattılar”

Termik santral küllerini depolamak için ÇED raporunda gösterdiği yerin teknik olarak uygun olmaması ve kapasitesinin yetersiz olması nedeniyle şirketin, Kavşak Suyu’nun içme suyu olarak kullanım dışı kalması için “gerçek dışı” raporlar hazırlattığını hatta “arsenik” içerdiği ve zehirli olduğuna dair iddialarla medyada yer bulmaya çalıştığını iddia eden Başkan Akın, şunları söyledi:

“Bugün hep birlikte Kavşak Suyumuza sahip çıkmak için bir kez daha kenetlendik. Amasra’da yapılmak istenen Hema Termik Santrali için hazırlanan termik santral ÇED raporu ve ilgili bilirkişi raporunda, onlarca yıldır Bartın halkının içme suyu olarak kullandığı ‘Kavşak Suyu’nun içilemez, hatta ‘arsenikli’ olduğu iddia edildi. Termik Santral kurmak isteyen şirket, Bartın Halkı için çok öneme sahip olan Kavşak Suyu ve Kavşak Suyu Havzası’nı gözden düşürüp, ele geçirmek için bilimsel titri olan insanları devreye soktu ve gerçek dışı raporlar hazırlattı. Şirketin termik santralde kullanmak için çok büyük miktarlarda tatlı suya ihtiyacı var. Bu miktarlarda su ise ancak Kavşak Suyu Havzası’ndan karşılanabilir. Şirketin, Kavşak Suyu’nun içme suyu olarak kullanım dışı kalması için hazırlattığı bu tür sipariş, gerçek dışı raporların bir diğer nedeni de; termik santral küllerini depolamak için ÇED raporunda gösterdiği yerin teknik olarak uygun olmaması ve kapasitesinin yetersiz olmasıdır. Şirketin amacı Kavşak Suyu Havzası’nı ileride kül ve alçı taşı deposu olarak kullanmaktır. Zonguldak Çatalağzı’nda benzer havzalar bu amaçla kullanılmaktadır. Ayrıca termik santral inşaatından çıkacak malzeme fazlası atıkları da sadece Kavşak Suyu Havzası’na depolayabilecek olan şirketin hazırlattığı gerçek dışı raporda; Kavşak Suyumuzun herhangi bir arıtım veya kontrol uygulanmaksızın kullanıma sunulduğu, bu durumun temel su güvenliği ilkeleriyle bağdaşmadığı, Tüketim Amaçlı Sular Standartlarına uygun olmadığı, sadece yüzde 3 oranında kullanılan önemsiz bir su kaynağı olduğu, bu suyun dağıtımını Bartın Belediyesi’nin yapmadığı ifade ediliyor. Gerçek dışı bu rapor, Termik Santral ÇED Raporu’nun red edilmesi için Zonguldak İdare Mahkemesi’nde açtığımız iptal davası için hazırlanan bilirkişi raporuna da aynen girdi. Şirket bununla da yetinmedi, termik santralinin tanıtım işleri için kullandığı bazı akademisyenler aracılığıyla Kavşak Suyumuzun ‘arsenik’ içerdiği ve zehirli olduğuna dair iddialarla medyada yer bulmaya çalıştı. Örneğin bir akademisyen, Hema Termik Santrali için görüşünü soran CNN Türk Yeşil Doğa Programı Yapımcısı Güven İslamoğlu’na Kavşak Suyumuzun ‘arsenikli’ olduğunu iddia etmiştir. Yapımcı Güven İslamoğlu bu konuda Belediyemizden bilgi alma gereğini duymuş, bizim kendisine yaptığımız açıklamalar ve sunduğumuz tahlil raporlarından sonra ‘bu iddiaya’ programında yer vermemiştir.

“Her gün yaklaşık 100 bin kişi faydalanıyor”           

Kavşak Suyunu kullanan halkımız rahat olsun. Şirketin bu iddiaları kesinlikle doğru değildir. Kavşak Suyu çok temiz ve içilebilir bir sudur. Kavşak Suyu onlarca yıldır geleneksel olarak Bartın halkının içme suyunu sağlamaktadır. Daha önce içme ve kullanma suyu olarak belediye şebekesiyle bütün evlere ulaşan Kavşak Suyu, zamanla kent nüfusunun artmasıyla kullanma suyu olarak yetmeyeceği anlaşılınca, şehir şebekesinden çıkarılıp, her sokakta bir veya birkaç tane inşa edilen çeşmeler aracılığıyla sadece içme suyu olarak kullanılması için Bartın Belediyesi tarafından halka ulaştırılmıştır. Bu su kamu yararı ve hizmet önceliklerine göre içme suyu olarak kullanıma tahsisli sudur. Kavşak suyu şehir içinde 175 adet halk çeşmesinden ve ayrıca Belediyemize ait toplam 20 ton kapasiteli 3 adet kavşak suyu tankeri ile her gün vatandaşlarımıza ve mücavir köylere ücretsiz olarak ulaştırılmaktadır. Kavşak Suyu’ndan her gün yaklaşık 100 bin kişi faydalanmaktadır.

“2017’de 31 defa analiz edildi”

2005 yılında ihale ile Kavşak Suyu Arıtma Tesisi yaptırılmış olup, tesis 10 litre/saniye (864 metreküp/gün) kapasitelidir. Tesiste 2 adet 1,60 metre çapında, 2,40 metre yüksekliğinde her biri 4,5 metreküp hacminde krom-nikel paslanmaz çelikten imal 2 adet  filtreleme tankı mevcuttur. Birer adet PACS ve dijital Polielektrolit dozlama pompası, 1 adet dijital sıvı klor dozaj pompası, 1 adet dijital türbidimetre, 1 adet türbinli mekanik debimetre, 1 adet pH metre, pnömatik sistemli çalışan vanalama sistemi, 1 adet hava kompresörü bulunmaktadır. Toplam 3 adet sıvı klor, polielektrolit ve alüminyum sülfat PE tankları bulunmaktadır. 17.02.2005 tarih ve 25730 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmeliğin 10. Maddesi gereği, tüketime sunulan içme suları, aynı yönetmeliğin Ek2 Tablo1’de belirtilen sıklıklarda, denetleme izlemesi ve kontrol izlemesi parametreleri yönünden analizleri yaptırılması gerekmektedir. Bu nedenle belirtilen şartlara uygun olarak Bartın Halk Sağlığı Laboratuvarı tarafından 2017 yılı içerisinde 31 defa Kavşak Suyumuzdan numune alınarak Halk Sağlığı Laboratuvarında kontrol analizi yaptırılmış, denetim izlemesi yönünden ise Bakanlıkça belirlenen İstanbul 3 nolu Halk Sağlığı Laboratuvarında analizleri yaptırılmıştır.

“Gerçek dışı raporda iddia edildiği gibi değil”

Şirketin hazırlattığı raporda Kavşak Suyu’nun Bartın Belediyesi’nin yıllık su tüketimi içerisinde sadece yüzde 3’lük küçük bir kısmını oluşturduğu ve sanki önemli olmayan bir su kaynağı olduğu izlenimi oluşturulmaya çalışılmaktadır. Halbuki Kavşak Suyu miktar olarak yüzde 3 olmakla birlikte, Bartın şehir merkezinin yaklaşık yüzde 95’inin ve civar köylerin pek çoğunun da içme, çay, meşrubat ve yemek suyu olarak çok büyük oranda kullanılmaktadır. Ayrıca geleneksel bir anlamı ve değeri bulunan Kavşak Suyumuz; 1947-1949 yılları arasında çok zor koşullarda insan gücüyle Bartın’ a kadar isale edilmiş ve yaklaşık 70 yıldır Bartın halkının severek tükettiği, türkülere ve belgesellere konu olmuş, geleneksel ve folklorik anlamı da bulunan çok değerli bir tabii kaynaktır. Hatta 1944 yılında Bartın Kavşak Suyu ile ilgili olarak yapılan “Su Bayramı”na ilişkin görseller bile günümüze ulaşmıştır. Kavşak suyu günde ortalama 450 ton olarak şebekeye verilmekte olup bu miktar 20 litrelik 20 bin damacanayı doldurmaya yetecek kadardır. 20 litrelik damacananın 5 kişilik ailenin tüm içme, çay, meşrubat ve yemek suyu olarak yeterli olduğu bilinmektedir. 1 adet damacana 7 TL olduğuna göre, Kavşak Suyu aile bütçesine ayda 210 TL tasarruf sağlamaktadır. Termik Santral kurmak isteyen şirketin bir takım akademisyene hazırlattığı gerçek dışı raporda iddia edildiği gibi değildir.

“Galerilerin yer altı sularına zarar vermesi olasılığı var”

Şöyle ki; sadece yüzde 3 oranında kullanılmamakta, evlere ve işyerlerine sebiller aracılığıyla içme suyu olarak ulaştırılmakta, şebekenin ulaşmadığı çevre mahalle ve köylere Bartın Belediyesi su tankerleriyle ulaştırılmaktadır. Yani kent ve kente yakın köyler halkının yüzde 90-95’inin yani 100 bin kişinin kullandığı ücretsiz içme suyudur. Kavşak Suyu sayesinde her bir hane ayda 210 TL, her bir kafe, kahvehane ve lokanta ise 500-600 TL damacana ile su alma masrafından kurtulmaktadır. Kavşak Suyu Bartın Belediyesi’nin arıtma tesislerinde arıtıldıktan sonra halkın hizmetine sunulmaktadır. Kavşak Suyu hem Bartın Belediyesi, hem de İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından düzenli olarak tahlil ettirilmektedir. Bu tahlillerde herhangi bir olumsuz bulguya rastlanmamıştır. Eğer su içinde kirletici bir maddeye rastlanmış olsa idi, bu suyun halka ulaştırılması, halkın içme suyu olarak kullanımı yasaklanırdı. Termik santral ÇED Raporunda iddia edildiği gibi Kavşak Suyu kaptajlarının hepsi kazı fazlası depolama alanından daha yüksek ve ilişkisiz kesimlerde değildir. Bazı kaptajlar daha alçakta yer almaktadır. Şirket tarafından gerçekleştirilmiş kömür rezerv belirleme ve su temini amaçlı sondajların mevcut yer altı sularını kurutması ya da akış yönünü değiştirmesi teknik olarak mümkündür. Şirketin Kazpınarı Kuyusu’nun Kavşak Suyu yer altı kaynaklarına hasar verdiği geçmişte haberlere bile konu olmuştur. Kazpınarı Kuyusu Kavşak Suyu Havzası’nın üzerinde yer almaktadır. Yine şirketin yer altındaki kuyularında açacağı yeni galerilerin de Kavşak Suyu ve diğer yer altı sularına zarar vermesi olasılığı vardır.”

“Termik santralle Bartın’da yer yok”

Termik santral ÇED raporunun iptal edilmesi için, 2 bin 19 kişiyle açılan iptal davasının duruşmasının 16 Nisan Pazartesi günü Zonguldak İdare Mahkemesi’nde görüleceğini belirten Başkan Akın, bütün davacıları ve Bartın halkını Zonguldak’ta yapılacak bu duruşmaya davet ederek “Bu veriler ortada olduğu halde, şirket ücreti karşılığı sipariş üzerine akademisyen unvanı kullanan kişilere rapor hazırlatmıştır. Bu raporda fiili ve hukuki durum bilimsel olarak irdelenmemiş, Bartın Belediyesi ve ilgili kamu kurumlarından bilgi ve belge desteği alınmamıştır. Biz Bartınlılar, Bartın’da yaşayanlar olarak Kavşak Suyumuzun gasp edilmesine izin vermeyeceğiz. Kavşak Suyu’nu yok edecek termik santrallere Bartın’da yer yoktur. Kavşak Suyumuza göz diken termik santral ÇED raporunun iptal edilmesi için, 2 bin 19 kişiyle iptal davası açmıştık. Bu davanın duruşması 16 Nisan 2018 Pazartesi günü Zonguldak idare Mahkemesi’nde görülecek. Bütün davacıları ve halkımızı Zonguldak’ta yapılacak bu duruşmaya katılmaya çağırıyorum.” dedi.

Amasra ve Yalı’dan araç kaldırılacak

Zonguldak İdare Mahkemesi’nde görülecek olan Termik santral ÇED iptal davası için 16 Nisan Pazartesi günü sabah saat 08.00’da Amasra ve Bartın Yalı bölgesinden araçların kaldırılacağı açıklandı.

Dal: “Halkın bu davaya katılımını bekliyoruz”

Bartın Platformu adına konuşan Avukat Berkay Dal da tüm Bartın halkını duruşmaya çağırırken süreçle ilgili de bilgiler vererek “Termik santral ÇED iptal davasını daha önce Zonguldak İdare Mahkemesi’nde ikame etmiştik. Şimdi gelinen süreçte bu davanın devamında mahkeme heyeti dava dilekçeleri aşamasından sonra bir keşif günü tayin etti. Bildiğiniz gibi Temmuz ayında termik santralin yapılması gereken yerde keşif yapıldı. Bir süre sonra da bilirkişi raporları tarafımıza tebliğ oldu. Biz bu bilirkişi raporlarına karşı beyanlarımızı sunduk. Gelinen süreçte mahkeme bir duruşma günü tayin etti. Duruşma günü 16 Nisan Pazartesi günü. Bildiğiniz gibi 2 bin 19 kişi ile biz bu davayı açtık. Bu davanın 2 bin 19 davacı asili bulunmaktadır. Bu 2 bin 19 kişinin bu davayı takip etme yükümlülükleri bulunmaktadır. Biz her ne kadar kendilerinin vekilleri olarak bu davayı takip edeceksek de kendilerinin de bu kadar önemli bir davada orada bulunmaları tarihsel bir zorunluluktur. Bartın Platformu olarak da bu davanın takibi için Pazartesi günü sabah 08:00’da Amasra’dan, Bartın Yalı mevkiinden de saat 08:30’da araç temini sağlayacağız. Sadece 2 bin 19 davacı asilin değil tüm Bartın, Amasra, Gömü, Tarlaağzı köylülerinin de, tüm Bartın Amasra halkının bu davaya katılımları gerekmektedir. Bu dava hem çevre hem halk sağlığı yönünden çok önemli bir davadır. Dolayısıyla tüm halkın bu davaya katılımını bekliyoruz. HEMA bir halk sağlığı sorunudur.” dedi.

Açıklamanın sonunda basın açıklamasına katılanlar “Termik Santral İstemiyoruz” diye sloganlar atarak alkışlar ve ıslıklarla şirketi protesto etti.

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam