CHP: “Kavşak Suyumuzu gasp ettirmeyeceğiz”

CHP İl Başkanı Hatice İlknur Erkan 16 Nisan Pazartesi Günü Zonguldak idare Mahkemesi’nde görülecek termik santral ÇED raporunun iptal davası öncesinde basın açıklamasında bulunarak “Kavşak Suyumuzu gasp ettirmeyeceğiz” dedi. Kavşak Suyu hakkındaki iftiraların doğru olmadığını ifade eden Erkan Kavşak Suyunun çok temiz ve içilebilir bir su olduğunu söyledi.

CHP: “Kavşak Suyumuzu gasp ettirmeyeceğiz” Güncel

CHP İl Başkanı Hatice İlknur Erkan 16 Nisan Pazartesi Günü Zonguldak idare Mahkemesi’nde görülecek termik santral ÇED raporunun iptal davası öncesinde basın açıklamasında bulundu. CHP İl Başkanlığında yapılan basın açıklamasında CHP Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı, Amasra İlçe Başkanı Bora Işıkal ve partililerde yer aldı. açıklamada son günlerde Kavşak Suyunun içilemez durumda, hatta zehirli olduğu yönündeki iddialarla yüz yüze kaldıklarını kaydeden Başkan Erkan “Son günlerde Bartın halkının onlarca yıldır kullanmakta olduğu Kavşak Suyunun içilemez durumda, hatta zehirli olduğu yönündeki iddialarla yüz yüze kaldık. Bu iddiaların kaynağının Amasra’da termik santral kurmak isteyen Hattat Holding olduğunu çok iyi biliyoruz. Termikçi Hattat şirketi, Bartın halkı için çok büyük bir öneme sahip olan kavşak Suyu ve Kavşak Suyu havzasını ele geçirmek için bilimsel unvana sahip olan kişilere kavşak suyunun içilemez olduğuna ilişkin raporlar hazırlatmıştır” dedi.

“Gerçekle yakından ilişkisi olmayan ibareler…”

Hazırlanan raporda Kavşak Suyunun sadece yüzde 3 oranında kullanılan önemsiz bir su kaynağı olduğu gibi gerçekle yakından ilişkisi olmayan ibarelerin yer aldığını dile getiren İlknur Erkan şöyle devam etti:

“Bu raporda; Kavşak Suyumuzun herhangi bir arıtım veya kontrol uygulanmaksızın halka sunulduğu, Kavşak Suyunun halka ulaştırılmasında temel su güvenliği ilkelerine uyulmadığı, Kavşak Suyunun “tüketim amaçlı sular standartlarına” uygun olmadığı, Kavşak Suyunun sadece yüzde 3 oranında kullanılan önemsiz bir su kaynağı olduğu gibi gerçekle yakından ilişkisi olmayan ibareler yer almaktadır.

“Kavşak Suyu havzasını kül ve alçı taşı deposu olarak kullanmak istiyor”

Hattat şirketinin termik santralde kullanmak için çok büyük miktarda tatlı suya ihtiyacı var. Bu miktarda su yörede ancak Kavşak Suyundan karşılanabilecek durumda. Ayrıca termik santral küllerini depolamak için ÇED raporunda gösterilen yerin teknik olarak uygun olmadığını hepimiz biliyoruz. Şirket ileride Kavşak Suyu havzasını kül ve alçı taşı deposu olarak kullanmak istiyor. Bunun benzer örnekleri Zonguldak Çatalağzı’nda var.

“Rapor, bilirkişi raporuna da aynen girdi”

Termikçi şirketin hazırlattığı bu sahte rapor, HEMA termik santrali ÇED raporunun reddedilmesi için Zonguldak İdare Mahkemesi'nde 2019 davacıyla açtığımız iptal davası için hazırlanan bilirkişi raporuna da aynen girmiştir. Termikçi şirket bununla da yetinmemiş, bazı akademisyenleri kullanarak Kavşak Suyumuzun arsenik içerdiği ve zehirli olduğunu medyada yaymaya çalışmıştır. Örneğin; Prof. Dr. Orhan Kural HEMA termik santrali için görüşünü soran Cnntürk Yeşil Doğa programı yapımcısı Güven İslamoğlu’na Kavşak Suyumuzun arsenikli olduğunu iddia etmiştir. Yapımcı Güven İslamoğlu bu konuda Bartın Belediyesinin görüşlerine başvurmuş, kendisine yapılan belgelere dayanan açıklamalar üzerine Prof. Orhan Kural’ın iftiralarına programında yer vermemiştir.

“Kavşak Suyu hakkındaki bu iftiralar doğru değildir”

Kavşak Suyu hakkındaki bu iftiralar doğru değildir. Kavşak Suyu çok temiz ve içilebilir bir sudur. Kavşak Suyu kamu yararı ve hizmeti önceliklerine göre içme suyu olarak kullanıma tahsisli sudur. Şirketin hazırlattığı raporda kavşak suyunun Bartın Belediyesinin yıllık su tüketimi içerisinde sadece yüzde 3’lük küçük bir kısmını oluşturduğu ve sanki önemli olmayan bir su kaynağı olduğu izlenimi oluşturulmaktadır. Halbuki kavşak suyu miktar olarak yüzde 3 olmakla birlikte Bartın şehir merkezinin yaklaşık yüzde 95'nin içme suyu ihtiyacını karşılamakta ve civar köylerin pek çoğunda da içme, çay ve yemek suyu olarak çok büyük oranda kullanılmaktadır.

Tarihi duruşma 16 Nisan’da

Kavşak Suyumuza göz diken Hattatın bu yalanlarıyla ancak termik santral projesini iptal ettirerek baş edebiliriz. Bunun için önümüzde büyük bir fırsat var. Bildiğiniz gibi Bartın- Amasra olarak HEMA termik santrali ÇED olumlu kararının iptal edilmesi için 2019 kişiye ulaşan rekor sayıda davacıyla iptal davası açmıştık. Bu davanın duruşması 16 Nisan Pazartesi Günü saat 10.00’da Zonguldak İdare Mahkemesi’nde görülecek. Biz de Cumhuriyet Halk Partisi olarak yapılacak bu dava duruşmasında bulunacağız.

“Halkımızın duruşmaya katılmasını bekliyoruz”

Üyelerimizden ve halkımızdan bu duruşmaya katılmalarını ve Bartın halkının sesini Zonguldak Adliyesi önünde ve duruşma salonunda duyurmalarını bekliyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak İl Örgüt ile de temas kurduk. Onlar da bizim davamıza destek olmak için duruşmaya gelecekler. Sevgili hemşerilerimizden en büyük beklentimiz termik santrale karşı 10 yılı aşan bir süredir sürdürdüğümüz termiksiz yasam mücadelesinde duruşma günü de yanımızda olmalarıdır.”

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam