Bartın Profesyonel Aşçılar ve Pastacılar Derneği kuruldu

Bartın’ı ilgili platformlarda tanıtmak amacıyla Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonuna (TAŞPAKON) bağlı olarak Bartın Profesyonel Aşçılar ve Pastacılar Derneği (BAPAPDER) kuruldu. Bartın yöresel mutfağını gün yüzüne çıkarmak ta dahil olmak üzere birçok hedefi bulunan Dernek aynı zamanda Bartın’da görev yapan aşçıları ve pastacıları bir çatı altında toplamak amaçlıyor.

Bartın Profesyonel Aşçılar ve Pastacılar Derneği kuruldu Güncel

Bartın’ı ilgili platformlarda tanıtmak amacıyla Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonuna (TAŞPAKON) bağlı olarak Bartın Profesyonel Aşçılar ve Pastacılar Derneği  (BAPAPDER) kuruldu. BAPAPDER Yönetim Kurulu Başkanı Hüdaverdi Akgün,  Bartın Hergün Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Nihan Çınçın’ı ziyaret ederek derneğin kuruluş serüvenini, hedeflerini ve amaçlarını anlattı. Derneğin kuruluş serüvenin 2015 yılına dayandığını ifade eden BAPAPDER Yönetim Kurulu Başkanı Hüdaverdi Akgün, amaçlarının aynı zamanda Bartın’da görev yapan aşçıları ve pastacıları bir çatı altında toplamak olduğunu söyledi. Şuanda derneğin 20 üyesi olduğunu dile getiren Akgün, her geçen gün derneğe olan ilginin arttığını belirtti.

“Amacımız aşçıları ve pastacıları bir çatı altında toplamak”      

Dernek olarak önceliklerinin Bartın yöresel lezzetlerinin ön plana çıkarılması olduğunu kaydeden Hüdaverdi Akgün, dernek hedeflerini ve çalışmalarını şu şekilde aktardı:

 “Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonuna bağlı olarak bu yıl Bartın Profesyonel Aşçılar ve Pastacılar Derneğini kurduk. Derneğimizin kuruluş serüveni aslında 2015 yılına kadar dayanıyor. Şuanda derneğimizin 20 üyesi var. Ancak derneğimize olan ilgi her geçen gün artıyor. Dernek olarak amacımız Bartın’da görev yapan aşçıları ve pastacıları bir çatı altında toplamak ve ortak yapılacak çalışmalar ile sektöre ve camiaya fayda sağlayacak fertler kazandırmak.

“Bartın’ın yöresel mutfağını ön plana çıkarmak istiyoruz”

Önceliğimiz Türk Mutfağı ve yöresel mutfaklarımızın savunulması ve farkındalığının arttırılması olmak üzere, bunun dışında eğitim, sosyal sorumluluk projeleri, yarışmalar, festivaller, mesleki dayanışma ve hayır işleri hedeflerimiz arasında. Biz özellikle Bartın mutfağının ön plana çıkarılması ve yöresel lezzetlerimizin unutulmamasını istiyoruz. hatta tabiri caizse biz  Bartın’ın en ücra köşesinde bilinmedik ya da duyulmadık bir lezzeti bir teyzemiz yapıyorsa gidip ondan onun tarifini alıp farklı sunumlarla bu lezzeti sadece ilimize değil ilimiz dışında katıldığımız fuarlarla da ülkemize tanıtmak istiyoruz. Tabi burada önemli olan yemeğim orijinalini bozmamak. Sadece o yemeği daha güzel sunarak insanların beğenisine sunmak.

Öğrencilere eğitim

Aynı zamanda eğitimde işbirliği uygulaması çerçevesinde öğrencilerimize yönelik bir takım çalışmalılarımız ve eğitim programlarımız da oluyor. Bu eğitim programlarını hem konfederasyonumuz yapıyor hem de Bartın kapsamında bizler gerçekleştiriyoruz. Bu amaçla Bartın Üniversitesi ve Kız Meslek Lisesi öğrencilerine yönelik bir takım eğitimler vermeyi düşünüyoruz. Hijyen konusunu da kapsayan bu eğitimlerin sonunda güvenilir eller sertifikası da veriyoruz. Öğrencilerimizin yine ülkemizin değişik illerinde alanımızla ilgili düzenlenen fuarlara ve yarışmalara katılımına yardımcı olmayı ve onları bu yönde teşvik etmeyi de amaçlıyoruz.

“Sanatımıza zarar veren kişilerle mücadele içindeyiz”

Bağlı olduğumuz Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu’nun (TAŞPAKON) misyonu ışığında son zamanlarda aşçılık ve pastacılık camiasında tasnif etmediğimiz giyim kuşam şekillerine, ustalık vasfına sahip olmayıp kendini şef ilan ederek sanatımıza ve imajına zarar veren kişilere, bunları destekleyen kurum ve kuruluşlara karşı bir mücadele içindeyiz ve bu mücadeleyi büyük bir sabır ile sürdürmeye kararlıyız. Yine TAŞPAKON’UN başlattığı “Ceketine Sahip Çık!” projesini destekliyoruz ve rızkımıza vesile olan sanatımıza sahip çıkmak için TAŞPAKON’A bağlı diğer il dernekleri ile iş birliği içinde elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.

 “Emin adımlarla yolumuza devam edeceğiz”

Yenilikçi, atılımcı ama aynı zamanda gelenekçi bir düşünce yapısı ile Bartın Profesyonel Aşçılar ve Pastacılar Derneği olarak yolumuza emin adımlarla devam etmekte olup faydalı çalışmalar eşliğinde hizmette her zaman yerimizi alacağız. Tüm camiamıza tekrar hayırlara vesile olmasını diler, saygı ve sevgilerimi sunarım.”

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam