UMKE’den 3 günlük eğitim kampı

Bartın Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), Hatipler Köyü- Büyükkızılkum köyünde il kampı düzenledi. 40 UMKE gönüllüsü katıldığı kampta hasta taşıma tekniklerinden trafik kazasızına kadar bir dizi eğitim gerçekleştirildi.

UMKE’den 3 günlük eğitim kampı Güncel

Bartın Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE),  Hatipler köyü- Büyükkızılkum köyünde il kampı düzenledi. 40 UMKE gönüllüsü katıldığı kampta Bartın İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Hasan Babayiğit ve Acil Sağlık Hizmetleri Başhekimi Dr. Atacan Yaylı da yer aldı.  3 gün süren kampın Hatipler mevkiinde  kamp yeri belirleme ve çadır kurma, ekip ve kamp alanı güvenliği sağlama, doğada barınma ve hayatta kalma, gece intikali, triaj gibi eğitimler verildi. Büyükkızılkum Köyünde ise olay yeri yönetimi, stres altında çalışma, hastalara yaklaşım, temel ve ileri yaşam desteği, hasta taşıma teknikleri ve tahliye, trafik kazası - KBRN ve CRUSH senaryoları ile uygulamalı eğitimler düzenlendi.

Babayiğit: “Doğru medikal müdahale çok önemli”

Ekip ruhu ve eş zamanlı çalışma pratiği kazanımı amacıyla oryantiring düzenlenen kampla ilgili  Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Hasan Babayiğit, zorlu hava şartlarında gerçekleştirilen eğitim ve tatbikatın çok faydalı olduğunu söyledi.  Özellikle UMKE’ye gönül verenlerin  zor şartlarda görev yapabilme yeteneklerinin geliştirilmesi yönünden fayda sağlandığını ifade eden Babayiğit “Olağan durumların dışında müdahale gerektiren, doğal, teknolojik ve insan kaynaklı olarak ortaya çıkan , toplumsal ve çevresel zararlara yol açan ya da açması muhtemel olan doğal ve teknolojik olaylar, salgın hastalık durumları ile kitlesel kazalarda ve kurtarma faaliyetlerinde donanımlı, hızlı, etkin ve doğru medikal müdahale çok büyük önem arz ediyor. Amacımız insan hayatını kurtarmak olduğundan sağlık çalışanları afet veya olağan dışı durumlara karşı kendilerini hazır hissediyorlar. Bu tür eğitim ve tatbikatlar belli periyotlarla devam edecek. Tüm emeği geçenler ile katılımcılara teşekkür ediyorum” dedi.

 

                                                                                             

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam