Gölbucaklı’dan Karayollarındaki taşeron işçilere ziyaret

CHP Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı, Karayollarında çalışan taşeron işçileri çalıştıkları şantiyede ziyaret etti. Ziyarette Karayollarında çalışan taşeron işçilerin kadro mağduriyetlerinin devam ettiğini ifade eden Gölbucaklı, işçilerin kadroya alınmak istediklerini söyledi.

Gölbucaklı’dan Karayollarındaki taşeron işçilere ziyaret Güncel

CHP Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı, Karayollarında çalışan taşeron işçileri çalıştıkları şantiyede ziyaret etti. Ziyarette Karayollarında çalışan taşeron işçilerin kadro mağduriyetlerinin devam ettiğini ifade eden Gölbucaklı, “Taşeron işçilerin kadroya geçirilmesiyle ilgili yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname'de (KHK) kapsam dışında kalan işçiler de kadroya alınmak istiyorlar. Karayolların da çalışmakta olan taşeron işçilerinin şantiyelerine yaptığım ziyarette bir araya gelen Türk Yol-İş Sendikası üyesi karayollarında taşeron işçilerin kadroya geçirilmesiyle ilgili yayımlanan KHK ile kapsam dışında kalan çalışanların da kadroya alınması için taleplerinin devam ettiğini, bu konuda mağdur olduklarını belirtiyorlar” dedi.

“Endişe verici”

Karayollarındaki taşeron işçilerde dahil olmak üzere bazı işçilerin kadroya alınmamalarının endişe verici olduğunu dile getiren Gölbucaklı şöyle devam etti:

“Karayolları Genel Müdürlüğü' nde asıl işin bir parçası olan yol bakım ve yama hizmetleri karla mücadele hizmetleri gibi süreklilik arz eden işleri, anahtar teslimi olarak üstlenen taşeronların yanında çalışan işçilerin, tünel işletmeciliğinde tünellerin bakım ve hizmetlerini yapan işçiler ile müşavirlik hizmeti altında tünellerdeki HGS dahil her türlü işleri yapan işçilerin, KİT'lerdeki taşeronların yanında çalışan işçilerin, köylere hizmet götürmek için kanunla kurulmuş köylere hizmet götürme birliklerinde çalışan işçilerin kapsam dışı bırakılmaları, özel idarelerde taşeron yanında çalışan işçilerin kadroya alınmamaları, işçi kardeşlerimizi hüsrana uğratmıştır. Taşeron işçilerin kadrolarına geçirildikleri kurumun yaptığı asıl işe Sosyal Güvenlik Kurumu' nda tescil edilmiş olan dosyadan kuruma bildirmeleri yerine, kadroya geçecek her bir işçinin yaptığı işin koluna göre ayrı bir bağımsız işyeri tescil edilerek o dosyanın kuruma bildirilmesi endişe vericidir.”

“Kadroya geçmek istiyoruz”

Hükümetten tüm taşeron işçilerinin kadroya alınmasını beklediklerini ifade eden işçiler ise “Adil olmayan bu düzenlemelerin değiştirilerek tüm taşeron işçilerinin başlangıçta hükümetimiz tarafından açıklandığı gibi kapsama alınması, biz işçilerin hükümetten beklentilerimizdir. İşçiler arasında ayrım yapılması bizde ve kamuoyunda Cumhurbaşkanı'mızın tam olarak bilgilendirilmediği kanaatini uyandırmıştır. Bizler Karayolları Genel Müdürlüğü'nde muvazaalı, yani kanuna karşı hileli olarak, asıl işin parçası olan anahtar teslimi işlerde taşeron yanında çalışan işçi arkadaşlarımızın kurumlarında kadroya geçirilmesini istiyoruz” dediler.

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam