Bartın’da 874 hastaya evde sağlık hizmeti

Sağlık İl Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Önder Recep Acıbal tarafından Evde Sağlık Hizmetleri (ESH) İl Koordinatörü Dr. Ömür Akar başta olmak üzere ESH personellerinden Amasra Sağlık Memuru Ali Zayıfoğlu Hemşire Melahat Çelik ve Harun Durmuş ile A.T.T Özlem Karakurt’a başarılı çalışmalarından dolayı teşekkür belgesi verildi. Bartın’da şuanda 874 hastaya evde sağlık hizmeti veriliyor.

Bartın’da 874 hastaya evde sağlık hizmeti Güncel

Sağlık İl Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Önder Recep Acıbal tarafından Evde Sağlık Hizmetleri (ESH)  İl Koordinatörü Dr. Ömür Akar başta olmak üzere ESH personellerinden Amasra Sağlık Memuru Ali Zayıfoğlu Hemşire Melahat Çelik ve Harun Durmuş ile A.T.T Özlem Karakurt’a başarılı çalışmalarından dolayı teşekkür belgesi verildi. Evde Sağlık Hizmetleri Biriminin 2011 yılından beri Bartın’da aktif olarak hizmet verdiğini ifade eden Acıbal “Bartın ilimizde 2011 yılında kurulan ESH birimimiz o tarihten itibaren aktif olarak hizmet vermektedir. ESH Koordinasyon Merkezi İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı bir birimdir. Tüm Evde Sağlık Hizmetleri hastalarımız 15 Mayıs 2017 tarihi itibariyle Bartın Devlet Hastane binasındaki Koordinasyon Merkezi tarafından takip edilmektedir. Şuan aktif olarak takip edilen hasta sayımız 874 hastadır. Her ay bu hasta sayısına 40 -50 hasta eklenmektedir.   Koordinasyon merkezimizde 6 ziyaret ekibimiz ve 2 hasta nakil ekibimiz bulunmaktadır. 2  doktor, 1 diş hekimi, 4 ebe,1 sağlık memuru,2 hemşire,2 att, 2 yaşlı bakım teknikeri,1 hizmetli ,1 sosyal çalışmacı,3 şoför 22 personel görev almaktadır” dedi.

Hastalar ayda en 1 defa ziyaret ediliyor

Hastaların ayda en az bir defa evlerinde ziyaret edildiğini söyleyen Recep Acıbal, “Ayda en az 1 defa her hastanın ikamet ettiği adrese ev ziyareti düzenlenmektedir. Bu ziyaret sayısı, bazı hastalarımızda hastanın klinik tanısı ve ihtiyacı göz önünde bulundurularak artabilmektedir” derken verilen hizmetleri ise şu şekilde sıraladı:

“Ev ziyaretlerinde verilen hizmetlerimiz; Hastaların tedavilerinin takibi (aile hekimleri veya uzman hekimlerce evde yapılması uygun görülen  tedaviler ,bası yarası olan hastaların pansumanları, mesane sondası olan hastaların mesane sonda bakımları takipleri, nazogastrik sonda (beslenme sondası) bakım ve takipleri). Rutin ya da doktor isteğine bağlı tahlillerinin yapılması mevcut sonuçların gereklilik halinde uzman hekimlere konsültasyonu.  Hastaların heyet raporlarının yenilenmesi veya olmayanların oluşturulması. Hastanın gerekli poliklinik takipleri için hastaneye nakil işlemlerinin gerçekleştirilmesi. ADSM desteği ile diş hekimlerince hastaların ağız bakımları ve diş tedavilerinde destek.

Hasta yakınlarına sosyal ve psikolojik destek te veriliyor

Tıbbi Bakım ve Rehabilitasyon hizmetlerinin hastanın evinde uygulanması. Hasta ve yakınlarına sosyal ve psikolojik destek verilmesi.  Hizmet verdiğimiz hasta grubumuz; yatağa tam bağımlı ya da yarı bağımlı hastalar, bedensel ya da zihinsel engeli nedeniyle evde tıbbi desteğe ihtiyacı olan hastalar, kanserin son döneminde olan hastalar, yerinden kalkamayan obez hastalar, ileri derecede kas hastalığı ve nörolojik hastalığı olan hastalar gibi örneklendirilebilir.  

444 38 33’ü aramanız yeterli!

Hastalar ya da hasta yakınları bize nasıl ulaşabilir? 444 38 33 numaralı telefonu arayarak başvurularını yapabilirler Evde Bakım Hizmetleri’ne kayıt yaptıran hasta yada hasta yakınlarının ikamet ettiği adrese Evde Bakım Ekibi giderek, hastanın genel kontrolünü yapmakta ve Evde Bakım Hizmetleri’nden yararlanıp yararlanamayacağına karar verilmektedir.  Evde sağlık hizmetlerinin acil müdahale hizmeti yoktur. Hastada acil meydana gelen sağlık sorunları gelişirse 112 aranması gerekmektedir. ESH hastanın ev şartlarında bakımından sorumludur.”

 

Muhammet CİVAN

Muhammet CİVAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam