Üniversite’den 11. Kalkınma Planı Karadeniz Bölgesi İstişare Toplantısıyla ilgili açıklama

Bartın Üniversitesi, 11. Kalkınma Planı Karadeniz Bölgesi İstişare Toplantısıyla ilgili yazılı açıklamada bulundu. Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun açıklamada “Bartın Üniversitesi olarak biz de bir yandan ülkesine ve değerlerine bağlı öğrenciler yetiştirme gayretindeyken, diğer yandan yaptığımız bilimsel çalışmalarla başta bölgemiz olmak üzere ülkemizin gelişimine katkı sunmak gayretindeyiz” dedi.

Üniversite’den 11. Kalkınma Planı Karadeniz Bölgesi İstişare Toplantısıyla ilgili açıklama Güncel

Bartın Üniversitesi, 11. Kalkınma Planı Karadeniz Bölgesi İstişare Toplantısıyla ilgili yazılı açıklamada bulundu. Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun’un beyanlarının da yer aldığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) ile ilgili 06.04.2018 tarihinde yayımlanan "11. Kalkınma Planı’nın Karadeniz ayağı tamamlandı" başlıklı haberde Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun'a ait ifadelerin yanlış anlaşılmalara sebebiyet verecek şekilde yansıması üzerine bir açıklama yapma gereği duyulmuştur. Bartın Üniversitesi, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı ve Samsun Valiliği`nin ev sahipliğinde  Samsun’da gerçekleştirilen "11. Kalkınma Planı Karadeniz Bölgesi İstişare Toplantısı"na dair haberi 05.04.2018 tarihinde üniversitenin web adresi üzerinden kamuoyuyla paylaşılmış, aynı gün basın mensuplarının bilgisine sunulmuştur.

Haberde Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun şu ifadeleri kullanmıştır:

“Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan’ın himayelerinde gerçekleştirilen toplantıda çok önemli çıktılar alındı. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıl dönümünde 11. Kalkınma Planı’nın bitirilmesi hedeflenmektedir. Bütüncül aklın harekete geçirilmesi ve geçmişten gelen birikimlerle ülkemiz 2023 yılında daha güçlü bir ülke olacaktır. Ülkemizin sürdürülebilir gelişmesi ve büyümesi için üniversite-kamu-sanayi işbirliğinin güçlendirilmesi bu hedeflere ulaşılmasında önemli bir faktördür. Bu doğrultuda üniversite olarak çalışmalarımızla başta bölgemiz olmak üzere ülkemizin gelişimine katkı sunma gayretindeyiz.”  Ancak, BAKKA ile ilgili 6 Nisan 2018 tarihinde yayımlanan "11. Kalkınma Planı’nın Karadeniz ayağı tamamlandı" başlıklı haberde Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun'a ait ifadeler yanlış anlaşılmalara sebebiyet verecek şekilde yansımıştır.

Bu durum üzerine Rektör Uzun şu açıklamayı yapmıştır:

"Ülkemizi 2023 hedeflerine taşıyacak '11. Kalkınma Planı' kapsamında Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan’ın katılımıyla Samsun'da gerçekleştirilen toplantıda Karadeniz Bölgesiyle ilgili önemli konular görüşülmüş, bölgemizin geleceğine yönelik çok değerli görüşler paylaşılmıştır. Bizi geleceğe taşıyacak, Cumhuriyetimizin 100. yılı için belirlenen hedeflerimizin izlenmesi ve gerçekleştirilmesini sağlayacak bu toplantılar, ülke olarak vizyonumuzu ortaya koyması ve milletimize olan güveni yansıtması açısından büyük bir öneme sahiptir. Türkiye'nin dünyada parmakla gösterilen ülkeler arasına yerini alması hedefinde, Kalkınma Bakanlığımız himayelerinde resmi olarak 29 Temmuz 2017 başlanan çalışmaların ilk etabında, farklı tema ve sektörleri içeren özel ihtisas komisyonları, oluşturulan çalışma grupları ve 81 ilimizden vatandaşlarımızın katılımıyla toplamda 27 bin 500 kişinin görüşüne başvurulmuştur. Bakanımız Sayın Lütfi Elvan'ın önderliğinde bu vizyon, strateji ve politikaları kapsayan özverili çalışmalarla kolektif bilinç harekete geçirilmiş, mensubiyeti ve mesuliyeti olan bir toplum bilinciyle değer oluşturan, daha dinamik ve rekabet gücü yüksek bir ülke olma yolunda emin adımlar atılmıştır. Bartın Üniversitesi olarak biz de bir yandan ülkesine ve değerlerine bağlı öğrenciler yetiştirme gayretindeyken, diğer yandan yaptığımız bilimsel çalışmalarla başta bölgemiz olmak üzere ülkemizin gelişimine katkı sunmak gayretindeyiz. Ülkemizin 'Kalkınma Hamlesi'ni akademik gücümüz ve tüm paydaşlarımızla birlikte desteklemekte, yaptığımız çalışmalarla değer üretme hedefindeyiz. Bu düşüncelerle; bizi yüreklendiren, üniversite-kamu-sanayi ve bölgesel işbirliği konusunda teşvik eden başta Bakanımız Sayın Lütfi Elvan olmak üzere emeği geçen tüm yöneticilerimize teşekkür ederim."

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam