TSO’da organ seçimleri yarın

Bartın Ticaret ve Odası'nda organ seçimleri yarın yapılacak. Seçmen listelerinde bilgileri eksik olan oda üyeleri oy kullanamayacak ve seçilemeyecek.

TSO’da organ seçimleri yarın Güncel

Bartın  Ticaret ve Odası'nda organ seçimleri yarın yapılacak. Seçmen listelerinde bilgileri eksik olan oda üyeleri oy kullanamayacak ve seçilemeyecek. 1700 üyesi bulunan Bartın Ticaret ve Sanayi Odası’nda yarın yapılacak olan seçimler sabah 09’da başlayıp akşam 17’de sona erecek. 11 ayrı grupta 1700 üyenin 1185 i seçme ve seçilme hakkına sahip olurken Tüm meslek gruplarında aynı gün yapılacak seçimle meslek komite yönetim kurulları ve meclis üyeleri belirlenecek.

Vergi mükellefi olma zorunluluğu var

Yarın yapılacak olan seçimler Bartın Ticaret ve Sanayi Odası’nın Kırtepe Mahallesi Yukarı Çarşı Caddesi’nde bulunan hizmet binasının yeni ek binasında gerçekleşecek. Oy kullanmak isteyenler bina ön cephesinden değil de arka cephesinden giriş yaparak oylarını kullanabilecek. Yetki belgesi almak isteyen seçmenler ise bina ön cephesinden girerek sicil servisinden yetki belgelerini alabilecek. Seçimde oy kullanabilmek ve seçilmek için mutlaka vergi mükellefi olma zorunluluğu var. Seçmen listelerinde bağlı olduğu vergi dairesi ve numarası yer almayan oda üyeleri oy kullanamayacak ve seçilemeyecek. Gerçek kişiler (şahıs firmaları) seçim merkezine gidip kanuni kimlikleri (nüfus cüzdanı) ile oy kullanabilecek.

Şirketler yetki belgesi alacak

Tüzel kişiler (şirketler) Ticaret Sicil Memurluğu'ndan alacakları yetki belgesi ile oy kullanabilecek. Ticaret Sicil Memurluğu'ndan yetki belgesi almak için; oy kullanacak kişinin yetkili olduğunu belirten bir dilekçe ile Ticaret Sicil Memurluğu'na başvurması gerekiyor. Yetki belgesini seçim gününe kadar almayan seçmenler tüzel kişi ise yanlarında mutlaka şirket kaşesi bulundurmak zorunda.  Kooperatiflerin yetki belgesi alması için hem kaşe hem de çift imza zorunluluğu bulunuyor.

Tüzel kişi temsilcisi "YETKİ BELGESİ" ile oyunu kullanabilecek. Birden fazla şirketi olanlar, eğer yetkili iseler, her bir şirketi için ayrı ayrı "YETKİ BELGESİ" alarak, ilgili meslek komitesi için oylarını kullanabilecek.

Yarın yapılacak organ seçimleri ardından meclise girmeye hak kazanan gerçek yada tüzel kişilerden oluşan toplam 25 kişilik meclis üyesi 13 Nisan Cuma günü kendi aralarında yapacakları seçimle önce meclis başkanını ardından oda başkanını seçecek.

Gruplara göre seçilecek aday sayısı şu şekilde oluştu.

Birinci grupta 2 kişi

İkinci grupta 3 kişi

Üçüncü grupta 2 kişi

Dördüncü grupta 3 kişi

Beşinci grupta 2 kişi

Altıncı grupta 2 kişi

Yedinci grupta 2 kişi

Sekizinci grupta 2 kişi

Dokuzuncu grupta 2 kişi

Onuncu grupta 2 kişi

Onbirinci grupta 3 kişi olmak üzere toplam 25 meclis üyesi seçilecek.

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam